Každá stovka je dobrá. Jak šetřit na výběrech z bankomatů

aktualizováno 
Řada lidí nemá přehled, kolik stojí výběry z bankomatů. A některé banky z toho těží. Vybírejte hotovost chytře a hlídejte si, kde peníze vybíráte i jak často. Když použijete bankomaty cizí banky, ta vaše vás může připravit o stovky korun ročně.
Noste v hlavě aktuální ceny, kolik zaplatíte za výběry z bankomatů vlastní a cizí banky, veďte k tomu i své děti. Ilustrační snímek

Noste v hlavě aktuální ceny, kolik zaplatíte za výběry z bankomatů vlastní a cizí banky, veďte k tomu i své děti. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle aktuální sondy Equa bank sáhne po cizím bankomatu alespoň jednou za měsíc celkem 40 procent Čechů. A výběry z cizích bankomatů stojí Čechy v průměru 420 korun ročně.

Pokud chcete ušetřit, zásadně pro výběr hotovosti používejte debetní a nikoliv kreditní kartu (čtěte více zde). Zároveň je užitečné mít v hlavě aktuální čísla, kolik výběr z bankomatu stojí. Přinášíme přehled poplatků 15 tuzemských bank.

Výběry z cizích bankomatů jsou zdarma i za 40 korun

Nejdražší poplatky za výběr z cizího bankomatu si účtuje nyní Česká spořitelna a GeMoney Bank (40 Kč). Následuje Komerční banka (39 Kč), ČSOB (35), Era (30 Kč) a Zuno (28 Kč). V případě, že jste klientem některé z těchto bank a v cizím bankomatu vyberete hotovost třikrát do měsíce, počítejte s tím, že za rok utratíte v rozpětí 1 008 až 1 440 korun. Při dvou výběrech za měsíc to stojí 672 až 960 korun a při jednomu výběru pak utratíte 336 až 480 korun.

Naproti tomu poměrně nízké poplatky za výběry z cizích bankomatů mají třeba Air bank (0 Kč u Velkého tarifu), Equa (0 Kč), LBBW (6,50 Kč) a Raiffeisenbank (0 Kč u nového eKonta Komplet, u starých účtů 9,90 Kč).

 • Air Bank (počet vlastních bankomatů 40):
  vlastní: 0 Kč
  cizí: 0 Kč (Velký tarif), 25 Kč (Malý tarif),
  výběry u Sazky: 0 Kč, (Velký tarif), 0 Kč (Malý tarif, od října 10 Kč),
  v cizině: 0 Kč (Velký tarif), v EU 25 Kč (Malý tarif), mimo EU 100 Kč (oba tarify)
 • Citibank (200 v síti Euronet):
  vlastní: od pátého výběru 29,90 Kč (Citikonto Plus), od jedenáctého výběru 30 Kč (Citi Premium), 0 Kč (Citigold)
  cizí: od pátého výběru 29,90 (Citikonto Plus), od jedenáctého výběru 30 Kč (Citi Premium), 0 Kč (Citigold)
  v cizině: 29,90 Kč (Citikonto Plus), od šestého výběru 30 Kč (Citi Premium), 0 Kč (Citigold)
 • Česká spořitelna (počet vlastních bankomatů 1 379):
  vlastní: 6 Kč
  cizí: 40 Kč
  v cizině: 6 Kč (v Erste Group), 125 Kč
  poznámka: Jednou z volitelných služeb Osobního účtu ČS jsou také všechny výběry z bankomatů ČS zdarma
 • ČSOB (vlastních bankomatů 920):
  vlastní: od 3. výběru 6 Kč (ČSOB Konto), od 6. výběru 6 Kč (Aktivní konto), 0 Kč (Exkluzivní konto)
  cizí: 35 Kč
  v cizině: 6 Kč (bankomat ČSOB v SR), 80 Kč + 0,5 % (ostatní země)
 • Era (vlastních bankomatů 920):
  vlastní: 5 Kč
  cizí: 30 Kč
  v cizině: 5 Kč (bankomat ČSOB v SR), 80 Kč + 0,5 % (ostatní země)

Výběry v mateřských bankomatech někde zdražily

Poplatky za výběry z mateřských bankomatů se ve většině bank od loňského roku příliš nezměnily. Pohybují se zpravidla v rozpětí od 0 do 9 korun. Pozor je třeba si dát na to, že i některé banky účtují vyšší poplatek, jestliže v měsíci překročíte určitý počet výběrů, nebo nejste dostatečně aktivní klient (např. Citibank, mBank).

Nepřehlédněte

V porovnání s loňskem zlevňovaly výběry z vlastních bankomatů jen některé banky, například klienti UniCredit Bank je mají zdarma, zatímco loni si banka účtovala pět korun. Zlevnila rovněž Equa. Tato banka sice nemá vlastní síť bankomatů, její klienti však mohou vybírat hotovost z jakéhokoliv cizího bankomatu zdarma, zatímco loni si banka účtovala devět korun.

Naproti tomu zdražila třeba Komerční banka, kde klient za výběr z mateřského bankomatu zaplatí nyní devět korun, což je o čtyři koruny více než vloni. Zdražila i Fio banka, která si od 11. výběru účtuje devět korun, což je o tři koruny více než loni.

 • Equa (nemají vlastní):
  jakýkoliv cizí: 0 Kč
  v cizině: 9 Kč
 • Fio (vlastních bankomatů 129):
  vlastní: 0 Kč (10 výběrů), od jedenáctého výběru 9 Kč
  cizí: 0* Kč/ 30 Kč
  v cizině: 80 Kč + 0,5 %
  * Při aktivním využívání platební karty, platebních terminálů a internetových bran (zdarma za každé celé 4 000 Kč v součtu transakcí, nejvýše pět výběrů v měsíci).
 • GE Money Bank (vlastních bankomatů 707):
  vlastní: 0 Kč, 15 Kč (Genius Start)
  cizí: 40 Kč
  v cizině: 0,5 % + 100 Kč
 • Komerční banka (vlastních bankomatů 712):
  vlastní: 9 Kč
  cizí: 39 Kč
  v cizině: 1 %, min. 100 Kč
  poznámka: Při využití konceptu MojeOdměny lze získat všechny výběry z bankomatů KB zdarma (1 platba kartou u obchodníků = 1 výběr debetní kartou z bankomatu KB zdarma)
 • LBBW (nemají vlastní):
  vlastní: 6,50 Kč
  cizí: 6,50 Kč
  v cizině: 2,5 %, min. 80 Kč

Poplatky za výběry v cizině jsou většinou stále drahé

Pokud vyjedete do ciziny, počítejte s tím, že výběry hotovosti v bankomatu jsou poměrně drahé a mohou se odvíjet i od výše vybírané částky. Třeba LBBW si naúčtuje 2,5 procenta z vybírané částky a nejméně 80 korun, Komerční banka si účtuje jedno procento z vybrané hotovosti a nejméně stokorunu.

Naproti tomu Česká spořitelna si účtuje jen šest korun, klient však musí vybrat hotovost z bankomatu v síti Erste Group. Ušetřit mohou v cizině na výběrech z bankomatu rovněž klienti UniCredit Bank, která má zdarma výběry v síti finanční skupiny UniCredit, což je o pět korun méně než loni. Nízký poplatek má také Equa, která si bez jakýchkoliv podmínek účtuje za výběr v cizině devět korun.

Air Bank a Raiffeisenbank zase zvýhodňuje výběry v cizině podle toho, jaký má u ní klient otevřený účet. Například klient Raiffeisenbank, který si zřídí nový účet eKonto Komplet, má výběry v cizině v ceně tohoto balíčkového účtu a může pak vybírat z bankomatů peníze zdarma a neomezeně.

 • mBank (nemají vlastní):
  jakýkoliv cizí: 0 či 9 Kč dle útraty nebo 35 Kč za každý čtvrtý výběr v měsíci bez ohledu na útratu (jeden výběr zdarma při útratě kartou u obchodníků 2 000 - 2 999 Kč, dva výběry zdarma při útratě 3 000 až 3 999 Kč a tři výběry zdarma při útratě nad 4 000 Kč)
  v cizině: 35 Kč při výběru do 2 500 Kč, 0 Kč při výběru nad 2 500 Kč
 • Raiffeisenbank (vlastních bankomatů 150):
  vlastní: 0 Kč u nového eKonta Komplet; 0 Kč u starých účtů za dva výběry, od třetího výběru 9,90 Kč
  cizí: 0 Kč u nového eKonta Komplet, u starých účtů 9,90 Kč
  v cizině: u starých účtů 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky, 0 Kč u nového eKonta Komplet
 • Sberbank CZ (vlastních bankomatů 30):
  vlastní: 0 Kč u Fér konta - varianta Extra, 0 Kč u Fér konta - varianta Plus (od čtvrtého výběru 5 Kč), 5 Kč u Fér konta - varianta Start a u všech ostatních účtů
  cizí: 0 Kč u Fér konta - varianta Extra, 0 Kč u Fér konta - varianta Plus (od čtvrtého výběru 10 Kč ČSOB, z ostatních 37 Kč), 10 Kč u ČSOB, resp. 37 Kč u ostatních u Fér konta - varianta Start a u všech ostatních účtů
  v cizině: 75 + 0,5 % z vybírané částky (29 Kč - Holiday karta)
 • UniCredit Bank (vlastních bankomatů 197):
  vlastní: 0 Kč
  cizí: první výběr zdarma v ceně balíčku, další 30 Kč
  v cizině: 0 Kč v síti UniCredit, jinak 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky
 • Zuno (150 u Raiffeisenbank):  
  Vlastní: Účet - 0 Kč za první výběr v měsíci, další 18 Kč, Účet plus - 0 Kč za výběr 1 000 Kč a více, ostatní za 18 Kč
  cizí: 28 Kč (Účet i Účet plus)
  v cizině: 80 Kč

Zapamatujte si:

 • Pro výběr z bankomatu používejte vždy debetní platební kartu a nikoliv kreditní kartu, která výběr prodražuje (čtěte více zde).
 • Noste v hlavě aktuální ceny, kolik zaplatíte za výběry z bankomatů vlastní a cizí banky, veďte k tomu i své děti, kterým jste zřídili účet s platební debetní kartou. Poplatky lze snadno zjistit po internetu v cenících bank nebo dotazem v bance.
 • Zajímejte se o to, zda jsou výběry z bankomatu limitovány počtem výběrů nebo výší útraty. Pokud ano, veďte si v domácnosti měsíční přehledy, abyste zbytečně neplatili vyšší poplatky.
 • Zmapujte si, kde jsou rozmístěny bankomaty vaší mateřské banky. Síť bankomatů se postupně rozrůstá, od loňského roku otevřelo sedm bank celkem 303 nových bankomatů. Seznam bankomatů má každá banka na svých webových stránkách.
 • Při výjezdu do ciziny omezte výběry peněz z bankomatů na nezbytné minimum, pokud jste klienty České spořitelny a UniCredit Bank, vybírejte hotovost v síti bankomatů finanční skupiny.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz