Jak ušetřit na bankovních poplatcích

aktualizováno 
Většina domácností má bankovní účet – už proto, že pro zaměstnavatele je pohodlnější i bezpečnější posílat výplatu bezhotovostně než rozdávat pytlíky plné peněz. A většina domácností si účet kdysi zařídila a od té doby neudělala žádnou změnu.

Využívají stejné služby jako kdysi a platí stejné poplatky jako kdysi. Přitom banky zlepšují úroveň svých služeb, jsou ke klientům vstřícnější než před pár lety. Chcete ušetřit? Vezměte několik výpisů účtu zpětně a podívejte se, jaké služby využíváte, ušetříte, když si u banky koupíte vhodný balíček nebo když změníte své spotřebitelské zvyklosti...

Potřebujete dvě konta? Pokud máte v rodině dva běžné účty, zamyslete se, zda poplatky, které za ně platíte, nejsou o dost vyšší, než kdybyste rodinné finance sjednotili na jeden. I kdyby mělo jít jen o sto korun měsíčně, po čase je úspora znatelná.

Plaťte kartou! Výhodou je, že platba kartou je bezplatná, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Platební karta může přinést rodině úsporu, je však možné, že bude zdrojem i nebývale vysokých výdajů. Záleží na tom, jaký přehled o svých penězích a jakou disciplínu dokáže její vlastník mít.

Nechte si zaplatit vedení karty. Vedení karty bývá v rámci některých balíčků zdarma, jindy za ně klienti zaplatí roční poplatek. I ten jim však banka může odpustit – když kartu použijí k nákupům v určité roční hodnotě. Česká spořitelna například v rámci Bonus programu (body za platby kartou) umožňuje zaplatit poplatek prostřednictvím získaných bodů.

Užíváte kontokorent? Banky zcela běžně nabízejí klientům s pravidelnými příjmy službu povoleného přečerpání účtu, takzvaný kontokorent. Pokud za jeho vedení neúčtuje poplatek, je vše bez problémů. Například Česká spořitelna za vedení kontokorentního účtu strhává poplatek 10 korun měsíčně i těm, kdo službu v daném měsíci nevyužili. Lidé, kteří mají službu sjednanou, a přitom ji dlouhodobě nevyužívají, tak přicházejí o peníze.

Finanční rezervu mějte raději na kreditce. Kdo si není jist dostatkem vlastních peněz a měl by rád lehce přístupnou finanční zálohu, může si pořídit kreditní kartu. V rámci některých balíčků služeb bývá poskytována zdarma nebo stačí jejím prostřednictvím utratit předem sjednanou finanční částku. Úrok je sice vyšší než u kontokorentu, kdo však splatí půjčku během bezúročného období, neplatí nic navíc. Bezúročné období bývá 45 dní a více.

Nechoďte do banky. Osobní návštěva v bance je nejdražší varianta správy peněz. Pohodlnější a levnější je internetové nebo telefonické bankovnictví. Zatímco například u HVB Bank zaplatíte za založení nebo změnu trvalého příkazu u přepážky 50 korun, přímé bankovnictví vyjde zdarma.

Máte doma studenta? Účty pro mladé vyjdou levněji, spojíte-li šetření spolu s finanční výchovou potomka. Než vybírat na tramvajenku a kapesné pro dítě, posílat příkaz na platbu obědů a telefonu, je lépe převést víc peněz na studentský účet a nechat potomka, aby se se svými závazky vyrovnal sám. Vyjde to levněji – například příkaz podaný přes internet stojí u ČSOB 3 koruny, výběr z bankomatu banky je za 5 korun, pro studenty jsou obě operace zdarma.

Máte dost peněz? Nenechávejte je zbytečně ležet na běžném účtu, zvolte uložení, které vynese vyšší výnos. Finanční poradci radí: na dostupném kontě si nechte dvoj- až trojnásobek měsíčních výdajů, zbytek uložte do fondů či na termínovaný vklad.

Autor:

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Zázrak v opčním programu ČEZ? První manažer získané akcie neprodal…

Zázrak v opčním programu ČEZ? První manažer získané akcie neprodal…

Kurzy.cz V pátek jsme informovali o opčních, resp. akciových transakcích šéfa ČEZ Daniela Beneše . Nyní přinášíme slíbený pohled...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz