Investujte a podnikejte ve virtuální realitě. Můžete vydělat opravdové peníze

Chcete začít podnikat nebo investovat, ale bojíte se riskovat své těžce vydělané peníze? Máte nápad, který nejde realizovat v naší realitě? Zkuste virtuální svět – Second Life. Možnosti jsou skoro neomezené a nemusíte dávat v sázku reálné peníze.
Fotogalerie5

Pobočka Raiffeisenbank ve virtuální realitě | foto: Second Life

Second Life je 3D virtuální svět, který funguje přes internet.  Je možné se zde převtělit do člověka, kterým jste vždycky chtěli být. Postavě se říká avatar. Ve virtuální realitě můžete takřka cokoli. Jen tak si povídat s ostatními avatary, tančit, hrát fotbal, investovat, podnikat, nakupovat, prostě žít svůj druhý život.

Majitelem a zakladatelem Second Life (dále jen SL) je společnost Linden Lab. Udává pravidla, která platí v  SL. Základní platební jednotku jsou lindenské dolary (L$). Ty se dají buď vydělat, nebo převést z českých korun na dolary a následně na L$.

Jak se dají vydělat reálné peníze ve virtuální realitě?
Nejméně náročné a nejhůře placené zaměstnání je "kempování". Práce spočívá v tom, že vám jiný avatar zaplatí za to, abyste dělali zákazníka v jeho krámku. Pak to bude vypadat, že prodává něco zajímavého, když tam má lidi. A právě tím přitáhne nové zvědavce a pravé zákazníky. Za kempování si můžete vydělat třeba 20 L$ za hodinu, což je necelá koruna a půl, ale nemusíte se bát, tento svět není drahý.

Tančíte rádi, ale v realitě nemáte čas nebo odvahu? V SL stačí spoře obléknout vašeho avatara a nechat ho tančit v nočním klubu. Tím si vyděláte podstatně více než "kempováním." Ostatní přihlížejí, dávají vám spropitné a ještě vás platí majitel podniku. Lze poskytovat i sexuální služby. Za to, že spustíte animaci se sexuálním podtextem, si můžete vydělat 1 000 – 2 000 L$ za schůzku.

Hledáte-li v SL zaměstnání, pomůže vám nově vzniklá virtuální pracovní agentura. Stejně jako v běžných nabídkách práce i zde jsou kladené nároky na vaše schopnosti a znalosti, vybíráte si podle pracovní náplně, která se odvíjí od typu zaměstnání.

. Pracovat můžete například jako:

Organizátor večírků,  "výrobce" domácích miláčků , provozovatel nočního klubu,  výrobce automobilů, vesmírný inženýr, návrhář bytostí, realitní makléř,  majitel prázdninové lokality, soukromý detektiv, návrhář speciálních efektů; vybrat a vymyslet si můžete cokoli.

Nejvýhodnější je podnikání
Dobrý nápad se dá výhodně zpeněžit, a to i do reálných peněz. Obchodník s orgány se v SL sice neuživí, ale prodejce lidské kůže a očí tu naleznete. A je to dokonce Čech. Vydělává kolem 100 000 skutečných korun měsíčně. Když si totiž vybíráte svého avatara, máte málo možností při volbě jeho podoby. Tento podnikatel vám dá na výběr z různých barev kůží i očí, můžete být světlí, opálení, holí, chlupatí apod., ovšem musíte si za to zaplatit.

Investování do pozemků
Investovat můžete v SL do všeho. Ovšem na rozdíl od reálného světa nejsou investice do komodit (např. do zlata) výhodné. Virtuální svět nabízí nejen neomezené podnikání, ale i neomezené suroviny.

Jediné, co se opravdu vyplatí, je nákup pozemků. Zvláště když danou lokalitu nazvete třeba Beverly Hills. Ostatní avataři budou toužit po tom, aby v Beverly Hills měli obchod nebo domek. Ale rizikem je možnost rozšíření SL o další pozemky - stačí totiž připojit nové servery. Prostor SL je prakticky nekonečný.

Na pozemcích vydělala nemalé reálné peníze čínská učitelka. Nakoupila 400 pozemků v hodnotě 1 200 až 1 600 USD za kus. Dnes už na virtuálním podnikání vydělala více než milion USD.

Kromě pozemků je zde další možnost investice – do akcií. Kdyby již zmíněný prodejce kůží vstoupil na burzu, mohli byste si koupit jeho akcie. Čím více by vydělával obchodník, tím více by rostly vaše zisky z akcií. Samozřejmě přímo úměrně k počtu vlastněných akcií.

. Je Second Life hra?

"Second Life není hra, je to druhá realita, kde můžete dělat vše, o čem jste kdy snili," říká Martin Dvořák, starosta českého města v SL.

Kudy do virtuální země
Nejprve se pomocí www.secondlife.cz zaregistrujete do SL. Pak si vyberete, jak bude váš avatar vypadat, zvolíte jeho jméno, nainstalujete si potřebný program a přihlásíte se. Pokud chcete podnikat nebo vlastnit pozemek, musíte při registraci zadat číslo vaší platební karty. Základní verze SL je zdarma, ale jestliže toužíte po investování, podnikání a vydělávání reálných peněz, zaplatíte měsíčně 9,95 USD.

V Americe je zadávání čísla platební karty naprosto běžné, ale Češi z toho mají obavy. Číslo karty se dává pro případ, že byste si chtěli vybrat peníze ve virtuální realitě. Pak stačí poslat vašeho avatara k bankomatu a vybrat z něj lindenské dolary. Hodnota vybraných peněz se vám odečte z vašeho reálného konta.

Raiffeisenbank se blíží k Second Life
Starosta virtuálního města Bohemia společně s Raiffeisenbank hledají možnosti, jak převádět přímo české koruny na lindenské dolary. V případě, že si budete chtít proměnit reálné peníze na L$, budete moci jen zajít do Raiffeisenbank, vložit třeba 100 korun do Second Life a peníze se připíšou na účet vašemu avatarovi ve virtuální realitě. Taková je základní představa, která by českým avatarům usnadnila virtuální život.

Krach velké banky
V Second Life dříve existovala banka Ginko, která nebyla provázaná s reálným světem. Lidé si tam ukládali L$ vydělané na hazardních hrách. Hazard byl oblíbenou zábavou a v sázení se točily opravdu velké peníze. Většina lidí si výdělky ukládala do banky. Ale firma Linden Lab náhle zakázala provozování hazardních her. Tím pádem zmizel důvod k ukládání peněz, lidé začali své úspory vybírat a banka zkrachovala. Důsledkem toho Linden Lab dovolil provozování bankovních služeb jen bankám zavedeným v reálném světě.

Burza nenabízela kvalitní zabezpeční
Na začátku fungování Second Life byla založena dokonce i burza. Bylo možné nakupovat akcie a provozovat všechny běžné burzovní činnosti. Ale vzhledem k tomu, že burza také neměla pouto s reálným světem, pro provozovatele burzy bylo jednoduché si peníze nechat a prostě už se nepřihlásit. To se také stalo. Mnoho lidí přišlo o reálné peníze. Momentálně se burza WSElive.com snaží nalákat na slibnou budoucnost. Majitelé burzy plánují přeprogramování vnitřního jádra, čímž chtějí zabezpečit peníze proti krádeži.

"Každá ze společností zapsaná na burze má svůj profil, kde naleznete záměr společnosti, finanční data (vlastněný pozemek a jeho hodnota), statistiky pohybu akcií, hodnoty poptávky a nabídky, novinky společnosti, termíny schůzí investorů, vyplácení dividend atd.," uvádí Martin Dvořák, který je jednou z klíčových postav československého Second Life.

Ve městě Bohemia má šanci jen jedna banka
Před nedávnem v SL vzniklo československé město s názvem Bohemia. Jeho starostou je Martin Dvořák alias Martin Duncker v SL, ten si také vybírá firmy, které budou mít zastoupení v jeho virtuálním městě. Pokud se akce s Raiffeisenbank uskuteční, jiná banka nebude mít šanci provozovat totožné služby ve městě Bohemia. Avšak je zde i J&T Bank, která nemá funkci klasické banky, ale jako majitel fotbalové Sparty zde provozuje vlastní stadion, kde se pořádají soutěže a akce. Když například překonáte brankáře, získáte (váš avatar) kšiltovku, kterou nikdo jiný nemá.

Československé město Bohemia je kompletně v českém jazyce a vychází uživatelům Second Life maximálně vstříc. Hned jak do města zavítáte, postarají se o vás lidé zběhlí v SL. V Bohemii je vše zadarmo, nemusíte se tedy honit za velkým výdělkem jen kvůli tomu, abyste si mohli v klidu užívat virtuální realitu.

Nejčtenější

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

Prázdniny u moře ve vlastním: Panelákový byt v Česku otvírá dveře k domu na pláži

Premium

Mít svůj dům u moře nemusí být sen, který si mohou splnit pouze multimilionáři. Pokud vlastníte byt v Česku, už na něj dost možná máte. Ať už čistě pro sebe nebo k pronájmu. Takový nákup vyjde mnohdy...

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

Hackeři útočí. Vypořádáváme se s tím jen s vypětím všech sil, říká expert

Naše pracovní i soukromé počítače a mobily čelí denně útokům hackerů. Chtějí naše hesla, čísla kreditek, pokoušejí se ukrást cenná data, vydírat nás. „Počet kyberútoků se v Česku každý rok zvyšuje o...

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

Spořicí účet nevydělává? Investice do nemovitostí nabízí téměř osm procent ročně

Advertorial

Inflace sice zpomalila, ale peníze na spořicích účtech stále ztrácejí hodnotu. V takové době dává ještě větší smysl investovat chytře a bezpečně. Jednou z cest, jak chránit úspory a získat pravidelný...

24. června 2025

Novinka: Pojišťovny budou muset informovat obmyšlené osoby o životní pojistce

Češi mají podle dat České asociace pojišťoven uzavřeno 4,7 milionu životních pojistek. Pokud dojde k úmrtí pojištěného, může se stát, že o uzavřeném „životku“ nebudou nejbližší vůbec vědět. Peníze...

24. června 2025

Pracovní smlouva a výpověď elektronicky: Jaké novinky platí a co si ohlídat

Od 1. června 2025 začala platit novela zákoníku práce, která mění pravidla pro elektronické doručování pracovněprávních dokumentů. Zaměstnavatelé mohou využít elektronické prostředky například k...

24. června 2025

Hackeři útočí. Vypořádáváme se s tím jen s vypětím všech sil, říká expert

Naše pracovní i soukromé počítače a mobily čelí denně útokům hackerů. Chtějí naše hesla, čísla kreditek, pokoušejí se ukrást cenná data, vydírat nás. „Počet kyberútoků se v Česku každý rok zvyšuje o...

23. června 2025

Nastavte si zrcadlo: Kolo životní energie vám napoví, jak na tom jsme

Léto. Konečně čas na zpomalení. Možná pojedete na dovolenou nebo jen zvolníte pracovní tempo a po dlouhé době začnete vnímat, jak vám vlastně je. Když přestaneme běžet, často uslyšíme to, co jindy...

22. června 2025

Devět členů rodiny ve firmě, to chce vzájemný respekt, říká „Betonpresák“

Ve dvou se to lépe táhne. A co teprve v devíti! V rodinné firmě Betonpres o tom něco ví. Bez jasného rozdělení rolí a vzájemného respektu by to nešlo. „Posiluje to týmového ducha napříč generacemi,“...

21. června 2025

Deset kroků, jak můžete udělat skvělý první dojem u pracovního pohovoru

Chystáte se na pracovní pohovor? Dejte si zvlášť záležet na tom, jak na zapůsobíte. Udělat na personalistu dokonalý první dojem se dá celkem snadno naučit. Třeba vás inspiruje naše desatero...

20. června 2025

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

20. června 2025

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

19. června 2025

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

19. června 2025

Nehodu nezavinil, teď trpí opěrkovým syndromem. Má nárok na odškodnění?

Dopravní nehody mají v Česku nejrůznější dohry. Pokud dojde ke zranění, je nutné vždy přivolat policii. Některé újmy se však nemusí hned projevit zcela naplno a se všemi důsledky. V takovém případě...

18. června 2025

Až 800 tisíc lidí pečuje o své blízké. Sami se stávají ohroženými. Má to řešení?

V Česku roste počet lidí, kteří vyžadují dlouhodobou péči. Podle prognóz bude tento vývoj v dalších letech narůstat. Už čtyři pojišťovny na tento negativní trend reagují. Pro případ dlouhodobé péče...

18. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.