Za nákup či večeři v restauraci zaplatíte v mnoha místech Chorvatska pohodlně kartou. Berou je všechny supermarkety či velké obchody, hotely, benzinové pumpy. Na hotovost se budete muset spolehnout v malých obchůdcích se suvenýry či potravinami a v ubytování v soukromí.
Pokud by se vám podařilo kartu ztratit, zablokujte ji. Všechny české banky nabízejí speciální linky, na kterých to lze udělat. Hovor je placený, ale budete buď mluvit přímo s operátorem, nebo se na něj snadno prokliknete v úvodní nabídce. Abyste nemuseli poslouchat (a platit) marketingové nabídky na začátku, přinášíme v tabulce čísla, která máte zmáčknout, abyste se dostali přímo k operátorovi (kód k blokaci).
Pozor na otevírací dobu
Až vyrazíte na nákupy, počítejte se siestou – malé krámky bývají zavřené mezi 12. a 17. hodinou. Za odměnu v nich ale můžete nakupovat dlouho do noci. Supermarkety fungují standardně od rána do večera a restaurace bývají ve většině případů otevřené celý den bez omezení.
Kolik co stojí v ChorvatskuPodívejte se na podrobné ceny potravin a dalšího zboží |
Jestli budete na dovolené v Chorvatsku sami vařit, nakupujte v řetězcích Konzum, Mercator či Diona, mají nižší ceny než soukromníci a nabízejí slevové akce. Pro čerstvé a sezonní potraviny zajděte na místní tržiště, ale nechte tu návštěvu až na večer – pořídíte levněji, ale to nejspíš znáte i z českých tržnic. Pokud se vypravíte za kulturou, využívejte rodinných vstupenek, časté jsou i slevy pro důchodce.
Šetřete s kartami
Tip na dovolenouVyberte si dovolenu v Chorvatsku podle svých představ na dovolena.iDNES.cz. |
V Chorvatsku samozřejmě znají ISIC. Takže pokud jste studenti, nezapomeňte si vzít kartu s sebou. "Například na ostrově Cres lze s ISIC nově využít 50procentní slevu na vstupenku do ekocentra Caput Insulae – Beli," nabízí Eva Janouškovcová z Chorvatského turistického sdružení. Ale můžete samozřejmě počítat i se sníženými cenami v restauracích, pizzeriích...
Informace o slevách ISIC získáte zde. Do vyhledávače napište jako lokalitu Croatia nebo přímo místo, kde budete dovolenou trávit.
Pro ty, kdo už nejsou studenty (ani učiteli), existuje projekt Cro Card – je to předplacená karta, která umožňuje slevy v restauracích, hotelech, kempech, sportovních centrech. Lze ji koupit v cestovních kancelářích, na recepcích hotelů a kempů, na novinových stáncích a přes web. Existuje ve dvou variantách – roční (za 200 kun) a dvoutýdenní (za 100 kun), která je určena především turistům. Bližší informace naleznete zde. Jedinou nevýhodou je, že stránky nemají anglickou verzi.
Za velký nákup dostanete zpátky daň
V Chorvatsku je DPH 25 procent a za určitých podmínek je možné ji dostat zpátky. Musíte v jednom obchodě a v jeden den nakoupit za více než 740 kun (asi 2 500 korun). Nemůžete si přitom nacpat nákupní košík jídlem na celý pobyt, zboží je totiž nutné vyvézt ze země, a to nepoužité. Takže se to týká nejspíš oblečení či šperků. Nákup nemusí dělat jeden člověk, když se domluvíte se sousedkou z vedlejšího hotelového pokoje a půjdete nakupovat ve stejný den, slevu uplatníte, i když se na 740 kun složíte.
Chcete-li slevu na dani využít, požádejte v obchodě o tax free formulář, přiložte k němu originál účtenky. Při výjezdu ze země pak necháte formulář orazítkovat celním úřadem, a následně si necháte vyplatit hotovost na jednom z výplatních míst například u společnosti Global Blue.