Co a jak ovlivní cenu bytu?

aktualizováno 
Komu by se nelíbilo bydlení na takzvané dobré adrese, tedy v žádané lokalitě, kde poptávka jasně převyšuje nabídku? Pokud o tom vážně uvažujete, připravte se, že v takovém místě zaplatíte až o polovinu víc než za srovnatelný byt jinde.

Poloha nemovitosti je podle zástupců realitních kanceláří tím nejdůležitějším faktorem, který táhne její cenu nahoru. Za zajímavou lokalitu se musí zaplatit. „Náš dosavadní byt nám nestačí, a tak jsme se intenzivně pídili po větším. Vinohrady, Podolí a jiná prestižní místa byla někdy až o třetinu dražší než stejné byty třeba v Krči,“ popisuje Míša Nová své zkušenosti z Prahy. Města se prostě začínají dělit na dobré a horší čtvrti. To potvrzuje zástupkyně realitní kanceláře Evropa Klára Borská: „Až o padesát procent více stojí byty v centru Prahy oproti místu na okraji.“ Podobné rozdíly panují i mezi Prahou a ostatními regiony. „Starší byt v Praze může být třikrát dražší než v Ostravě,“ míní výkonný ředitel realitní kanceláře RAK Jaroslav Novotný.
 
Rozhoduje stav bytu i dopravní dostupnost

Cenu bytu však neurčuje jenom lokalita. „Důležitá je i poloha ve vlastním domě, teprve ve druhé řadě ovlivňují cenu také další parametry, jako standard vybavení a podobně,“ upozorňuje Jaroslav Novotný.

Jakmile je byt v přízemí, padá cena dolů o deset procent, nejvyšší patro u paneláku ji sníží zhruba o pět procent. O tom, za kolik byt prodáte či koupíte, dále rozhoduje, zda je k dispozici terasa či balkon, jak se dá u domu parkovat a je-li v dosahu městská doprava. 
 
U paneláků poklesly ceny až o 10 procent

Uvažujete o prodeji nebo nákupu bytu a nevíte, zda je právě teď ta pravá chvilka? Pokud chcete prodat byt v paneláku, nejlepší čas jste už propásli. „Panelové domy jsou nadhodnoceny, zvláště ty v neatraktivních sídlištích. V Praze meziročně poklesly jejich ceny o deset až dvanáct procent, v ostatních městech zhruba o pět procent,“ říká obchodní ředitel realitní kanceláře Centa Jaroslav Hluchý. Cihlové domy v Praze zůstaly podle něj na stejných cenách, mimo Prahu stouply až o deset procent.

„Zaměřujeme se zejména na Prahu a zde ještě v prosinci a lednu ceny bytů rostly, v únoru nastala stagnace a v březnu a dubnu začaly klesat až o čtyři až pět procent měsíčně,“ dokresluje vývoj v Praze Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací. V průmyslových zónách s dobrými výdělky jsou byty oproti srovnatelnému období loňského roku zhruba o deset procent dražší.  
 
Vstup do EU: dramatické změny nečekejte

Realitní trh funguje v Česku podle odborníků podle stejných zásad jako v EU a vstup na tom mnoho nezmění. „Trh bude především ovlivňován vnitřní situací v tuzemsku, kupní silou lidí a vývojem nabídky a poptávky. V oblasti poptávky očekávám setrvalý trend mírného nárůstu především v ekonomicky aktivních lokalitách,“ uvádí Jaroslav Novotný.

Podle Kláry Borské těžko výrazně stoupnou ceny bydlení v panelových domech. „Dojde k výraznému zvyšování rozdílu mezi cenami kvalitního bydlení a bydlení na sídlišti,“ dodává.

Praha: nejdražší byty

Ceny bytů v Praze: dramatické rozdíly! Více ZDE.

Za byt v paneláku, který se dá pořídit v Praze za 1 600 000 korun, by měl zájemce tři podobné byty v Šumperku, dva v Prostějově a šest bytů v Chomutově. Tak velké jsou rozdíly mezi jejich cenami. „Postavení Prahy je z hlediska úrovně cen bydlení mimořádné,“ říká Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, který se dlouhodobě věnuje sledování cen bytů v panelových domech. Podotýká přitom, že cenové nůžky se v absolutním vyjádření dlouhodobě rozvírají.

A kde jsou úplně nejdražší byty? Na vrcholu žebříčku jsou pražské Hradčany, Malá Strana, Staré a Nové Město a  Josefov. Ty už se svými cenami podle Milady Kadlecové začínají blížit evropské cenové úrovni. Za metr staršího bytu zde zájemci zaplatí více než 50 000 korun.

Co a jak ovlivní cenu bytu
 - balkon, terasa + 5 až 10 procent
 - dům bez výtahu - 5 až 10 procent
 - rušná ulice, špatné parkování či dopravní dostupnost - 5 až 10 procent
 - přízemí či nejvyšší patro - 5 až 20 procent z průměrné ceny
 - cihlový dům oproti panelu + 25 procent
 - zrekonstruované příslušenství + 5 až 10 procent

Pramen: realitní kanceláře

Jak si zjistit cenu bytu

Nabízím byt za málo nebo za moc? Je cena realitní kanceláře, kde chci koupit byt, přiměřená, nebo nafouknutá? Možností, jak zjistit reálnou cenu nemovitosti, je více. Sledovat trh, kontaktovat realitní makléře. Server iDNES spolu s Institutem regionálních informací zprovoznil projekt monitorující pohyb cen bytů a nájmů v České republice. Na kalkulačce si návštěvníci mohou snadno spočítat podle řady kriterií i cenu svého bytu.

Na adrese http//cenybytu.idnes.cz jsou k dispozici v týdenních intervalech obměňované ceny bydlení v českých městech. Na unikátní kalkulačce si návštěvníci serveru mohou vypočítat i cenu svého bytu. 

Sledujete ceny nemovitostí v ČR? Zaplatili byste vyšší sumu peněz pouze za lepší lokalitu? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Špinavé triky u spořicích účtů a investičních produktů

Špinavé triky u  spořicích účtů a investičních produktů

Kurzy.cz Marketingové materiály se jen hemží nabídkou zhodnocení vkladů 3 % - 7 % ročně. V době, kdy na běžném spořicím účtu vaš...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz