Fámy ženou lidi do bank

  17:02aktualizováno  17:02
Od prvních zpráv o problémech Union banky nemají klienti českých peněžních ústavů klid. Snad každý, kdo má v nějaké bance peníze, si od té chvíle alespoň jednou položil otázku, jestli jsou v bezpečí. Obavy posilují také rychle se šířící fámy. V posledních dnech o tom, že problémy má ČSOB.

Zprávy o údajném hrozícím konci největší banky v České republice se šíří především v západních Čechách, kde navíc v úterý zavřela svoji jednou pobočku Plzeňská banka. Více ZDE.

"Centrální banka konstatuje, že situace v obou bankách je důsledkem jejich specifických problémů a v žádném případě neovlivňuje zbytek bankovního sektoru a jeho stabilitu," prohlásila mluvčí České národní banky Alice Frišaufová.

Dodala, že rozšiřované fámy jsou neopodstatněné, a proto se ČNB domnívá, že by se mohlo jednat o šíření poplašné zprávy. Česká bankovní asociace informovala, že v této souvislosti již bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele.

Varování s tvrzením, že peníze uložené u ČSOB nejsou v bezpečí, se šíří jako textové zprávy na mobilní telefony a e-mailem, několik jich přišlo také do redakční schránky iDNES.

Banky problémy popírají
"Nemáme absolutně žádné problémy. Po uzavření Union banky a Plzeňské banky jsou ale někteří lidé nervózní a tyto fámy se těžko vyvracejí," řekl oblastní ředitel ČSOB v Plzni Zdeněk Štěpánek.

Výraznější zájem o výběr hotovosti v řádu desetisíců zaznamenaly ve středu a ve čtvrtek především na pobočkách ČSOB v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

"Informací se šíří víc, ale ani jediná nemá reálný základ," dodal Štěpánek. Domnívá se, že u některých klientů došlo k mýlce anebo k záměně Plzeňské banky za ČSOB.

"Včera jsem převedl peníze z ČSOB do Komerční banky. Známí mi volali, že je to tak lepší, ale důvod skutečně neuvedli. Nevylučuji, že se za několik dnů vrátím k obchodní bance zpět," řekl 37letý klient z Plzně.

Pracovníci banky rozdávají klientům tiskovou informaci o loňských výsledcích ČSOB, která zvýšila zisk o 37 procent na 5,76 miliardy korun. - Více ZDE.

Fáma zasáhla také eBanku
Na konci února se musela proti informacím o svých problémech ohradit také internetová eBanka, která patří k menším peněžním ústavům na trhu a je součástí skupiny České pojišťovny.

"Jakékoliv spekulace o schopnostech eBanky dostát svým závazkům vůči klientům jsou neopodstatněné. Fámy jsou zjevnou snahou zneužít problémy Union banky k útokům na eBanku s cílem zdiskreditovat ji vůči veřejnosti a odlákat klientelu," prohlásil mluvčí eBanky Pavel Makovský.

Také eBanka podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz