Internet: Ušetřete si návštěvu cestovky

aktualizováno 
Zajistit si dovolenou, aniž byste museli vytáhnout paty z domu? Není nic snazšího, pokud máte internet. V případě, že chcete cestovat sami, najdete tu i velký výběr ubytování. A nejen to.
Počítač, notebook - (c) profimedia.cz/corbis

Počítač, notebook - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Díky internetovým stránkám konkrétního místa i lokality, kam míříte, si můžete udělat představu, jakou kvalitu má ubytování a třeba i naplánovat výlety do okolí. Vypadá to jako idyla: jednoduše a pohodlně najdete pěknou dovolenou. Ano, může to vyjít. Ovšem za předpokladu, že dokážete na síti hledat a pak se s cestovní kanceláří nebo přímo s ubytovatelem obvykle po e-mailu domluvit. Také byste měli dodržovat principy bezpečného placení po internetu, to znamená poslat peníze nejlépe převodem z účtu a na neznámých stránkách nepoužívat k úhradě platební kartu.

Prodejte mi zájezd

Pokud se rozhodnete pro pohodlnější variantu, koupi hotového zájezdu, začněte své pátrání na stránkách tuzemských cestovních kanceláří. Můžete samozřejmě hledat i v nabídce zahraničních cestovek, zde však existují určitá omezení. Pro někoho je to především jazyková bariéra. Dále může být složitější zaplatit, tedy poslat peníze do zahraničí a vyřídit s cizí kanceláří detaily zájezdu nebo případnou reklamaci. Pro využití cizích cestovek může hovořit naopak fakt, že v jejich nabídce se třeba nachází místo pobytu, které se vám nedaří u konkurence v tuzemsku sehnat.

Některé velké zahraniční agentury zprostředkovávající ubytování mají pobočky už i v České republice, takže od nich dostanete informace v rodném jazyce. Mezi ně patří například Holiday Home (www.holiday-home.org/cz/) nebo Interhome (www.interhome.cz/).

Kde a jak hledat?

Začněte pomocí některého z vyhledávačů, třeba www.idnes.cz. Zadejte heslo „cestovní kanceláře“ nebo „on-line vyhledávače zájezdů“ případně „on-line prodejci zájezdů“. V prvním případě se vám objeví stránky jednotlivých cestovních kanceláří s jejich nabídkou. Na většině stránek je možné zájezd přímo objednat. Kancelář vám přijetí e-mailové objednávky zpravidla také e-mailem potvrdí a vystaví zálohovou fakturu.

Ve chvíli, kdy ji uhradíte, zájezd je rezervován. Doplatek pak pošlete ve sjednaném termínu. Pokud budete hledat zájezd pomocí on-line vyhledávače zájezdů, dostanete se na specializované stránky, které soustřeďují nabídku mnoha cestovních kanceláří a agentur. Najdete tu zájezdy podle lokalit soustředěné na jednom místě. Například na stránkách www.zajezdy.cz můžete hledat podle typu pobytu (například poznávací, pobytový, aktivní dovolená a podobně), data odjezdu, země, ceny a typu dopravy. V nabídce jsou i zájezdy na poslední chvíli.

Tvůrcem vlastní dovolené

Pro mnohé je radostí nejen si dovolenou užít, ale sami si ji i naplánovat. Internet je v tomto ohledu velkým pomocníkem. „Dáme na radu přátel nebo příbuzných. Když se jim někde líbí, hledáme pobyt ve stejném místě. Anebo se jen prostě dozvíme z médií, že některé místo stojí za návštěvu a snažíme se naplánovat si zde dovolenou,“ říká Soňa Dostálová, která s manželem využívá služeb cestovních kanceláří zatím jen málo, raději jezdí na vlastní pěst.

Hledání začnou na webových stránkách dané lokality. „Letos nás zajímalo italské Toskánsko, pomocí vyhledávače google.com a yahoo.com jsme si našli oficiální stránky oblasti Toskánsko a z ní jsme pak vybrali místa blízko moře,“ popisuje Soňa Dostálová. Konkrétně měli zájem o některou z agroturistických rezidencí zhruba 20 minut vzdálené od pláže. „Z italské agentury, která pronájem apartmánů zprostředkovává jsme dostali zamítavou odpověď,“ uvádí. „Zadali jsme tedy do vyhledávače název známé turistické oblasti Maremma a objevili stránky s nabídkou několika stovek zemědělských usedlostí,“ popisuje Soňa Dostálová. Věří, že z této nabídky si již vyberou tu správnou.

Loni takto cestovali do rakouských Alp. Předtím kontaktovali rakouskou centrálu cestovního ruchu, která v Česku působí. „Její katalogy nás navedly a pak už nebyl problém se pomocí e-mailu domluvit.“

Plus a minus virtuálních pobytů

Velkou výhodou nabídek na internetu je možnost podívat se alespoň prostřednictvím fotografií, jak vypadá ubytovací místo i jeho okolí. Snímky však musíte brát s určitou rezervou. Barva moře i bazénu na nich obvykle bývá o něco modřejší než ve skutečnosti.

Další vyhledávače najdete na internet

Na webových stránkách cestovních kanceláří i jednotlivých ubytovacích míst je obvykle popsána cena pobytu včetně služeb, které zahrnuje, a naopak těch, které se musí připlácet. Této pasáži je nutné věnovat velkou pozornost. Pokud například bydlíte v apartmánech, je třeba počítat s vratnou kaucí a cenou za závěrečný úklid.

Platit můžete z účtu nebo na poště

Pokud posíláte zálohu nebo doplatek tuzemské cestovní kanceláři nebo majiteli ubytovacího zařízení, problém nebývá. Zaplatit v eurech lze z běžného či žirového korunového konta. Chtějte vědět všechny symboly platby (číslo účtu, variabilní symbol), a pokud budou na faktuře další identifikační symboly, kterým nebudete zcela rozumět, zeptejte se přímo ve vaší bance. Tady vám pomohou vyplnit správně příkaz k úhradě, případně upozorní na chybějící symboly, které bude nutné doplnit.

Například v České spořitelně si za běžnou platbu do 50 tisíc eur naúčtují 220 korun. Peníze lze poslat i poštou, poplatek činí od 90 do 145 korun podle poukazované částky. Používat k placení po internetu kartu je problematické, obzvlášť na stránkách, které neznáte. Vzhledem k možnosti zneužití to odborníci nedoporučují.

Užitečné kontakty
cestovani.idnes.cz
www.zajezdy.cz
www.invia.cz
www.i-dovolena.cz
www.sdovolena.cz
www.nettravel.cz
www.cestovani.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Psycholožka: Jsou úspěšní, ale nešťastní. Krysí závod nelze vyhrát

Radka Loja

Psycholožka Radka Loja původně vystudovala elektrotechniku a po návratu z Anglie se stala auditorkou a expertkou na...

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Další z rubriky

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
HTML/JAVASCRIPT DEVELOPER (30 - 45 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz