Deset procent téměř bez rizika

aktualizováno 
Nizozemská finanční skupina s oranžovým lvíčkem ve znaku, která operuje na našem trhu již od začátku devadesátých let, v současné době útočí na vaše peníze novou akcí. Ti, kdo si otevřou do konce května letošního roku Oranžové konto, získají tisícikorunovou prémii.
Samotné Oranžové konto je spořící účet bez výpovědní lhůty, který, ač se povahou blíží spíše běžnému účtu, nabízí zhodnocení, dosahující výše krátkodobých termínovaných vkladů. Vaše finance jsou zde totiž zhodnoceny úrokovou sazbou 3,5%. 

Pokud si spočítáte, kolik vám vydělá minimální uložená částka 50 000 ještě se zmíněnou tisícikorunou za tři první měsíce, zjistíte, že máte šanci dosáhnout částky 51 222 korun, tedy čisté zúročení 9,8% p.a.. Dostanete se tedy výš, než kolik vám mohou nabídnout termínované vklady, podílové fondy či hypoteční zástavní listy. Škoda, že nelze využít tohoto zúročení déle než jen po tři první měsíce. Pokud se rozhodnete nechat zmíněných 50 000 korun na účtu celý rok, vyděláte 2 271 korun, čímž dosáhnete zhodnocení 4,54%.

ING se skutečně snaží a vybavila svůj produkt opravdu silnými zbraněmi. Oranžové konto totiž nabízí vedle výhodné úrokové sazby ještě nulové poplatky za zřízení a vedení účtu a zdarma jsou také veškeré transakce, které budou na účtu provedeny. Motivací pro budoucí klienty banky je také odbourání omezení hranic minimálního vkladu, stejně jako minimálního zůstatku. Nicméně, je nutné si uvědomit, že se jedná čistě o doplňkové spořící konto. Proti využívání tohoto účtu jako účtu běžného pak hovoří několik důležitých specifik. Předně nejsou se zmíněným kontem spojeny žádné platební produkty, jakými jsou například platební karty. Současně také nemůžete převádět na Oranžové konto z jiných účtů, než které jsou zaregistrovány na vaše jméno. Posledním bodem, který hovoří proti je pak minimální vybíraná částka, která činí 10 000 korun. Pokud by byl váš zůstatek menší, museli byste vybrat vedle zamýšlené částky částku celou. Jak vidět, Oranžové konto nelze v žádném případě používat jako jediný účet.

Chcete-li se dozvědět více o termínovaných vkladech, další informace naleznete ZDE.

ING se tímto produktem jistě dotkla konzervativních obyvatel, kteří nechávají své peníze ležet na běžných účtech, místo toho, aby je zhodnotili jakýmkoli druhem investice. Tím, že nejsou u Oranžového konta zpoplatněny transakce a klienty neomezuje ani výpovědní lhůta, nechává ING klientům otevřená vrátka pro operativnější využití peněz, uložených na výhradně spořícím Oranžovém kontu. Ovšem pozor na převody malých částek na toto konto a zpět. Musíte si uvědomit, že za převod peněz si vaše současná banka jistě zaplatit nechá. Nejprve zvažte, zda by se vám nevyplatilo využít některý ze spořících produktů vaší banky, na něž vás převody vyjdou mnohem levněji (převody v rámci jedné banky bývají zvýhodněny).

Ačkoli je tato nabídka vcelku výhodná, má jisté pihy na kráse. V případě, že si zmíněné konto opravdu zřídíte za požadovaných podmínek,  nedostanete proklamovaných tisíc korun, ale pouze 850 Kč. Zmíněná tisícikoruna vám totiž bude zdaněna. Tento fakt se z leckteré reklamy nedozvíte. Nadšení z výhodnosti této nabídky vám také může zkazit další okolnost, která není na první pohled viditelná. Jde o to, že zmíněných tisíc korun nedostanete, pokud nebudete mít na Oranžovém kontu nejméně 50 000 korun po dobu tří měsíců. Kolik lidí však volně disponuje touto nebo vyšší částkou bez toho, aby ji už dávno neinvestovala?

Související článek na téma Oranžového konta naleznete ZDE.

Tato kampaň není jediná, kterou nás ve spojení s Oranžovým kontem oslovila. Zhruba před půl rokem propagovala společnost ING stejný produkt, ovšem ne s úrokovou sazbou 3,5%, nýbrž s úrokem 4,2%. Jaká bude situace za dalších šest měsíců?  Nesníží se úroková sazba znovu?

A ještě drobná rada na závěr. Pokud chcete vydělat na Oranžovém kontu co nejvíce, oběhněte své babičky, dědečky a další příbuzné a přimějte je, aby si zřídili spořící účet u ING. Nabídka se totiž vztahuje jen na jeden účet daného klienta.

Jak na vás působí Oranžové konto? Vidíte v něm reálnou šanci, jak zhodnotit své volné peníze při výši částek, které jste schopni uvolňovat? Těšíme se na váš názor.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Kurzy.cz Česká pošta chce šetřit, a proto chystá velké změny v doručování zásilek. Adresátům se ale její návrhy nejspíš moc líbi...

Najdete na iDNES.cz