České fondy - pokles akcií pokračuje

  8:52aktualizováno  8:52
Zdá se, že okurková sezóna se netýká jen politiky, ale i českých podílových fondů. V tomto týdnu bylo totiž vše při starém – pokles akcií pokračuje, odliv peněz z českých fondů také a IKS se drží na špici čistých prodejů...
Zdá se, že okurková sezóna se netýká jen politiky, ale i českých podílových fondů. V tomto týdnu bylo totiž vše při starém – pokles akcií pokračuje, odliv peněz z českých fondů také a IKS se drží na špici čistých prodejů. Jediným povyražením z letní nudy bylo sloučení fondu IKS Eurobondový s fondem IKS dluhopisový. Důvodem tohoto kroku je podle vyjádření IKS především zefektivnění správy fondů, snížení nákladů a příliš úzká investiční strategie fondu IKS Eurobondový vedoucí ke stagnující výkonnosti. Zdá se tedy, že sázka na oslabující korunu nebyla příliš výhodná a že portfolio manažeři fondu spíše věří v další posilování koruny, což by vedlo ke stagnující výkonnosti tohoto fondu i v následujících letech. Pro ilustraci – roční výkonnost fondu IKS Eurobondový je k dnešnímu datu +1,6%, fondu IKS dluhopisový +6,9%.

Co říkají celkové statistiky? České podílové fondy prodaly v tomto týdnu podílové listy za pouhých 231 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1325 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily -1094 mil. Kč. Letní nudu neprotrhla ani změna v žebříčku nejvyšších prodejů - pořadí prvních tří fondů v pomyslném žebříčku nejvyšších čistých prodejů se stejně jako v minulém týdnu nezměnilo - na prvním místě zůstal fond IKS Dluhopisový (+13 mil. Kč). Na druhé příčce fond IKS Peněžního trhu (+22 mil. Kč) a na třetí příčce fond Živnobanka-Sporokonto (+9 mil. Kč). Zajímavější je spíše opačný konec žebříčku, kde prim stále drží fond 1.IN - Restituční fond (-852 mil. Kč).

Zatímco pokles českých akcií se v tomto týdnu zastavil, evropské akcie pokračovaly ve svém pádu. Přes tento vývoj fondy investující v tuzemsku dosáhly v právě uplynulém týdnu zhruba stejných výsledků jako fondy investující v zahraničí. Jediný fond, který dosáhl kladné výkonnosti, byl fond ČSOB český akciový (+0,0%), který má portfolio složené pouze z bankovních účtů. Průměrné zhodnocení akciových fondů v tomto týdnu zůstalo na úrovni minulého týdnu (–1,6%). Největší týdenní pokles vlastního jmění na podílový list zaznamenal fond ČSOB světový akciový (-3,0%).

Poněkud lépe si vedly smíšené fondy, které v tomto týdnu v průměru ztratily 0,8% z hodnoty jednoho podílového listu. Pouze jediný fond ale dosáhl kladné výkonnosti – fond PPF SMÍŠENÝ OPF (+0,5%). Naopak nejnižšího týdenního zhodnocení dosáhl fond NEWTON Euro (-2,5%).

Fondy fondů dosáhly za minulý týden záporné výkonnosti ve výši –2,3%. Nejhůře se tentokrát dařilo fondu SIS - GLOBALTREND FF (-3,0%), naopak nejlépe fondu 1.IN - Fond fondů (-1,7%).

Ceny českých dluhopisů poněkud překvapivě nereagovaly na čtvrteční zvýšení repo sazby českou národní bankou. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů tak dosáhla +0,06%. Trh čeká na vyjádření ČNB ohledně dalšího vývoje a je možné, že k větším pohybům dojde v příštím týdnu. Nejvýkonnějším fondem byl v tomto týdnu fond IKS Dluhopisový (+0,25%). Naopak nejméně výkonným fondem byl fond ČSOB český dluhopisový (-0,10%).

O dvě desetiny vyšší výkonnosti dosáhla kategorie fondů peněžního trhu (+0,08%). Největší zásluhu na této skutečnosti má, stejně jako v předchozí kategorii, fond spravovaný IKS - fond IKS Peněžního trhu (+0,23%). Nejnižší růst čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal již tradičně nejvíce volatilní fond v kategorii - fond OPF AKRO OBLIGACE (+0,01%).

Co říkáte na sloučení fondů IKS Eurobondový a Dluhopisový? Myslíte si, že fondy zaměřené na evropské dluhopisy nemají v české kotlině šanci na přežití? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

O vdovských a vdoveckých důchodech kolují mýty. Co je dobré znát

Ilustrační snímek

Vyrovnat se se ztrátou manžela či manželky není vůbec snadné. Řada pozůstalých má přitom zkreslené představy, jak je...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz