Diskuse k článku

Každý Čech už má platební kartu

V České republice bylo ke konci loňského roku vydáno přes 10 mil. platebních karet. Z tohoto počtu bylo 6,9 milionů karet debetních a 3,2 milionů kreditních. Prolomení této magické hranice znamená, že jsme se přiblížili poměru jedna karta na jednoho obyvatele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Milan

Re: Každý Čech už má platební kartu

Nemá

0/0
30.5.2008 17:38

moneymoney

Ja kartu taky nemam,

ja mam penize doma v matraci.... tak, jako mivavala moje babicka....R^

0/0
29.5.2008 21:45

Eda

Zlatá karta

A jaké % z platebních katet je zlatých?

0/0
28.5.2008 15:10

Vajgar

Opravdu každý ?

Na výše uvedený článek  musím reagovat, protože já například platební kartu nevlastním a nikdy bych si ji nezřídil. Pocit hotových peněz v ruce se plastové kartičce nevyrovná. Navíc si myslím, že při platbách v obchodních domech karta jenom zdržuje.:-/

0/0
28.5.2008 14:36

Financial Professional

Re: Opravdu každý ?

Dnes už jsou platby kartou rychlejší v hotovosti, alespoň v obchodních domech, kde jsou nepřetržitě připojeni k autorizačnímu centru, určitě. V Tescu nebo Datartu a pravděpodobně i jinde již mají dokonce i terminály, kde kartu ani nepředáváte pokladníkovi, ale sám ji vložíte do terminálu, zadáte pin a za 5 vteřin hotovo. Než Vy vyndáte peníze z peněženky, než Vám pokladník odpočítá zpět, tak já už jsem s kartou i nákupem dávno na parkovišti před obchodem. Navíc karty nabízejí větší svobodu i bezpečnost. Pokud např. v sobotu uvidím výhodnou nabídku last-momentu, jednoduše mohu vytáhnout kartu a zaplatit, zatímco Vy se budete muset nejdříve trmácet do banky, ale to až v pondělí, protože o víkendu banky mají zavřeno, vystát frontu, vyzvednout si hotovost za nejdražší bankovní poplatky, vrátit se do cestovky a pokud Vám zájezd mezitím nevyprodali, budete muset do banky znovu, tentokrát kvůli výměně peněz na cestu, zatímco uživatel karty nosí všechny světové měny "u sebe".  

0/0
29.5.2008 9:55

poko

Re: Re: Opravdu každý ?

Ty budeš bankovní poradce ne ?  A pokud uvidím v sobotu výhodnej last-moment,tak si to zarezervuji a v pondělí zacáluju ty chytrej.. 

0/0
29.5.2008 18:57

Financial Professional

Re: Re: Re: Opravdu každý ?

Je vidět, že vůbec nikam necestujete, protože cestovní kanceláře rezervují last minute zájezdy pouze do druhého dne a to většinou jen do 12 hodin. Žijete patrně ještě v době, kdy tu byl jen Čedok. Navíc pokud ten last minute objevíte např. v pátek večer, kdy už banka bude zavřená a odlet bude druhý den, pak Vy nikam neodletíte, protože byste si mohl peníze vyzvednout až v pondělí, zatímco uživatel platební karty je má pořád u sebe.

0/0
30.5.2008 10:14

poko

Re: Re: Re: Re: Opravdu každý ?

Já cestuji to jsi na omylu ty karto.....A když už to tu rozebíráš tak dopodrobna,tak abych si v pátek našel zájezd a v sobotu letěl,tak to by muselo být tak za dvě pětky,aby mě to oslovilo.A i kdybych chtěl odletět,tak zajdu domů šáhnu do šuplíku a je to - nevím co my tu cpeš přád nějakou banku,když žádnej účet u nich nemám.

0/0
30.5.2008 19:04

Financial Professional

Re: Re: Re: Re: Re: Opravdu každý ?

Když tedy nemáte účet ani kartu, tak zcela jistě cestujete maximálně tak k rybníku v Jižních Čechách ;-D Já měl na mysli skutečně časté cestování a taky na určité úrovni (nikoliv vyhledávat jen zájezdy s nízkou cenou) a pak tvrdím, že takový člověk se bez karty stěží obejde, neboť v zahraničí bez sdělení čísla karty ani neudělají rezervaci hotelu, nepůjčí auto v půjčovně atd. Nehledě na to, že byste musel před každou cestou vyřizovat pojištění atd. Ale Vám to jistě při Vaší míře "inteligence" ani nedochází, vy si vystačíte s těmi rybníky a opékáním špekáčků ;-D ;-D ;-D

0/0
31.5.2008 1:02

poko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Opravdu každý ?

Ty si opravdu kašpar na entou,nejspíše bankovní zaměstnanec.Tak naposledy s tebou ztratím čas.Pokud jedu s cestovkou,tak vše vyřídím na pobočce jednou návštěvou.Co se sólo rezervací hotelů týče,tak stačí rezervovat přímo na webu hotelu a platí se v hotovosti na recepci,nebo např. přes SA kde to přes net objednáš na pobočce SA zaplatíš v hotovosti a mailem ti přijde voucher. čest

0/0
31.5.2008 12:14

Brutnak

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Opravdu každý ?

Nechci se tu nikoho zastávat, ale bez karty není rezervace v hotelech možná, protože nemají nikde jistotu, že vůbec dorazíte a zaplatíte. Na kartě si přes internet nebo po telefonu zablokují příslušnou částku i na dálku. Máte-li protiargument, uveďte tu zahraniční hotel, který se Vám podařilo rezervovat bez karty.

0/0
2.6.2008 11:44

Jurda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Opravdu každý ?

Pokud budete někde ležet u vody na trávníku jen na ručníku, určitě to přežijete. Kdo si pod sebe dá navíc karimatku nebo lehátko, bude mít větší pohodlí. Když nikdy nevyzkoušíte jaké je to s karimatkou, patrně Vám to nebude ani scházet a nebudete si uvědomovat, že jste celý otlačený. Něco podobného platí o platebních kartách. Určitě to bez nich taky přežijete a jejich komfort můžete přenechat jiným. Osobně mám zkušenost s tím, že ve většině cestovek nabízí naprosto směšné pojištění, které např. při poškození zavazadel nevykryje škodu ani za prázdný kufr. Často také limitují pojištění jedné věci např. do 50% celkového limitu, který je třeba jen 15.000 Kč. Takže když mi někdo v hotelu sekne HD videokameru za 40.000 Kč, mám smůlu. Pak nezbývá než si sjednávat pojištění jinde a pokaždé lítat do pojišťovny. Mám-li prestižní platební kartu, pojištěn jsem vždy automaticky a ještě mohu na letišti sedět v luxusním salonku odděleným od ostatních.

0/0
2.6.2008 12:07

stovka

Re: Re: Opravdu každý ?

Dávat peníze bance je nejlepší způsob jak o ně přijít.  To platí v ČR, ve zbytku světa to funguje jinak. Od té doby, co nemám prachy v bance soím dobře. Nemám strach , že zrovna krachuje ta moje banka ...

0/0
30.5.2008 7:54

Financial Professional

Re: Re: Re: Opravdu každý ?

To nemohu posoudit, já jsem o peníze v bance nikdy nepřišel a domnívám se, že vzhledem k pojištění vkladů se tak ani stát nemůže. Dovedu si ale představit, že pokud někdo peníze touto cestou ztratil, tak již k bankám nemá důvěru. Z mého hlediska však považuji za bezpečnější mít peníze na účtu než doma. Stejně tak jsem se cítil bezpečněji, když jsem si jel koupit plazmovou televizi za 100.000 Kč a platbu provedl kartou než kdybych stejnou částku nesl do obchodu u sebe.

0/0
30.5.2008 10:23

P.Ryckler

Re: Re: Opravdu každý ?

v tescu jo,tam kdyz prede mnou nekdo plati kartou,tak bych vyrost-ostatne jako vsude jinde.hotovost je hotovost  s kartou nema clovek prehled a ani po bezpecnosti strance to neni ok.

0/0
1.6.2008 16:21

Sběratel karet

Já jich mám sedm

a sbírám další. A vy, kteří je nemáte či nechcete, tak si polibte (_)(_) !

0/0
28.5.2008 13:54

paskudilek

i kojenci?

0/0
28.5.2008 13:19

fayed

Re: i kojenci?

jistě,Jakmile se dítě narodí strčí mu jako první Visa kartu a až potom ho pojmenují to nevíš????

0/0
29.5.2008 10:32

jouda

v nocinach uz pisou same lzi

pry: Každý Čech už má platební kartu ;-D

0/0
28.5.2008 8:17

_

Blbost

každý Čech nemá kartu, já např. ne, protože účet nepotřebuji. Výplatu dostávám v hotovosti a v hotovosti také platím. Proč podporovat dalších molochy ?

0/0
28.5.2008 7:02

Stovka

Re: Blbost

Já taky nemám kartu a ani moji příbuzní. Vše platím v hotovosti, co lze to platím inkasem SIPO České pošty, 1x za měsíc donesu na poštu SIPO a za poplatek 12,- Kč lze zaplatit neomezený počet poplatků - elektřinu, plyn, nájem, důchod. připojištění ... Jediné co platím složenkou za dvacku je dceři stravné ve škole, které se zatím nedá platit přes SIPo České pošty. S bankami a kampeličkami již nikdy nic nechci mít !

0/0
28.5.2008 11:20

Financial Professional

Re: Blbost

Vaše hotovostní platby podporují molochy v podobě bezpečnostních agentur zajišťujících svoz peněz. Za ten obchody platí stejně jako bankám za transakce kartou. Navíc, jdu-li zaplatit do cestovky např. dovolenou, mám rozhodně lepší pocit, když zaplatím 50.000 Kč kartou než kdybych tam stejnou částku nesl v hotovosti a bál se, že mi po cestě někdo šlohne peněženku. Šlohne-li mi kartu, bez PINu se k mým penězům nedostane. A když už jsme u té dovolené - mám-li kartu, můžu s ní platit i v zahraničí, zatímco Vy musíte napochodovat nejdříve do banky a výměnit si peníze za mnohem horších podmínek a kurzů než jsou u transakcí kartou. Když nepotřebujete účet, v podstatě veřejně přiznáváte nejen svou zaostalost, ale i to, že žijete z ruky do úst, protože účet nepotřebují jen chudí lidé. Těm co peníze zbývají je z bezpečnostních důvodů dávají do banky, kde jsou vklady pojištěné.

0/0
29.5.2008 9:33

poko

Re: Re: Blbost

No já chudej rozhodně nejsem a účet u banky nemám též. Jestli podporuji nějakou agenturu je mě naprosto jedno...hlavně že to nejde z mého. Kdybych měl platit kartou v zahraničí,tak mě banky okradou ještě víc - nehledě na to,že např. v takovém Řecku se kartou nedá platit skoro nikde. Banky jsou banda zlodějů a zaleží na každém člověku zda si spočítá pro a proti.

0/0
29.5.2008 19:07

Financial Professional

Re: Re: Re: Blbost

Pokud platíte kartou, tak provize jakou banka účtuje obchodníkům také nejde z Vaší kapsy. Platby v zahraničí jsou bez poplatků, navíc s výhodnějším kurzem (deviza-střed). Jedinou výjimkou je výběr z bankomatu, tam si většina bank účtuje 1% z výběru, minimálně 100 Kč. Rozumný člověk si však umí spočítat, že s výhodnějším kurzem ho to vyjde stále levněji než když si vymění peníze před odletem ve směnárně, kde se provize za směnu pohybují většinou kolem 3%

Zajímala by mě ale jiná věc. Když tedy tvrdíte, že nejste chudý, to máte peníze doma? To Vám nevadí, že za pár let ty peníze mají díky inflaci třeba poloviční hodnotu? Nevěřím, že nejste chudý, protože bohatí lidé s penězi nakládají tak, aby se zhodnocovaly a nerozežírala je inflace, což lze pouze jejich investováním, nikoliv zahálením doma v trezoru, kde při současné inflaci z každých 100.000 Kč máte po pouhém roce o 6.000 Kč méně. Máte pořád jakoby 100.000 Kč, ale skutečná jejich hodnota je 94.000 Kč. A co po takových 5-10 letech!

0/0
30.5.2008 10:36

poko

Re: Re: Re: Re: Blbost

Záleží co si představuješ pod pojmem chudý. Na svoje záliby mám a nijak se nemusím omezovat.Úspory mám v nemovitostech a to je daleko lepší než v bance.

0/0
30.5.2008 19:13

Financial Professional

Re: Re: Re: Re: Re: Blbost

Aha, už chápu... To sáhnutí do šuplíku o němž jste se zmínil znamená, že před nákupem dovolené nebo čehokoliv jiného prodáte jednu z Vašich nemovitostí. ;-D ;-D ;-D  Definitivně jste mne přesvědčil o tom, že jste obyčejný buran s nímž nadále nehodlám ztrácet čas v této diskuzi, kterou tímto z mé strany považujte za ukončenou. 

0/0
31.5.2008 1:09

poko

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Blbost

Máš pravdu s takovým kartofilem opravdu nemá cenu něco řešit...Řekni si sestřičce o tabletku...nějak se to zhoršuje...

0/0
31.5.2008 12:50

fayed

Re: Blbost

To proto že buď šplapeš chodník nebo děláš v nějaký prdeli...

0/0
29.5.2008 10:33

stovka

Re: Re: Blbost

Vydělávám nad průměrný plat v ČR, ale o prachy jsem již přišel v bankách. Až zkrachuje i ta tvoje banka a přijdeš o své poctivě vydělaný prachy, pochopíš o čem mluvím.

0/0
30.5.2008 7:56

Ibitamuno

Kdo plati vsude kartou , utrati vic

nez ten, kdo plati hotovosti. Placeni kartou je nakazlive. Ale je jine mit v penezence urcity obnos a vidite , jak se rozplyne, s kartou neni takovy prehled. Hotovost je porad popularni, nikdy nebude zastarala. Kupoval jsem auto ( ziji v cizine) pres inzerat, kdyz jsem prijel a vysazel hotove bankovky, nabidl mu sice nizsi cenu, hned je to inspirovali mi to prodat za mene, ale za hotove.

0/0
27.5.2008 21:16

Financial Professional

Re: Kdo plati vsude kartou , utrati vic

S kartou mám naopak přehled mnohem větší, on-line bankovnictví nabízí přehled aktuálních karetních blokací i již proúčtovaných transakcí včetně názvů obchodních míst. Mohu tak i zpětně kdykoliv zjistit za co a kolik jsem utratil narozdíl od peněženky s hotovostí, kdy už po 3 dnech nevím proč je tam méně a kde jsem to nechal. Jinak se domnívám, že záleží na vůli i zodpovědnosti každého jedince - jsou tací, kteří jdou po výplatě do herny a nehledí na to jak jim tam hotovost v peněžence ubývá. Mnoho bank rovněž nabízí informační kanály, takže Vám může po každé transakci kartou přijít na mobil SMS s aktuálním zůstatkem účtu a máte tak přehled ještě dokonalejší než když budete pokaždé přepočítávat bankovky. Souhlasím snad jen s tím, že utrácet peníze prostřednictvím karty není tak bolestné jako v případě hotovosti - vysázet někde 100 tisícovek a nebo jen zadat PIN je minimálně po psychologické stránce rozdíl. Určitě si toho ale do košíku nedávám víc jen proto, že mám u sebe několik karet.

0/0
29.5.2008 10:11

lempl007

Hotovost nemůže být přežitek.

Přece jen si nebudu vybírat za 10kč, 30kč na doktora do lékárny atd...Je lepší mít hotovost.

0/0
27.5.2008 21:12

Bugger

A ja mam dve.

Debetni i kreditni. Hotove uz platim jen v hospode a to jeste ne vzdycky. Navic skoro vsechno, krome jidla a obleceni, kupuji a platim online. Pokrok se zastavit neda. Opravdu nechapu, proc se k temto vecem tady stavi lide tak negativne.

0/0
27.5.2008 19:19

poko

Re: A ja mam dve.

Já tomu prostě nevěřím,nemám přehled,bankomatů strašně málo a kolikrát  s frontama,zbytečně platit za výběr a jiné poplatky,nehledě na to,že se s kartou nedá jak u nás tak v zahraničí zdaleka platit všude.Jo hotovost je hotovost.

0/0
27.5.2008 19:27

Bugger

Re: Re: A ja mam dve.

Tak napriklad v Anglii se naopak da kartou platit naprosto vsude. I v mistech, kde by to clovek necekal - jako napriklad ve stanku na trhu, i kdyz tam je spise zvykem platit hotove. Do bankomatu chodim minimalne, protoze kdyz uz nejakou tu hotovost potebuji, tak si ji vyzvednu pres cash back. Za nic neplatim (krome uroku na kreditce), ale je fakt, ze nastesti nejsem zakaznikem ceske banky. Prijde mi celkem ironicke, ze neplatim nic ani za vyber z ceskeho bankomatu a mam prijemny stredovy kurz. A jestli si dobre vzpominam, tak za vyber na hotovostni prepazce se v Cesku plati snad jeste vic nez za vyber z bankomatu. Hotovost je prezitek a verim, ze casem se to prosadi i v Cechach.

0/0
27.5.2008 19:44

k.m

Re: Re: Re: A ja mam dve.

Hotovost není přežitek a nikdy nebude. Já osobně taky jedině hotovost. Kreditku sice mám,ale používám ji pouze k rezervaci hotelů v zahraničí přes net .

0/0
27.5.2008 19:58

Bugger

Re: Re: Re: Re: A ja mam dve.

Hotovost je prezitek asi jako CD. Prijde doba, kdy penize jako takove prestanou existovat, proc taky? Rekni mi jedinou vyhodu hotovosti oproti karte, kdyz neberu v potaz exoticke poplatky ceskych bank. Plastikova karticka se vejde kamkoli, takze nepotrebuji bachratou penezenku. Mam vzdy dostatek penez na zaplaceni cehokoli az do vyse zustatku na ucte, takze se mi nestane, ze bych neco poteboval, ale zrovna u sebe nemel dostatek hotovosti. Kdyz me nekdo prepadne, karta bez pinu mu neni k nicemu, stejne tak kdyz ztratim penezenku, o zadne penize neprijdu. A k nakupu pres internet, setri to cas (nemusim nikam chodit) i penize (internetove obchody maji daleko nizsi naklady na provoz nez kamenne).

0/0
27.5.2008 20:12

k.m

Re: Re: Re: Re: Re: A ja mam dve.

Ale já ti to neberu,holt každej preferuje něco jiného. Hotovost je tu už x-let a ještě dlouho bude. Znovu opakuji,že např na dovolené v Řecku a pod. se na většině místech můžu s kartou vyfotit... A přes internet nenakupuji - k tomu už nemám důvěru vůbec,

0/0
27.5.2008 20:23

Bugger

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A ja mam dve.

Ale zadnou vyhodu jsi neuvedl. Ano, neni to jeste rozsirene vsude, ale driv nebo pozdeji bude. A i v tom Recku existuje bankomat, ze ktereho se da vybrat a v mem pripade bez poplatku a za stred, takze nemusim bloumat a hledat smenarnu, ktera me nejmene natahne. Pocatecni neduveru v nakupovani pres internet chapu, ale podle me se neni ceho bat, pokud clovek pouzije osvedcene prodejce. Nakupuji uz leta vsechno mozne od knih pres elektroniku po letenky a nemel jsem problem.

0/0
27.5.2008 20:39

moneymoney

Ja jednen mam....

Rekni mi jedinou vyhodu hotovosti oproti karte......A co takhle koupit si nejaky ten hasis, nebo heroinu? Neznam zadnyho drug dealera, ktery by bral karty.....;-D;-D;-D;-D Vidis?8-o

0/0
29.5.2008 21:49

k.m

Re: Re: Re: A ja mam dve.

No a například v Řecku si s kartou moc nevrzneš... Já nejsem zákazníkem žádné banky a taky žiju...

0/0
27.5.2008 20:10

Bugger

Re: Re: Re: Re: A ja mam dve.

Ja netvrdim, ze to je zivotne dulezita vec. Proste jen zalezitost usnadnujici zivot. Bosy clovek si taky muze myslet, ze boty nepotrebuje, ale jak je jednou vyzkousi... Mimochodem, jak si presi internet rezervujes hotely, kdyz nemas bankovni ucet, to mi neni jasne. To pouzivas predplacenou kreditni kartu?

0/0
27.5.2008 20:18

k.m

Re: Re: Re: Re: Re: A ja mam dve.

Mám předplacenou Visa kartu právě a jen kvůli těm hotelům.Cestuji docela často a zarezervovat hotel v cizině přes net ušetří dost peněz a prakticky všechny zahraniční rezervační portály vyžadují krytí. 

0/0
27.5.2008 20:32

Bugger

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A ja mam dve.

Ano, to je presne pointa, kterou se tu snazim prosadit.

0/0
27.5.2008 20:52

poko

jo ???

já ji teda nemám a ani jí nechci

0/0
27.5.2008 19:01

sarunecka

Re: jo ???

Já ji taky nemám a žiji v pohodě.

0/0
27.5.2008 19:18

kulovy

Každý Čech už má platební kartu

ghaha ja nemam ani jednu naposled sem ji mel pred asi 6 lety.. je to uplne nah*..

0/0
27.5.2008 18:54

ehm

ehm

já ji nemam a jsem rád,.  nevim proč bych mněl dotovat tu verbež v bankách,...

0/0
27.5.2008 18:51

x

Minimálně 5 lidí ji nemá

páč já jích mám šest;-D

0/0
27.5.2008 16:40

Rudá_záře_nad_Kladnem

Re: Minimálně 5 lidí ji nemá

tak to budeš určitě bohatý a volíš ODS. Nikdo jiný by totiž tak d e b i l n í příspěvek nevyplodil.

0/0
27.5.2008 16:48

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že cestovní pojištění vás chrání proti vysokým výlohám na léčení v zahraničí?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz