Chytrá karta České spořitelny: pár výhod a složité tornádo možností

aktualizováno 
Česká spořitelna od začátku tohoto týdne nabízí Chytrou kreditní kartu. Rozšířila tak svou rodinu individuálně nastavitelných produktů, kterými jsou Osobní účet a Ideální hypotéka. Karta má pár zajímavých nabídek, ale může odradit svou složitostí.
Česká spořitelna nabízí novou kreditní kartu.

Česká spořitelna nabízí novou kreditní kartu. | foto: Profimedia.cz

Současně s novou kartou přestala banka vydávat stávající kreditní karty. Ty zůstanou v původní podobě, pokud klient sám nepřistoupí na změnu smlouvy, a tedy k vydání nové Chytré kreditky.
 
Základním principem je volba funkcí, které bude vaše kreditka umět. Nicméně nejprve byste si měli uvědomit, na co kartu budete používat a jestli se vám vůbec vyplatí. 

              Rozklíčování nabídky k Chytré kartě
Služby v ceně karty Garance nejnižší ceny
  Ochrana nákupu při zničení a krádeži 
Možnost non-stop přístupu k účtu
  Měsíční výpis z účtu
  Vedení účtu
   
Volitelné služby Slevový program Sphere 
  Zvýhodněný Bonus program
  Splátkové prázdniny
  Používaná karta zdarma
  Prodloužená záruka na zboží
  Zůstatkové SMS
  Odměna do Penzijního fondu ČS
   
Dokoupitelné služby Pojištění schopnosti splácet 
  Pojištění zneužití platební karty
  Úhrada celé částky (100 %)

Pět funkcí je nastaveno automaticky
Služby v ceně karty jsou "zdarma" neboli jen za poplatek vedení karty (viz níže).

Nejneobvyklejší službou je garance nejnižší ceny, kterou vám Česká spořitelna zaručuje vrácení rozdílu peněz za levnější zboží. Rozdíl musí být nejméně 300 korun a nejvíce 5 000 korun. Jinou cenu musíte nahlásit 90 dní od nákupu a 5 dní poté, co jste se dozvěděli o nižší ceně. Cena zboží nesmí být porovnávaná s akční nabídkou a s hodnotou věcí na internetu. Avšak právě přes internet nakoupíte většinou levněji než v kamenných obchodech.
 
Když si například koupíte plavky za 2 500 korun (zboží musí stát minimálně 500 korun) a ty samé uvidíte v jiném obchodě levnější, zavoláte na Zákaznický servis. Tam si ověří obě ceny u obchodníků a rozdíl vám doplatí. Otázkou je, jestli jste ochotni sledovat ceny věcí v několika různých krámech. To už si rovnou můžete zajet do levnějšího obchodu.
 
Ochrana nákupu při zničení a krádeži
Jedná se o formu pojištění, které se vztahuje na krádež, poškození nebo zničení zboží zaplaceného Chytrou kreditní kartou. Pokud vám tedy někdo odcizí zakoupené věci, zavoláte na bezplatnou linku call centra banky, kde incident nahlásíte. Na náklady banky vám pak věc opraví nebo uhradí.

. Kolik za kartu zaplatíte

To, jaký si vyberete obrázek na kreditce, určuje, kolik budete platit ročně za vedení Chytré karty. Zůstanete-li u základního typu, bude vás karta stát 199 korun ročně. Výběr z galerie či vlastní obrázek vyjde na 349 korun. Chytrá karta Gold má roční poplatek 899 korun. Za určitých podmínek máte kartu zdarma.
 
Za volitelné služby zaplatíte od 19 až po 89 korun měsíčně (za 7 zvolených služeb).

Dokoupitelná služba vás vyjde minimálně na 29 korun měsíčně. 
 
Při přečerpání bezúročného období, které je dlouhé od 40 do 55 dnů, činí roční úrok 19,08 %, resp. 23,88 %.

Na kartě můžete mít jakýkoli obrázek
Variant obrázků je celkem 40. Základní karta má dva vzory, karta z galerie 36 vzorů a zlatá karta jeden. Navíc si můžete zvolit jakýkoli vlastní obrázek nebo fotku.

Bezúročné období záleží na počtu služeb
Délka bezúročného období je závislá na počtu vybraných služeb a pohybuje se od 40 do 55 dní. Například ČSOB nedávno přišla s kreditní kartou, která má bezúročné období 90 dní.

Počet volitelných služeb Délka bezúročného období 
0-1 služba 40 dní
2-3 služeb 45 dní
4-5 služeb 50 dní
6-7 služeb 55 dní

Volitelných služeb je celkem sedm
 
1. Slevový program Sphere
Nabízí slevy v obchodech u nás i na Slovensku. Při zaplacení Chytrou kreditní kartou dostanete slevu 5–30 %.
 
2. Zvýhodněný bonus program
Bez tohoto programu dostane klient ČS 1 bod za každých 20 korun, které utratil pomocí kreditní karty. Se zvýhodněním získá jeden bod již za 15 korun. Akce je v rámci věrnostního programu České spořitelny. Pak záleží na tom, jestli vám je nabídka bonusů blízká.
 
3. Splátkové prázdniny
Máte možnost odložit termín splátky až o dva měsíce během jednoho kalendářního roku. Službu však lze aktivovat až za 6 měsíců po založení účtu s touto kreditní kartou.
 
4. Karta zdarma? Jen za útratu
Chytrá kreditka je primárně určena na placení. Proto je používání karty zdarma omezeno výší útraty. Při základním vzhledu karty musíte provést transakce za 36 000 korun, u výběru z galerie a karty podle vás za 60 000 korun a vlastníte-li Gold kartu, měli byste utratit 150 000 korun ročně. Pak máte vedení karty zdarma.
 
5. Prodloužená záruka zboží
Zaplatíte-li si tuto službu, bude vám zajištěna záruka delší o 1 rok, než je standardní doba. Prodloužení záruky je ovšem podmíněno minimální cenou zakoupeného zboží, která je minimálně 3 000 korun. Takže u levnějšího produktu na prodlouženou záruku nebudete mít nárok.
 
6. Zůstatkové SMS
SMS je zasílána při pohybu na účtu.

7. Odměna do penzijního fondu
A je tu další kreditní karta, která vám může spořit na důchod. Jen si musíte tuto službu zvolit. Z každé transakce Chytrou kartou nad 1 000 korun je odvedeno 10 korun na penzijní připojištění. Čím víc utratíte, tím víc naspoříte. Ale při útratě 50 000 korun za rok je příspěvek do penzijního fondu necelých 500 korun.
 
Další variantou jsou tři dokoupitelné služby
Jedná se o nabídky, které jsou v současné době i v ostatních bankách zcela běžné. 

První placenou funkcí je pojištění schopnosti splácet. To má dvě varianty. První je pro případ smrti, plné invalidity nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti. Druhá možnost je stejná, jen navíc s pojištěním ztráty zaměstnání.

Dále se můžete pojistit proti zneužití platební karty. Pokrývá neoprávněné transakce do výše 10 000 korun u základní karty, 30 000 korun u výběru z galerie a 60 000 korun u Gold karty. Na to, že si tuto službu musíte vždy doplatit, je limit pojistného krytí relativně malý. Například u BAWAG Bank, ČSOB a Volksbank je pojistné krytí od 15 000 do 200 000 korun.
 
Třetí je možnost automatické úhrady celé aktuální dlužné částky z účtu v rámci bezúročného období (k inkasu z účtu dojde 3 dny před datem splatnosti). Podmínkou je mít u karty sjednané minimálně čtyři volitelné služby, příp. být majitelem Chytré karty typu Gold.
 
Karta má jasný úkol – nutí k nákupům. Jistě nabízí zajímavé a praktické služby, jako je prodloužení záruky, slevy v mnoha obchodech a odložení možnosti splácet. Avšak je evidentní, že tato kreditní karta je zatím tou nejsložitější, která se na trhu objevila. To může být důvodem, proč si ji někdo nepořídí.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Obavy z propadu realitního trhu nemám, říká odborník

Investice do realitních fondů jsou stále častějším doplňkem investorských portfolií. Zda se vyplatí a jaká jsou jejich...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Najdete na iDNES.cz