Finanční arbitr pomohl vloni 38 % klientů

aktualizováno 
Naúčtovala vám banka platbu kartou, kterou jste neprovedli, a odmítá uznat reklamaci? Neodeslala váš příkaz k úhradě? Osobou, která chrání zájmy drobných klientů bank a je kompetentní řešit tyto a další spory, je finanční arbitr Otakar Schlossberger.

Odpovědi na vaše dotazy naleznete ZDE.

 

 

Institut finančního arbitra byl u nás zřízen s účinností od 1.1. 2003, kdy nabyl účinnosti zákon č. 229/2002 Sb., o finančním arbitrovi.

Jde o orgán pro rozhodování sporů mimosoudní cestou, a to sporů mezi institucemi, které provádějí převod peněžních prostředků (zejména banky), a jejich klienty, jestliže výše částky převodu nepřesahuje částku 50 000 EUR; dále sporů mezi institucemi, které vydávají elektronické platební prostředky (platební karty), a držiteli těchto platebních prostředků při jejich vydávání a užívání.

Od ledna je účinnná novela zákona o finančním abritrovi, která rozšiřuje jeho kompetence a uzákoňuje některé další změny, které by měly jeho činnosti napomáhat. Liknavost některých bank vedla například ke zkrácení lhůty na řešení sporů.

Dne 2. února vedl finanční arbitr jednání se zástupci Světové banky, kteří se zajímali o problematiku ochrany spotřebitele v ČR, zejména  v oblasti bankovnictví. Za velmi překvapivé a ve světě zcela nestandardní podle něj považují jednání některých institucí, které dávají své klienty po rozhodnutí finančního arbitra  k soudu.

Jaké jsou zkušenosti Otakara Schlossbergera s finančními institucemi v Česku? Jak banky spolupracují při řízení klientských stížností před arbitrem a jaké jsou nejčastější příčiny nespokojenosti klientů? Jak funguje institut arbitra v ostatních zemích EU? Co dělat při zneužití platební karty kopírováním? Na ty a další otázky odpovídal finanční arbitr on-line.

Všechny odpovědi naleznete ZDE.

Kdo odpovídal na vaše dotazy?

JUDr. Ing. Otakar Schlossberger vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor finance. Poté pracoval v Státní bance československé a v roce 1990 zakončil své studium na právnické fakultě rigorózní zkouškou v oboru finanční právo. Od roku 1990 do roku 2000 pracoval v Komerční bance; zabýval se platebním stykem a v posledních třech letech byl ředitelem úseku bankovních služeb. Následně přešel do České spořitelny a poté nakrátko do Raiffeisenbank. V prosinci 2002 byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR zvolen na období pěti let finančním arbitrem s účinností od prvního ledna 2003.

ruka

Šéf Modré pyramidy: naše garance nemá obdoby. Čtěte odpovědi na vaše dotazy v našem on-line rozhovoru z 2.února.


JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, finanční arbitr, odpovídá na dotazy čtenářů

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz