Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Fio se mění na jedinou českou banku a má co nabídnout

Koncem června požádala Fio, burzovní společnost o povolení působit jako banka. Připravovaná Fio banka bude jako jediná banka na našem trhu ryze v českém vlastnictví. Její výhodou budou nízké ceny za služby a dobré zhodnocení vkladů. V úvěrech však zatím pokulhává.
Pokud chcete využívat služeb Fio, musíte být zároveň členem družstva. To se změnou na banku změní.

Pokud chcete využívat služeb Fio, musíte být zároveň členem družstva. To se změnou na banku změní. | foto: Fio

Fio chce založit banku hlavně proto, aby do ní sloučila stávající aktivity. Všechny plánované služby už coby družstevní záložna poskytuje, jen prostřednictvím jednotlivých členů finanční skupiny. Nelze tedy očekávat žádné výrazné novinky. "Přeměna v banku nebude znamenat žádnou změnu v hlavní strategii poskytování kvalitních bankovních služeb s nulovými či nízkými poplatky," uvedl Ján Franek, tiskový mluvčí finanční skupiny Fio.

Nejpozději příští prázdniny
K tomu, aby se Fio, burzovní společnost mohla stát bankou (stávající legislativa neumožňuje přeměnu záložny na banku, proto byla zvolena cesta přeměny v banku Fio burzovní akciové společnosti), musí však ještě splnit zákonem stanovené podmínky. Jsou jimi například základní kapitál 500 milionů korun (minimálně v této výši musí být tvořen peněžitými vklady), průhledný a nezávadný původ základního kapitálu a dalších finančních zdrojů banky, jejich dostatečnost a vyhovující skladba, splacení základního kapitálu v plné výši apod.

. Co se všechno se skrývá pod "střechou" Fio

Finanční skupinu Fio tvoří dva základní právní subjekty – Fio, holding a.s. (mateřská společnost FS Fio) a Fio, družstevní záložna. Obchodování s cennými papíry (akciemi) pak provádí prostřednictvím Fio, burzovní společnosti, která je dceřinou společností Fio, holdingu. K prodeji svých služeb pak využívá poměrně široké sítě poboček RM Systému.

"Česká národní banka vydá své rozhodnutí o udělení či zamítnutí bankovní licence do 6 měsíců od zahájení správního řízení (doručení žádosti). Jestliže by žádost nebyla úplná a ČNB si vyžádala její doplnění, vydá ČNB rozhodnutí do 12 měsíců od zahájení správního řízení. V těchto lhůtách musí být rozhodnutí také doručeno," vysvětluje Pavel Palivec ze Samostatného odboru komunikace ČNB.

Základní služby bez poplatků, další v cenách ČSOB
Portfolio služeb, které finanční skupina Fio dokáže v současnosti nabídnout, pokrývá ty nejzákladnější potřeby velké části bankovní klientely.

Základním kamenem produktové "skládačky" je běžný účet, který lze zřídit v českých korunách, eurech a amerických dolarech. Vedení účtu, internetové bankovnictví, vydání 2 elektronických platebních karet či tuzemský platební styk záložna poskytuje zcela zdarma, čímž se v daný moment nejblíže podobá bezpoplatkové mBank. Zpoplatněné jsou např. hotovostní vklady na účet u Fio přes pobočky ČSOB, výběry z bankomatu či vydání embosované platební karty (dle sazebníku Fio, případně v cenách ČSOB).

Pro střadatele nabízí finanční skupina spořicí účet Fio konto se zhodnocením 3,1 % p.a., termínovaný vklad s obnovou či vklad s výpovědní lhůtou. Vklady jsou stejně jako u bank pojištěné, a to do výše 90 % vkladu, maximálně však 25 tis. eur. Investorům do akcií, investičních derivátů apod. se nabízí investiční internetový portál Fio e-Broker, nebo mohou například využít známý RM-Systém.

. finanční skupina fio

Založení finanční skupiny – v roce 1993 (záložny v r. 1996)
Počty klientů k 30.6.2008 - 10 500 členů/klientů Fio, družstevní záložny a 16 000 klientů Fio, burzovní společnosti
Počet poboček – 55 po celé ČR (s pokladní činností je 8 poboček)
Počet zaměstnanců – celkem více než 150
Hlavní majitelé - RNDr. Petr Marsa a Mgr. Romuald Kopún – každý z nich je majitelem 50 % akcií společnosti Fio holding a.s. a přibližně 46,5% podílu na základním kapitálu Fio, družstevní záložny.
Vedení - Mgr. Jan Sochor – předseda představenstva Fio, burzovní společnosti, a.s.
Mgr. Josef Valter – předseda představenstva Fio, družstevní záložny

Zdroj: Fio

Z úvěrové oblasti však Fio standardně nabízí pouze zpoplatněný kontokorent k běžnému účtu (ve dvou variantách – s úrokem 8,3 % p.a., resp. 14,3 % p.a.) a pak úvěr na obchodování s cennými papíry.

Vše od založení účtu přes žádost o platební kartu po podání žádosti o úvěr je možné zařídit na pobočkách Fio. Největším omezením je v tuto chvíli dostupnost hotovostních přepážek, které naleznete pouze na osmi místech v ČR. To by se však mělo změnit, neboť pokladnou by měly být vybaveny všechny pobočky s celotýdenním provozem.

Když chcete účet záložny Fio
Pokud si dnes chcete zřídit běžný účet u Fio, družstevní záložny, musíte se stát zároveň i členem družstva. Tím se stanete zaplacením 1 koruny členského vkladu, který je při ukončení členství vratný. Jeho složením získáte právo nejen využívat služby záložny, ale rovněž právo například na informace o hospodaření záložny, právo účastnit se členské schůze či klást dotazy přímo nejvyšším představitelům záložny.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Známe nejlepší finanční produkty roku. Má je MONETA, Trinity, NEY a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2022 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

ANALÝZA: Žebříčku pěti nejlepších běžných účtů vládnou větší banky

Premium V pětici nejlepších běžných účtů se drží banky, které tyto účty průběžně vylepšují. Za jejich vedení si nic neúčtují,...

Mobilní bankovnictví je bezpečnější než internetové, říká IT bankéř

Premium Podle Marka Ditze, který stojí v čele týmu chystané Partners Banky, klasické internetové bankovnictví dneska už...

Situace ze života: o bankovním účtu nevěděli, zjistili to náhodou

V bankách mají Češi miliony účtů a na nich i nemalé částky. O existenci některých bankovních účtů ale nejbližší rodina...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...