České fondy rostou nejvíc v Evropě

  0:01aktualizováno  0:01
Majetek, který si lidé ukládají do podílových fondů, výrazně roste. Česko se dokonce loni zařadilo v dynamice přílivu peněz do fondů na první místo v Evropě. Podílové listy mělo ke konci loňského roku 1,3 milionu lidí celkově za 85 miliard korun. Dalších 25 miliard korun do fondů uložili institucionální investoři, mezi nimi i různé firmy či obce a města.

Majetek otevřených podílových fondů v Česku se podle místopředsedy představenstva Unie investičních společností (UNIS) Pavla Pršaly loni zvýšil o 57 procent. "Důvodem velkého přílivu peněz je hlavně silný pokles úroků v bankách," vysvětlil.

Termínovaný bankovní účet loni vynesl jen 1,5 až 2 procenta, zatímco fondy peněžního trhu 2,5 procenta a více, dluhopisové fondy pak kolem 6 až 7 procent. "Ve druhém případě to letos už takové nebude. S poklesem úroků padají i výnosy dluhopisů," dodal šéf UNIS Martin Hanzlík.

Česko po loňsku vede mezi evropskými zeměmi i žebříček fondů podle podílu majetku ve smíšených fondech a fondech peněžního trhu, zatímco akciové fondy zaostávají.

Jak si vybrat nejlepší fond? Jsou fondy lepší než termínované vklady? Rady naleznete v nové příloze o fondech ZDE

"Jde o dozvuky kuponové privatizace, kdy měli lidé s akciovými fondy špatné zkušenosti. Navíc v poslední době jsou na tom tyto fondy vzhledem k poklesu trhů po celém světě špatně," vysvětlil Pršala.

Majetek rychle přibývá, ale fondy v Česku zatím nezískaly tolik peněz jako v jiných evropských zemích. V přepočtu na jednoho obyvatele je v Česku ve fondech asi 9200 korun, zatímco ve Francii, která žebříček vede, je to 424 tisíc korun. "Ve Francii mají na rozdíl od nás mnohem více možností nakupovat podílové listy do svých portfolií i penzijní fondy či pojišťovny," upozornil Pršala.

Značný vliv na přísun majetku mají různá daňová zvýhodnění. Fondy tak například v posledních letech výrazněji posílily v Irsku, kde daně z výnosů podílových listů klesly pro občany téměř k nule. Některé země zvýhodňují daňově více například i penzijní fondy.

V tuzemsku se z výnosu cenných papírů platí daň z příjmů pouze tehdy, pokud je majitel (fyzická osoba) prodá dříve než po šesti měsících od pořízení. Později se už daň neplatí. "Existuje návrh novely zákona o dani z příjmů, kde se mluví o prodloužení doby pro zdanění na dva roky. To bych považoval za absolutně nešťastné," upozornil předseda představenstva UNIS Petr Zapletal.

Pokud vás zajímají další informace o podílových fondech, navštivte naši specializovanou sekci ZDE

Pak by se totiž mohlo stát, že by se investice přesouvaly do zahraničních fondů, které mají ve svých mateřských zemích lepší podmínky. Jde hlavně o Lucembursko či Irsko, kde je daňové zatížení minimální.

"Například majetek ve fondech v Německu výrazně klesá a přelévá se právě do sousedního Lucemburska. V Německu už se také připravuje návrh, který by snížil zdanění pro fyzické osoby na 7,5 procenta," řekl Zapletal. To je asi polovina jejich nynějšího zdanění.

UNIS soudí, že zvýhodnění investic by mohlo v tuzemsku podpořit příliv peněz do fondů z nynějších více než 100 miliard korun na troj- až čtyřnásobek. Ve fondech včetně penzijních mají totiž Češi necelých 10 procent svých úspor, zatímco evropský průměr je přes 30 procent. 

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Kurzy.cz Kors je podceněnou globální růstovou akcií. Tak vnímá tento titul Jay Sole z banky UBS, která jí zařadila mezi nejlepší...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY S ANGLIČTINOU/NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz