Visa, karta - Visa, karta - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Je lepší elektronická, nebo embosovaná karta?

  • 88
Jakmile se rozhodnete otevřít si běžný účet u některé z bank, počítejte s tím, že zároveň s účtem vám bankéř nabídne i vydání platební karty. Získat ji většinou lze zdarma v rámci balíčku služeb, nebo samostatně za poplatek. Nabízeny jsou buď karty elektronické, nebo embosované. Jaký je v nich rozdíl a co vám která může přinést?

Banky vydaly svým klientům do poloviny roku 2005 okolo 7 milionů platebních karet. Ne všechny karty jsou však stejné a svému majiteli mohou přinášet standardní služby, ale i různé výhody. Jakou kartu si tedy vybrat?

Platební karty můžeme dělit podle několika kritérií:
- dle vydávající asociace (VISA, MasterCard, AmEx, DC)
- dle typu použité technologie (elektronická, embosovaná, hybridní s čipem)
- dle způsobu zúčtování (debetní, kreditní, charge, úvěrové)

České banky nabízejí karty několika karetních asociací a společností. Nejčastěji jsou používány karty společností VISA a MasterCard. K méně užívaným patří American Express, či Dinners Club. Tyto karty jsou určeny zejména pro velmi bonitní klientelu finančních ústavů. Jestliže si máte vybrat, kterou „značku karet“, budete používat, řiďte se tím, kde a jak často ji používáte.

V rámci ČR a EU jsou akceptovány všechny platební karty VISA (VISA elektron, VISA Classic) a MasterCard (Maestro, MasterCard Electronic, Mastercard Standard) bez větších problémů. Pokud budete cestovat do exotičtějších krajin, pak je dobré se nejprve informovat (např. na webových stránkách asociací) , které platební karty jsou v dané zemi akceptovány.

Nejčastěji nabízenými platebními kartami v ČR jsou debetní platební karty, které jsou navázány přímo na běžný účet. Při jejich použití (výběr hotovosti, platba u obchodníka) čerpá její majitel finance přímo z účtu. Kartu Maestro nebo VISA Elektron nabízejí banky v ceně všech základních balíčků služeb. Výjimkou je pouze eBanka, které žadatel zaplatí roční poplatek za kartu ve výši 280 Kč a také  Poštovní spořitelna, která žadateli kartu vydá bez poplatku, avšak měsíčně si ze její vedení účtuje 15 Kč. Běžná cena elektronické debetní karty je 200 Kč a zaplatí ji majitelé běžného účtu, pokud ji budou chtít používat.

Jaká je současná nabídka a které konto je nejvýhodnější?
Více v testu balíčků ZDE.

Elektronické platební karty jsou použitelné pouze pro transakce prováděné v režimu online. Přímo v kartovém centru je totiž transakce ověřována v případě, že je karta použita pro výběr z bankomatu či platbu u obchodníka, který disponuje elektronickým platebním terminálem.

Všechny platební karty mají bankou nastavený určitý limit pro denní či týdenní výběry hotovosti a platby. Právě karty elektronické mají běžně stanoveny limity nejnižší. Většinou se jedná o 15 tisícový limit pro výběry a 30 tisícový limit pro platby u obchodníka. U embosovaných karet je limit vyšší nebo stanoven individuálně bankou, což platí zejména pro zlaté a platinové karty.

Přehled platebních karet na trhunaleznete ZDE.

Jednou z výhod elektronických karet je rozhodně jejich nízká cena při pořízení a také za blokaci, pokud ji ztratíte, je téměř nulová možnost zneužití zablokované karty. Hlavní nevýhodnou je pak jejich omezená použitelnost. To platí zejména při cestování (akceptace v hotelích a restauracích).

Embosované platební karty většinou nabízejí banky klientům s vyššími příjmy. V základním balíčku služeb se tato karta objevuje pouze v HVB Bank u konta Pohoda. Majitel této karty získá zejména možnost používat kartu k placení v široké obchodní síti. Vzhledem k tomu, že kartu lze používat i tzv. offline na imprinteru. Obchodník embosovanou kartu vybavenou reliéfním písmem otiskne na účtenku a majitel karty platbu potvrdí podpisem. Daní za tuto výhodu je však vyšší cena za vydání karty, její vedení či blokaci. Zároveň je zde i jistá možnost zneužití zcizené či ztracené karty po nahlášení blokace a stoplistace, jestliže neplatí ihned. Banky totiž v některých případech tzv. stoplistují embosovanou kartu až od půlnoci toho dne, kdy jste ztrátu nahlašovali.

Jakmile si tedy budete pořizovat kartu a nejste častým cestovatelem do exotických zemí, je poměrně jedno, kterou asociaci si na svou kartu vyberete. Co se vám však vyplatí rozmyslet, je zda si pořídíte elektronickou či embosovanou kartu vzhledem  jejich použitelnosti i vynaloženým nákladům. Zanedbatelná není ani možnost získání cenových slev v případě nákupu celého balíčku bankovních služeb.

Jaký typ platební karty používáte vy? Jste ochotni si připlatit za embosovanou platební kartu, nebo raději používáte elektronickou, protože vás nic nestojí? Napište nám své názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz