Co když zdědíte penzijní připojištění, peníze v akciích nebo dům zatížený hypotékou

Pokud zdědíte cenné papíry, můžete je prodat. Ohlídejte si ale, aby uplynulo alespoň půl roku, jinak budete muset z výnosu zaplatit daň z příjmu.
Pokud zdědíte dluhy, můžete dědictví odmítnout.

Pokud zdědíte dluhy, můžete dědictví odmítnout. | foto: Profimedia.cz

Stavební spoření

Smlouvu o stavebním spoření dědí pozůstalý manžel. Pokud klient manžela nebo manželku neměl, musí se ostatní dědicové dohodnout a zvolit jednu osobu, na kterou práva a povinnosti přejdou. Když se nedohodnou, smlouva zanikne a mezi dědice se rozdělí uspořená částka včetně připsaných úroků i státní podpory, na kterou vznikl nárok ke dni úmrtí. Je to jediná situace, kdy dostanete státní podporu, i když je smlouva ukončena dřív, než uběhne zákonných šest let.

Pokud je ke smlouvě úvěr, na dědice přechází povinnost jej splácet. Samozřejmě je možné dědictví v tomto případě odmítnout, ovšem musíte odmítnout všechno – jak dluh, tak veškerý majetek.

Pokud člověk, který smlouvu zdědí, má vlastní stavební spoření, je to trochu komplikované i se státní podporou. Záleží na tom, kdy byly smlouvy uzavřeny. Respektive odkdy je na smlouvě zažádáno o státní podporu. Když jsou obě uzavřené do konce roku 2003 ještě za starých podmínek, je to jediný případ, kdy státní podporu můžete čerpat na obě smlouvy.

Jestli je jedna smlouva "stará" a druhá "nová" (uzavřená od 1. 1. 2004), státní podporu dostanete jen na starou smlouvu.

Pokud jsou obě smlouvy "nové", můžete na ně v součtu čerpat státní podporu ve výši maximálně 3 000 korun. Prvně se podpora připisuje na starší smlouvu. "Když je na dříve uzavřené smlouvě za daný rok naspořeno 20 000 korun, jde celá státní podpora právě na ni. Je přitom jedno, jestli je to ta vaše, nebo zděděná," vypočítává Helena Dušková z Wüstenrot stavební spořitelny.

Životní pojištění

Plnění z pojistky nespadá do dědictví. Když uzavíráte smlouvu, můžete si v ní určit, komu budou v případě vaší smrti peníze vyplaceny. Jde o takzvanou obmyšlenou osobu a může jí být kdokoli, třeba i cizí člověk, který by v rámci běžného dědického řízení nedostal ani korunu. Obmyšlených osob může být i několik.

Pozor na to, jak osobu zapíšete. Manželku můžete zapsat jménem a rodným číslem nebo jen jako "manželka". Pokud zvolíte první variantu, rozvedete se a znovu oženíte, musíte obmyšleného změnit. Jinak peníze automaticky dostane bývalá manželka.

Pokud do smlouvy majitel pojistky nikoho neuvede, peníze po jeho smrti dostane manžel nebo manželka. Na druhém místě stojí děti, za nimi rodiče a případně jiná osoba, se kterou pojištěný alespoň rok žil ve společné domácnosti.

Penzijní připojištění

Do smlouvy o penzijním připojištění je možné uvést, komu peníze připadnou, když se pojištěný nedožije výplaty peněz. Oprávněné osobě nebo osobám (může jich být i víc) pojišťovna pak vyplatí takzvané odbytné nebo pozůstalostní penzi.

Na odbytné obvykle vznikne nárok, pokud k úmrtí pojištěného dojde po uplynutí jednoho roku od data uzavření smlouvy. Jsou to úspory pojištěného, ale bez státního příspěvku.

Když připojištění trvalo delší dobu, fond vyplatí pozůstalostní penzi, která už je včetně peněz od státu. Většinou je nárok na tuto penzi podmíněn tím, že klient na smlouvu platil nejméně tři roky.

Když ve smlouvě není nikdo uveden a majitel pojistky zemře dřív, než dojde k výplatě peněz, jeho úspory jdou do dědického řízení.

Pořádek v dokladech a harmonické vztahy v rodině

Předpokladem klidného a rychlého vyřízení dědictví je, když pozůstalí vědí, kde hledat doklady o majetku zemřelé osoby, a mají představu o tom, kdo všechno bude dědit a jak se mezi sebou případně dohodnou. Bohužel platí přísloví "Neříkej, že někoho znáš, dokud ses s ním nedělil o dědictví".

Cenné papíry

Všechny cenné papíry zemřelého, ať už jde o akcie, dluhopisy nebo podílové listy, jsou předmětem běžného dědického řízení.

Pokud nějaké cenné papíry zdědíte, kontaktujte jejich vydavatele (třeba banku nebo investiční společnost) a požádejte o to, aby byly přepsány na vás.

Případně je můžete prodat, ale ohlídejte si, aby uplynulo alespoň půl roku, jinak budete muset z výnosu zaplatit daň z příjmu. "Půlroční lhůta se totiž počítá znovu, a to od data úmrtí původního majitele. Většinou však dědické řízení alespoň šest měsíců trvá, takže není problém cenné papíry prodat hned," říká finanční analytik Vladimír Fichtner.

Účty

Běžný účet, spořicí účet, termínovaný vklad, vkladní knížka – peníze na nich jsou předmětem dědického řízení. Po jeho skončení banka peníze vyplatí v hotovosti nebo převede na účet dědici.

Do té doby však většinou běžný účet funguje prakticky stejně, jako když jeho majitel žil – banka dál provádí trvalé platby, inkasa, přijímá na účet peníze a strhává si poplatky. Do dědictví se zahrnou peníze, které na účtech byly ke dni úmrtí. Kdyby je další osoba, která může s účtem manipulovat, po tomto datu vybrala, můžete to u notáře napadnout.

Nemovitost

Když zdědíte nemovitost v osobním vlastnictví, je možné ji přepsat klidně na pět dědiců. Každý dostane příslušný podíl na domě nebo bytě.

U družstevního bytu se řeší, komu připadne členství v bytovém družstvu s užívacím právem k bytu. Dědicem je v prvé řadě pozůstalý manžel. Jinak se členský podíl převádí na další dědice. Ti se mezi sebou musí dohodnout na finančním vypořádání. Členství totiž může zdědit jen jediná osoba.

Obecní byt nebo byt u majitele se nedědí, ale nájemní smlouva může přejít na některého z dědiců. Může to být pozůstalý manžel, ale i děti, vnuci, rodiče, sourozenci, zeť nebo snacha zemřelého. Musí prokázat, že s ním v den jeho smrti žili ve společné domácnosti a nemají vlastní byt. Nájem může přejít dokonce i na "cizí" osobu. Tady je potřeba splnit tříletou lhůtu společného soužití.

Hypotéka, úvěr

Pokud zdědíte dluhy, můžete dědictví odmítnout. Ovšem jen jako celek. Nejde, abyste si nechali třeba auto a 100 000 korun na knížce a padesátitisícový dluh odmítli. Pokud po sobě zemřelý zanechal hlavně dluhy, je rozumné dědictví odmítnout. To je případ spotřebitelských úvěrů. Hypotéka může pro dědice znamenat i zisk. Musí být vždy zajištěná nemovitostí, to znamená, že k dluhu se váže i majetek a je třeba si spočítat plusy i minusy.

Dům nebo byt můžete prodat, zaplatit dluh bance a zbylé peníze si rozdělit nebo nemovitost i s hypotékou převést na některého z dědiců, který se s ostatními vyrovná. S převodem však musí banka souhlasit. "Banka musí mít jistotu, že nový dlužník bude schopný hypotéku splácet, a proto zkoumá jeho příjmy," vysvětluje Petra Horáková Krištofová z Asociace hypotečních makléřů.

Nejčtenější

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

Víte, kdo je odborník a kdo profesionál? Rozdíl je výrazný

Rozdíl mezi odborníkem a profesionálem nespočívá v rozsahu jejich odborných znalostí a zkušeností. Spočívá v pravidlech, kterými se při své činnosti řídí. O jaké pravidla jde a jaký je podstatný...

16. června 2025

Poprvé do práce již ve 14 letech. Co musí brigádníci i jejich rodiče vědět

Premium

Letos mohou poprvé brigádničit i čtrnáctiletí školáci. Novela zákoníku práce jim během letních prázdnin umožňuje vykonávat jednoduché práce. Pro mladé jde o velkou novinku – a pro rodiče o důležitý...

15. června 2025

Cévní chirurgie pro mě byla láska na první pohled, říká lékař

Medicína pro něj byla jasná volba. Po dokončení lékařské fakulty však nenastoupil do některé z českých nemocnic, ale odešel pracovat do Německa. Nevidí na tom nic špatného. „Získané zkušenosti si...

14. června 2025

Škody na cizím majetku a zdraví stojí v cizině statisíce. Kdy to zaplatíte ze svého?

Rozbít v hotelu okno, umyvadlo či televizi, to vše se nedopatřením může stát. Stejně tak ale můžete zranit jiného turistu třeba při skoku do bazénu či jiném sportu. Všechny takové případy přitom mají...

13. června 2025

Vyhodili ji ze dne na den z brigády, zůstala bez příjmu. Je to legální? stěžuje si

Na brigádách si v Česku přivydělávají tisíce lidí nejrůznějších věkových kategorií. Tento typ pracovního vztahu ale není zákonem chráněný tak jako klasický hlavní pracovní poměr. Pokud uzavřete se...

13. června 2025

Cesta k většímu sebevědomí jde přes péči o sebe. Odborníci radí, jak na to

Cítit se sebevědoměji po celý den může být jednodušší, než se na první pohled zdá. Nejde přitom o štěstí nebo dokonalé okolnosti, ale o každodenní volby a drobné návyky, které mohou výrazně ovlivnit...

12. června 2025

Klienti bank denně čelí útokům na účty. Obranou je digitální gramotnost

Kybernetické útoky jsou na denním pořádku. Dávno už se ale útočníci nezaměřují jen na velké firmy. Naopak, v jejich hledáčku se stále častěji objevují i jednotlivci, tedy přesněji především jejich...

12. června 2025

Udělali jste v přiznání daní chybu? Čekání, že se na to nepřijde, vyjde draho

Řada lidí přiznává daň z příjmu rok co rok a má daňové přiznání pod kontrolou. Chybovat je ale lidské. I když máte daně v malíčku, může se stát, že po odevzdání růžového formuláře zjistíte, že jste...

11. června 2025

Hypotéky dál pozvolna zlevňují. Má však smysl čekat na vysněné sazby?

Trh s hypotékami ve zlevňování dál čeká na silnější impuls. Podle Swiss Life Hypoindexu činila průměrná nabídková sazba v červnu 4,94 procenta. Klesla tedy jen o tři desetiny procentního proti konci...

11. června 2025

Podílové fondy v květnu vydělaly a dařilo se akciím i dluhopisům. Rizika zůstávají

V květnu pokračoval návrat cen akcií k únorovým maximům a březnová, a zvláště dubnová, korekce jsou již takřka zapomenuty. Optimismus se udržel hlavně kvůli pravidelnému odkládání zavedení vysokých...

10. června 2025

Pronájem bez rizika: Kompletní průvodce pro majitele i jejich nájemníky

Ceny nemovitostí v Česku rostou, nájemní bydlení je tak v posledních letech významně na vzestupu. Pronajímat byt či dům, nebo naopak být v nemovitosti nájemcem však může přinášet řadu rizik pro obě...

10. června 2025

Zásadní kroky, abyste byli finančně za vodou. Musíte je stihnout od 20 do 50 let

Premium

Různá období života přinášejí i své výzvy. Zvláště důležité jsou ty, které se týkající řízení či správy našich osobních financí. Jaké hlavní finanční výzvy před námi stojí v prvých třech desetiletích...

9. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.