Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Jak se nenechat okrádat běžným účtem

Většina majitelů běžných účtů ani netuší, zda jejich peníze ležící v bance na běžném účtu na sebe vydělávají či naopak ztrácejí hodnotu. Pokud se podíváte na úrokové sazby vyhlašované bankami k běžným účtům, rozhodně vás nečeká radostný pohled. Jaké je jejich úročení? Neprodělávají zbytečně vaše peníze?

Ačkoli každý měsíc většinu výplaty využijete na pokrytí obvyklých výdajů, rozhodně se vám nevyplatí nechávat její zbytek (byť by byl sebemenší) na stejném místě. Proč? Nepřítelem peněz na běžných účtech jsou nízké úrokové sazby, které ani nedokáží porazit inflaci, a to i v současné době, kdy je inflace na nízké úrovni, nyní zhruba okolo 2,5 % za rok.

Úročení bankovních kont jen zcela ojediněle přesáhne 0,5 % ročně. Pokud necháte své finance ležet na běžném účtu, rok od roku se pro vás tato varianta stává  nevýhodnější. Zatímco za vedení účtu a různé bankovní transakce zaplatíte ročně minimálně 1 000 korun (opomeňme nyní bezplatné účty, které banky nabízejí pouze na zkoušku), při nadprůměrně vysokém zůstatku (50 tisíc korun) vás banka za rok odmění maximálním výnosem pouze okolo 200 korun. Ani tuto částku však nedostanete na ruku, zaplatíte z ní ještě 15 % daň z úroků, což činí asi 30 korun.

 

Banka Konto Úrok ročně  (%) Roční zhodnocení   při zůstatku 20 000 Kč*
Citibank

 

Běžný účet 0 0
CitiOne 1,00 200
Česká spořitelna Sporožirový účet 0,15 30
ČSOB

 

Běžný účet 0,10 20
Osobní konto Plus 0,20 40
eBanka Osobní účet 0,15 30
GE Capital Bank Běžný účet 0,10 20
HVB Bank Konto Komfort 0,10 20
ING Bank ING konto 2,10 420
Komerční banka Běžný účet 0,05 10
Poštovní spořitelna Postžiro 0,50 100
Raiffeisenbank

 

Běžný účet 0,01 2
Kompletkonto 0,70 140
Živnostenská banka Běžný účet 0,10 20

*nezdaněná částka

Zdroj: banky

Úročení běžného účtu není nijak horentně vysoké i vzhledem k tomu, že pro banku tyto finanční prostředky nepředstavují dlouhodobě fixovaný vklad, jako je to v případě termínovaných vkladů, které banky úročí o něco lépe. Výše úrokových sazeb se u běžných účtů pohybuje od 0,01 % do 1,5 % ročně (úrok je závislý především na výši zůstatku účtu). U termínovaných vkladů se k úroku 0,7 % ročně dostanete již při částce 5000 Kč vložených na 1 týden (ČSOB termínovaný vklad na dobu určitou).

Problémem u těchto vkladů se však stává právě jejich fixace. V případě předčasného ukončení vkladu klient sice získá úrok v poměrné části za procenta, která si sjednal, avšak většinou zaplatí sankci za předčasnou výpověď určenou procentní částkou z objemu vkladu. Tato skutečnost se může pro mnoho potencionálních zájemců stát překážkou.

Řešením jsou inteligentní spořící účty

NENECHTE SI UJÍT
smrt
Smrt, bída: trumfy agentů na stole!
Na mnoho lidí působí taková slova jako smrt, bída, nezaměstnanost, vzdělání dětí. Jak se bránit psychickému nátlaku?
internet
Jak hledat práci jednodušeji
Každý, kdo v poslední době hledal nové zaměstnání, potvrdí, že nejde o jednoduchou záležitost. Jak si ji zjednodušit?
Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Jak vyberete ten správný pro vás za rozumnou cenu?

Z úroků na běžných účtech, které vás sice nijak časově neomezují, ovšem rozhodně nezbohatnete. Protože se ale banky snaží vyjít spoření chtivým klientům vstříc, můžete v jejich balíčcích služeb narazit na možnost využít kombinace běžného a spořícího účtu, často doplněné také o možnost investovat do některého z fondů z rodiny příslušné banky.

Spořící účty některých bank jednoduše umožňují zhodnocovat úspory na běžném účtu automaticky. Stačí pouze nastavit požadované parametry k účtu a nadlimitní zůstatek na běžném účtu je automaticky převeden na účet spořící. V některých případech (např. Citibank, eBanka, Raiffeisenbank) funguje systém také opačně. Při poklesu zůstatku na běžném účtu pod zvolený limit je automaticky doplněn stav finančních prostředků ze spořícího účtu.

V současné době patří k nejvýhodněji úročeným spořícím účtům také Konto ING. Vklad je na něm úročen 2,10 % ročně. ING Bank nabízí spořící účet bez výpovědní lhůty, a tak lze s penězi disponovat již za 3 pracovní dny (doba bezhotovostního převodu) na běžném účtu v kterékoli jiné bance. Minimální vklad na konto není stanoven. Úročit se však začíná zůstatek ve výši 10 tisíc korun a vyšší.

Které banky nabízejí převod zůstatku?

platební karta

Jak správně používat platební kartu?
Dodržujte bezpečnostní pravidla. Více čtěte ZDE.

K „multifunkčním účtům“ s možností automatického spoření patří například Kompletkonto od Raiffeisenbank, které umožňuje zhodnocovat odložené peníze (minimálně 500 Kč) na spořícím účtu o 2,5 % ročně nebo také účet CitiOne, který má ve své nabídce Citibank. Tento spořící účet umožní výhodnější zhodnocování volných finančních prostředků majiteli účtu ihned poté, co nastaví minimální a maximální zůstatek účtu.

Na samostatně vedeném termínovaném vkladu takto vysoký úrok dostanete, až když vložená částka přesáhne milion korun. Jako první zavedla podobný typ účtu v tuzemsku eBanka. Její Osobní účet je možné propojit s podílovým fondem ČP Invest. Podílové fondy v tomto případě zhodnocují vložené prostředky ještě o nějaké to procento lépe než spořící účty a po půlroční investici je navíc výnos osvobozen od daně z příjmu. 

Banka

Spořící účet*
ČSOB 0,80%
Poštovní spořitelna 0,70%
HVB Bank 1,15%
ING Bank 2,10%
Komerční banka 0,62%
Raiffeisenbank 0,70%
Volksbank CZ 0,90%
Živnostenská banka 0,40%

* úroková sazba pro nejnižší pásmo a nejkratší dobu úložky

Zdroj: banky

Detailní informace o podílových fondech naleznete ZDE.

háčik

Výběr banky: rozhodují ceny služeb. Vyzkoušet nabízené služby zdarma většinou trvá 1až 6 měsíců
Více ZDE.

I v případě takovéhoto zhodnocení úspor je ovšem možné se zajistit proti nenadálé potřebě finančních prostředků. Díky investici do některých podílových fondů lze získat kreditní kartu (případně charge kartu) a peníze uložené v podílových listech pak čerpat volně prostřednictvím bankomatu nebo nákupem kartou v obchodní síti.

Přesně takovým příkladem je kreditní karta České spořitelny, kterou banka vydává k fondu Sporoinvest a charge karta propojená s fondem Živnobanka – Sporokonto. Mezinárodní embosovaná charge karta Visa Sporokonto umožňuje držiteli získat bezúročný úvěr. Tento je vždy na konci měsíce splacen odkupem podílových listů fondu, který automaticky provádí ŽB-Trust. Na rozdíl od kreditních karet odpadá starost o vyrovnání závazku k určenému datu.

I když se vám některé z forem zhodnocení volných finančních prostředků (termínované vklady, spořící účty) budou jistě zdát málo výnosné, jsou stále lepší variantou než nechat finance ležet bez povšimnutí na běžném účtu. Daleko výhodnější se pak jeví řešení zhodnocení vkladů v produktech, které mají podporu státu, jako je stavební spoření nebo penzijní připojištění, popřípadě investice do podílových fondů. V optimálním případě totiž u takových investic lze dosáhnout i 10 procentního zhodnocení ročně.

Jaký bankovní produkt je podle vás nejlepší ke zhodnocení volných finančních prostředků? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

reklama

Autor:
  • Nejčtenější

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Pro nákupy na e-shopech začnou platit nová pravidla. Co vše se mění?

Sleva, která vlastně žádnou slevou není. Zboží, které jste si neobjednali. Nebo takové, které vůbec neodpovídá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak přemýšlet o úsporách, aby se peníze neztrácely

Spořili jste dlouhá léta, máte třeba milion korun a teď jen koukáte, jak je inflace pomalu, ale jistě mění v menší a...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Analytik: Úrok na spořicím účtu není jediným kritériem pro výběr bank

Česká národní banka vyhnala základní úrokové sazby k sedmi procentům. Tím zdražila úvěry, ale i zatraktivnila spořicí...

Zmapovali jsme za vás vše, co jste chtěli vědět o vaší bance a báli se zeptat

Sberbank zkrachovala, z Expobank je dnes Max banka. Banky se prostě mění. Kolik má která klientů a zisku? Komu která...

Nejlepší „spořáky“ zhodnotí vklady až o 5,75 %, „termíňáky“ i přes 6 %

Inflace mírně přibrzdila, v srpnu činila 17,2 %. Základní úrokovou sazbu, která krotí inflaci, ponechala ČNB na 7%...

Výběry zdarma a dobrý úrok. Děti mají o svém účtu jasno, jaká je nabídka bank?

Se začátkem školního roku řeší řada rodičů kapesné pro děti. Zmapovali jsme nabídku dětských účtů i aktuální...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...