Jaké jsou výhody investice do fondů?

aktualizováno 
Podílové fondy jako forma investování a zhodnocování peněžních prostředků se v poslední době těší stále větší oblibě, což je dáno kromě úspěšného minulého roku také řadou výhod, které tato forma investice obnáší. Co tedy investory vede k rozhodnutí vložit prostředky do fondů?

Lidé si v současnosti stále více uvědomují, že držet úspory na termínovaném (nebo dokonce běžném) účtu už není tak výhodné, jak tomu bývalo kdysi. Úroky jsou mizerné a navíc jsou zdaněny 15% daní, což ještě více snižuje už i tak ubohý výnos, který přináší.

Jednou z možností dosažení rozumnějšího zhodnocení jsou tak podílové fondy. Kapitálový výnos, dosažený při prodeji podílových listů po minimálně půlročním držení se nedaní, což je také velkým plusem této formy investice. Co se týče výše výnosů, i ty nejméně výnosné fondy peněžního trhu vám vydělají více peněz, než termínovaný vklad. Samozřejmě, u některých druhů podílových fondů, (např. akciové fondy) to může být i několik desítek procent ročně, s rostoucími výnosy však roste také riziko ztráty a v takových fondech se doporučuje držet prostředky delší dobu.

Další nespornou výhodou fondů oproti „termíňákům“, je jejich likvidita (schopnost proměnit určité aktivum na peněžní prostředky). Ta je zabezpečena tím, že investiční společnosti, resp. podílové fondy jsou povinny odkoupit od vás podílové listy za jejich aktuální cenu. Odkup a peněžní vyrovnání v současnosti proběhne v řádu několika dnů, nanejvýš do jednoho týdne a není omezován výpovědní lhůtou.

Mnoho investorů oceňuje na podílových fondech hlavně to, že jim tento způsob  dovoluje vydělávat na různých trzích a investovat do různých druhů cenných papírů. Můžete tedy spekulovat na růst akcií na asijských trzích a současně nakupovat

Nemovitostní fondy - investice do jistoty?
Více ZDE.

dluhopisy významných společností ve Velké Británii, nebo v USA. Kolektivní investování ve formě podílového fondu tak investorům zpřístupňuje nástroje, ke kterým by jinak neměly možnost se dostat.

S tím, že mají investoři přístup k mnoha trhům, je spojena také možnost diverzifikace, kterou si individuální investoři nemohou dovolit. Jednotlivec totiž vzhledem k množství disponibilních prostředků nikdy nemůže rozdělit finance tak, aby dosáhl dostatečného rozložení rizika do vícerých, na sobě nezávislých finančních produktů. Tím, že fondy shromažďují prostředky od mnoha investorů, jsou schopny tyto jejich peníze efektivněji rozdělovat a snižovat tak potenciální riziko ztráty.

Kromě snižování rizika umožňuje kolektivní investování také snižování nákladů jednotlivcům. Při obchodování třeba na akciových trzích musíte platit obchodníkovi s cennými papíry za každý zrealizovaný obchod a každá transakce se tak značně předražuje. Fondy naproti tomu tím, že disponují velkými objemy peněz, dosahují při obchodování výrazných slev a poplatky se rozmělní mezi velké množství investorů.

Na závěr je nutno zmínit ještě jednu nezanedbatelnou výhodu a tou je profesionální správa prostředků, kterou ocení zejména nezkušení, začínající investoři. Prostředky

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

ve fondech jsou totiž obhospodařovány odborníky, kteří mají zkušenosti a zázemí k provádění kvalifikovaných rozhodnutí, které si individuální investor jednoduše nemůže dovolit.

I když je investování do podílových fondů vzhledem ke zmíněným výhodám zajímavou formou investování volných peněžních prostředků, má tento způsob také řadu nevýhod. Mohou sem patřit netransparentnost a složitost poplatkové struktury některých fondů, nemožnost ovlivňovat kam, resp. do jakých instrumentů se svěřené peníze investují a v neposlední řadě také relativně velké rozdíly v poplatcích u některých skupin fondů.

Co je podle vás největší výhodou podílových fondů oproti ostatním investičním produktům? Investujete i vy do podílových fondů, nebo upřednostňujete jiné způsoby zhodnocení peněžních prostředků?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz