Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dítě od narození do maturity vyjde na dva miliony korun

Vychovat dítě stojí nejen čas a nervy, ale i obrovské peníze. Podívejte se, s jakými výdaji za dítě musíte v budoucnu počítat, kde lze ušetřit a o jaké částky na dítě si můžete říci státu.
Zpočátku vám s výdaji na dítě pomůže i stát; porodné, mateřská a rodičovský příspěvek jsou přes 300 tisíc korun

Zpočátku vám s výdaji na dítě pomůže i stát; porodné, mateřská a rodičovský příspěvek jsou přes 300 tisíc korun

Dítě nelze přepočítávat na peníze, ale přesto platí "malé děti, malé peníze a velké děti, velké peníze“. Výdaje na děti totiž rostou spolu s nimi. Zatímco tříleté dítě stojí přibližně pět tisíc měsíčně, patnáctiletý puberťák vyjde klidně na 12 000 korun. Magda Janoušková z Prahy začala náklady na svoji čtrnáctiletou dceru počítat kvůli výživnému. Chtěla, aby bývalý manžel přispíval na dítě vyšší částkou.

"Sama jsem byla překvapená, kolik peněz mě dcera stojí. To je pětistovka na kickbox nebo 400 korun na mobil a měsíčně jsem rázem byla na osmi tisících. Když jsem započítala i nepravidelné výdaje za oblečení, boty a dovolené, vyšlo mi to téměř na 150 000 korun za rok,“ říká paní Janoušková. Přitom průměrná výše alimentů se podle statistik v Česku pohybuje okolo 1 600 korun měsíčně, což je pouhých 19 200 korun za rok.

Samozřejmě, že výdaje na dítě značně kolísají podle finanční situace rodiny. Jsou rodiče, kteří mohou svým dětem dopřát téměř cokoli, třeba za úspěšnou maturitu vlastní byt. Výjimkou však nejsou ani matky, které z 9 000 korun měsíčně uživí dvě děti i sebe.

Výdaje na potomka
 do 1 roku 35 800 až 92 000 Kč
3 000 až 7 700 Kč měsíčně
 1 až 5 let 282 500 až 318 200 Kč
4 700 až 5 300 Kč měsíčně
 6 až 11 let 309 100 až 332 600 Kč
5 150 až 5 550 Kč měsíčně
12 až 15 let  455 800 až 565 400 Kč
9 500 až 11 800 Kč měsíčně
 16 až 19 let 504 090 až 695 800 Kč
10 500 až 14 500 Kč měsíčně
 celkem 1 587 000 až 2 004 000 Kč

Nakupujte na internetu nebo v sekáči, ušetříte
Jsou věci, bez kterých se neobejdete. Dítě musí jíst, mít oblečení i boty na celý rok, chodit do školy, a pokud potomka něco baví, rádi ho v jeho koníčku podpoříte. Nemusí však chodit hned do pěti kroužků najednou nebo mít všechno, na co ukáže. Za oblečení, sportovní vybavení nebo třeba kočárek můžete hodně ušetřit, když budete nakupovat na internetu. Vybrat si můžete mezi novým i použitým zbožím.

"Máme ročního syna a téměř všechny věci, jako je postýlka, kočárek nebo přebalovací pult, jsem koupil na Mimibazaru. Ušetřili jsme tak nejméně 10 000 korun, dokonce mě to začalo bavit,“ vypráví Martin Novotný z Kladna.

Právě internetový server Mimibazar (www.mimibazar.cz) patří mezi rodiči k nejpopulárnějším internetovým bazarům. Neděste se slova mimi v názvu, seženou se zde věci i na dospělé.

Pokud nemáte přístup na internet, obejděte sekáče nebo se domluvte s kamarádkou, která třeba schovává kočárek, protože plánuje další dítě.

Pro novorozence je nejdražší kočárek
Právě kočárek bývá ve výbavě pro novorozence největší položkou. Kvalitní stojí nejméně 8 000 až 10 000 korun, laciné většinou při denním používání nevydrží. Až 2 000 měsíčně ušetří matky, které mohou svoje děti kojit. Krabice mléka Nutrilon vyjde na čtyři stovky a obvykle vystačí tak na týden.

Dalším velkým výdajem do doby, než se dítě naučí chodit na nočník, jsou pleny. Celkem počítejte nejméně s částkou okolo 15 000 korun.

V kategorii do pěti let je největší ránou školka. Ta obecní vyjde i s jídlem zhruba na 10 000 korun ročně, ale když se vám tam nepodaří dítě dostat a musíte jít do soukromé, náklady mohou vyrůst od 40 000 do 100 000 korun ročně. V tomto věku budete také dítěti kupovat jeho první lyže, brusle, tříkolku nebo kolo, dohromady se to může vyšplhat klidně na 15 000 korun.

Kolik stojí dítě
Za dítě zaplatíte zhruba stejně jako za luxusní auto, čtěte podrobný přehled nezbytných výdajů

Na dítě přispěje stát
Všichni rodiče mají nárok na porodné a na rodičovský příspěvek, o peníze si ale musíte říct

Čím vyšší třída, tím víc peněz
S nástupem do školy budete pořizovat nejen školní potřeby, ale budete platit školní akce, školy v přírodě, kroužky, letní tábory nebo začnete dítěti dávat kapesné. Jen za tohle vydáte nejméně 10 000 korun ročně.

S nastupující pubertou kluci rostou a jedí za dva a holky se začínají fintit, to všechno stojí peníze. Ročně třeba až 15 000 korun navíc. Děti na druhém stupni základní školy už neošidíte mobilem po tatínkovi a sní o vlastním notebooku. Ročně technika může vyjít až na 20 000 korun. Plus jazykové kurzy, přípravný kurz na střední školu nebo výměnné studijní pobyty, to jsou další tisíce až desetitisíce korun. Když necháte svoji dceru očkovat proti rakovině děložního čípku, budete lehčí o 11 000 korun.

Střední škola je drahá, i když neplatíte školné
U středoškoláka to budete mít dražší, pokud vaše dítě nastoupí na nějakou odbornou školu. Jen nejlevnější kufřík s potřebami pro budoucí kadeřnici vyjde na 4 500 korun. Kolem 16. roku čekají mladé taneční, počítejte s částkou 900 až 2 000 korun za kurz, plus oblečení, to je celkem 7 500 korun.

Holky čeká antikoncepce, kluci zase třeba kvůli image vymění brýle za kontaktní čočky, to je 2 000 až 5 000 korun za rok. Pokud téměř dospělákovi zaplatíte i řidičák, je to dalších 8 000 korun. Výhodou je, že od 15 let výše můžete potomka vyhnat na brigádu.

O penězích s dětmi mluvte už odmala
Když se tříletého dítěte zeptáte, kde jeho rodiče berou peníze, většinou to ví úplně přesně – přece z peněženky. Původ peněz sice pro děti v tomto věku zůstává tajemstvím, ale už teď s nimi můžete začít mluvit o tom, jak finance fungují a kolik co stojí.

Ve čtyřech až pěti letech, jakmile se dítě naučí trochu počítat, si s ním začněte hrát na obchod a pořiďte mu také pokladničku, do které si může začít spořit. Úspory jednou za týden nebo dva vyberte a jděte je společně utratit. Sice v kasičce nejspíš nebude moc peněz, ale dítě v tomto věku obvykle déle na odměnu nevydrží čekat.

Kapesné dejte i prvňákovi
Princip kapesného je podle odborníků dítě schopné pochopit už v pěti nebo šesti letech.

Prvňáčkovi tak můžete začít dávat malé kapesné – 20 až 50 korun týdně, které může utratit podle svého vlastního uvážení. Kapesné by dítě mělo dostávat pravidelně, v tomto věku nejlépe jednou týdně, a naučit se s penězi vydržet do dalšího termínu "výplaty“. Když s kapesným nevyjde, nechte ho v tom trochu vykoupat. Jestli sáhnete do peněženky, kdykoli si řekne o další zmrzlinu, odpovědnému hospodaření s penězi ho to nenaučí.

Část peněz by si také mělo šetřit třeba na dražší hračku, po které touží, nebo vánoční dárky pro rodinu. Vysvětlete mu princip úroků jako odměny za šetření. Ke každé koruně, kterou do dalšího kapesného neutratí, mu můžete přidat další z vlastní kapsy.

. Kde nakoupíte levněji

www.mimibazar.cz
www.deti.bazar.cz
www.mimishop.cz
www.nasemimi.cz
www.pipilota.cz
www.aukro.cz
www.ikup.cz
www.odklepnuto.cz

Desetileté děti mohou mít i vlastní kartu
Banky nabízejí dětem kasičky virtuální, spořit si může na jejich účtu. Vzhledem k tomu, že desetileté dítě může mít k dětskému kontu i vlastní platební kartu, když to dítě s pěnězi umí, můžete mu kapesné vyplácet bezhotovostně. Dávejte o něco víc – 75 až 100 korun týdně. Dítě v tomto věku by už mělo vědět, že větší finanční výdaje je třeba plánovat, že někdy je těžké vyjít s penězi, které má rodina na měsíc, nebo že by měla mít jistou rezervu. A také, že peníze nejsou všechno.

Po patnáctém roce mohou děti se svými penězi zkusit začít hospodařit samy, ke kapesnému jim můžete přidat třeba i peníze na mobil a uvidíte, jak to půjde. Středoškoláky také veďte k tomu, aby si začali vlastní peníze přivydělávat na brigádách.

Autoři:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...