Jste student? Užívejte si slev

aktualizováno 
Studenti jsou všude vítáni. Každý obchodník v nich vidí budoucí bohatou vrstvu společnosti a chce si z nich včas udělat stálé klienty. Zákazníky, kteří budou utrácet sami, později s partnerem a s dětmi. A to už se vyplatí nabídnout studentům nějakou slevu. A tak se snaží pořadatelé kulturních akcí, dopravci, prodejci sportovních potřeb, knih, časopisů, ale i elektroniky.

Mladí mohou využít stovek nabídek ke koupi levnějšího zboží a služeb. Dospělí jim mohou závidět – to když sleva dosahuje třeba 50 procent původní ceny. Většina slev však tak významná není, obvykle se pohybují v rozmezí 2 až 10 procent. To však je sleva, která je zajímavá až u dražšího zboží. Kvůli dvěma procentům z padesátikoruny se málokomu vyplatí jet třeba přes půl města.

Bez průkazky to nepůjde K tomu, aby mladý člověk mohl slev využívat, potřebuje obvykle studentský průkaz. Někde stačí potvrzení o studiu ze školy, stále víc získávají na významu studentské karty a karty pro mladé: třeba ISIC, IYTC, Euro 26. Slouží jako studentské průkazy ve škole, při vstupech na kulturní akce, u obchodních partnerů i v dopravě. Obvykle se studenti vejdou do 250 korun za kartu ročně.

„Kartu ISIC mi platí banka, u které mám účet,“ říká studentka Marta z Prahy. „Do banky mi chodí peníze z brigády, takže účet pro mne význam má. A karta je milým dárkem – beztak bych si ji pořizovala. Užívám ji při některých nákupech, při vstupech na kulturní akce – v Londýně jsem tak například ušetřila 25 liber. Taky při cestování. Škoda, že kartu neakceptují polské dráhy – byla jsem tam několikrát na praxi a zaplatila jsem plné jízdné.“

Levněji i na internetu

Nákupy přes počítač jsou levné samy o sobě – obchodníci nepotřebují velké sklady ani reprezentativní prodejny. Studenti mohou ušetřit ještě více. Například na serveru www.studentskeslevy.cz se mohou zaregistrovat a objednat si zboží. Současně pošlou obchodníkům potvrzení o tom, že jsou studenti – stačí fotokopie průkazu. „Preferujeme kartu ISIC, ale domluví se i vlastníci jiného průkazu,“ říká Rostislav Kukla, vedoucí projektu.

Mobilní telefon Philips 655 Black Sphere zde studenti pořídí za 4345 korun, na internetu se dá sehnat za 4550 korun, běžná cena v obchodech je však 5100 korun.

Nechci slevu zadarmo

Mezi studenty jsou však i pochybnosti. „Pěkné, že mohu ušetřit osm set korun na parfému za dva tisíce. Otázka je, jestli mi nestačí koupit si jinde vůni za tři stovky,“ píše studentka v jedné diskusi. „Zaplať kartu a budeš mít malou slevu na zboží, které ani nepotřebuješ,“ přidává se diskutující s přezdívkou Karlos.

A trochu pravdy asi mají. Levnější kino pro studující poskytují v Praze například řetězce Palace Cinemas a Village Cinemas. Normálně stojí lístek 159 korun, studenty přijde na 119. Do jiných pražských kin, Světozoru nebo Delty, však mohou jít diváci za sto, někdy i za méně. I když nejsou studenti.

Mít v osmi letech vlastní platební kartu? Proč ne. I taková je nabídka bank. Kdy má cenu založit dítě konto, ze kterého může vybírat a kolik to bude stát?Čtěte v aktuálním tématu ZDE.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Zmapováno: které spořicí účty zhodnotí vklady střadatelů nejvíce

ilustrační snímek

Úrokové sazby na spořicích účtech se u některých bank mírně zvedají. U nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Při platbě kartou můžete mít od soboty problém, varuje ČNB.

Při platbě kartou můžete mít od soboty problém, varuje ČNB.

Kurzy.cz Už od soboty mohou mít lidé při bezkontaktní platbě kartou v obchodě problémy. Upozornila na to Česká národní banka (ČN...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz