České fondy – letní odliv peněz vrcholí

  0:30aktualizováno  0:30
Ani na tento týden nebude většina fondů ráda vzpomínat – z českých fondů se vytratily další stovky miliónů z důvodu odlivu podílníků, jakožto i z důvodu dalšího poklesu akcií...
Ani na tento týden nebude většina fondů ráda vzpomínat – z českých fondů se vytratily další stovky miliónů z důvodu odlivu podílníků, jakožto i z důvodu dalšího poklesu akcií. Největší zásluhu na nepříznivém výsledku tohoto týdne měla Česká spořitelna, která z fondů SIS stáhla dalších 450 mil. Kč. Pokračuje ale i odliv z fondů peněžního trhu, který je bezesporu způsoben čerpáním peněz k financování dovolených. Ze záporných čísel se české fondy vymaní zřejmě až na konci září, kdy by tyto dva hlavní faktory měly pominout.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 187 mil. a odkoupily podílové listy za 798 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –611 mil. Kč. Na první příčce pomyslného žebříčku čistých prodejů se po dlouhé době umístil fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+10 mil. Kč), fond IKS Dluhopisový spadl na druhou příčku (+9 mil. Kč). Na třetí příčce se umístil fond IKS Peněžního trhu (+8 mil. Kč). Všechny kategorie měly vyšší odkupy než prodeje, a to včetně akciových fondů, které tak nezopakovaly svůj úspěch z minulého týdne.

Akciovým fondům se nedařilo ani z hlediska zhodnocování svých podílů (-3,3%). Evropské akcie se po krátkém růstu vrátily k sestupné trajektorii a tato skutečnost se nejvíce odrazila ve výkonnosti fondů, investujících do evropských technologií. Fond OPF AKRO Eurotech poklesem o 7,3% smazal většinu svého růstu z minulého týdne. Poklesu se nevyhnuly ani české akcie, a tak nejvýkonnějším fondem se v tomto týdnu stal fond ČSOB český akciový (+0,1%), který má většinu peněz uloženou na bankovních účtech.

Vzhledem k rozložení rizika smíšených fondů do akciových i dluhopisových instrumentů nepřekvapí nižší pokles smíšených fondů (-1,4%). Nejnižší výkonnosti (v eurech) dosáhl fondu NEWTON Euro (-3,8%). Naopak nevyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond IKS Plus balancovaný (+0,0%). Ani tento výsledek není překvapivý, protože fond IKS Plus balancovaný nemá v současné době v portfoliu žádné domácí ani zahraniční akcie.

Špatně se v tomto týdnu vedlo i fondům fondů, které dosáhly průměrné výkonnosti ve výši -2,3%. Nejhůře se dařilo fondu IKS fond fondů (-2,8%), naopak nejlépe fondu 1.IN - Fond fondů (-1,3%).

Na ceny českých dluhopisů měla v tomto týdnu negativní vliv překvapivě vysoká červencová inflace, která zvýšila meziroční inflaci na dvouleté maximum. Pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb ČNB se tak značně zvýšila a ceny dluhopisů se vydaly směrem dolů. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů tak byla v tomto týdnu záporná (-0,01%). Největší pokles zaznamenal fond SIS - BONDINVEST (-0,05%), naopak nejmenší fond IKS Dluhopisový (+0,03%).

Vzhledem k zplošťování výnosové křivky největší ztráty v poslední době zaznamenaly fondy s kratší durací portfolia. Také je zajímavé, že v současné době je v důsledku zvyšování sazeb roční výkonnost dluhopisových fondů (+4,15%) takřka stejná jako výkonnost fondů peněžního trhu (+4,00%)

Ani poslední kategorie - fondů peněžního trhu – nedosáhla v tomto týdnu kladné výkonnosti (-0,01%). Největší podíl na této skutečnosti měl fond OPF AKRO OBLIGACE, který vzhledem k posílení kurzu koruny vůči euru dosáhl v tomto týdnu nízké výkonnosti (-0,38%). Nejvyšší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond ČSOB peněžního trhu (+0,08%).

Co říkáte poklesu cen dluhopisů? Myslíte si, že tento pokles bude pokračovat nebo již ceny dluhopisů dosáhly svého dna? Napište nám svůj názor.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Kurzy.cz Před rokem oznámil legendární výrobce motocyklů Harley-Davidson svou novou strategii “ More Roads to Harley-Davidson ”,...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUDITOR PRO INTERNÍ PŘEDPISY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz