České fondy – letní odliv peněz vrcholí

  0:30aktualizováno  0:30
Ani na tento týden nebude většina fondů ráda vzpomínat – z českých fondů se vytratily další stovky miliónů z důvodu odlivu podílníků, jakožto i z důvodu dalšího poklesu akcií...
Ani na tento týden nebude většina fondů ráda vzpomínat – z českých fondů se vytratily další stovky miliónů z důvodu odlivu podílníků, jakožto i z důvodu dalšího poklesu akcií. Největší zásluhu na nepříznivém výsledku tohoto týdne měla Česká spořitelna, která z fondů SIS stáhla dalších 450 mil. Kč. Pokračuje ale i odliv z fondů peněžního trhu, který je bezesporu způsoben čerpáním peněz k financování dovolených. Ze záporných čísel se české fondy vymaní zřejmě až na konci září, kdy by tyto dva hlavní faktory měly pominout.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 187 mil. a odkoupily podílové listy za 798 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –611 mil. Kč. Na první příčce pomyslného žebříčku čistých prodejů se po dlouhé době umístil fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+10 mil. Kč), fond IKS Dluhopisový spadl na druhou příčku (+9 mil. Kč). Na třetí příčce se umístil fond IKS Peněžního trhu (+8 mil. Kč). Všechny kategorie měly vyšší odkupy než prodeje, a to včetně akciových fondů, které tak nezopakovaly svůj úspěch z minulého týdne.

Akciovým fondům se nedařilo ani z hlediska zhodnocování svých podílů (-3,3%). Evropské akcie se po krátkém růstu vrátily k sestupné trajektorii a tato skutečnost se nejvíce odrazila ve výkonnosti fondů, investujících do evropských technologií. Fond OPF AKRO Eurotech poklesem o 7,3% smazal většinu svého růstu z minulého týdne. Poklesu se nevyhnuly ani české akcie, a tak nejvýkonnějším fondem se v tomto týdnu stal fond ČSOB český akciový (+0,1%), který má většinu peněz uloženou na bankovních účtech.

Vzhledem k rozložení rizika smíšených fondů do akciových i dluhopisových instrumentů nepřekvapí nižší pokles smíšených fondů (-1,4%). Nejnižší výkonnosti (v eurech) dosáhl fondu NEWTON Euro (-3,8%). Naopak nevyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond IKS Plus balancovaný (+0,0%). Ani tento výsledek není překvapivý, protože fond IKS Plus balancovaný nemá v současné době v portfoliu žádné domácí ani zahraniční akcie.

Špatně se v tomto týdnu vedlo i fondům fondů, které dosáhly průměrné výkonnosti ve výši -2,3%. Nejhůře se dařilo fondu IKS fond fondů (-2,8%), naopak nejlépe fondu 1.IN - Fond fondů (-1,3%).

Na ceny českých dluhopisů měla v tomto týdnu negativní vliv překvapivě vysoká červencová inflace, která zvýšila meziroční inflaci na dvouleté maximum. Pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb ČNB se tak značně zvýšila a ceny dluhopisů se vydaly směrem dolů. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů tak byla v tomto týdnu záporná (-0,01%). Největší pokles zaznamenal fond SIS - BONDINVEST (-0,05%), naopak nejmenší fond IKS Dluhopisový (+0,03%).

Vzhledem k zplošťování výnosové křivky největší ztráty v poslední době zaznamenaly fondy s kratší durací portfolia. Také je zajímavé, že v současné době je v důsledku zvyšování sazeb roční výkonnost dluhopisových fondů (+4,15%) takřka stejná jako výkonnost fondů peněžního trhu (+4,00%)

Ani poslední kategorie - fondů peněžního trhu – nedosáhla v tomto týdnu kladné výkonnosti (-0,01%). Největší podíl na této skutečnosti měl fond OPF AKRO OBLIGACE, který vzhledem k posílení kurzu koruny vůči euru dosáhl v tomto týdnu nízké výkonnosti (-0,38%). Nejvyšší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii zaznamenal fond ČSOB peněžního trhu (+0,08%).

Co říkáte poklesu cen dluhopisů? Myslíte si, že tento pokles bude pokračovat nebo již ceny dluhopisů dosáhly svého dna? Napište nám svůj názor.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz