České ekonomice se daří, svět za ní pokulhává. Zatím

aktualizováno 
Česká ekonomika se před několika dny dočkala potvrzení pozitivního trendu svého vývoje. Ministerstvo financí jen kosmeticky upravilo odhady ekonomického růstu v letošním a příštím roce. Ovšem ČNB v příštím roce předpovídá růst jen o 1,8 procenta.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nemusíme však ani chodit do soukromé sféry, abychom narazili na nižší odhady růstu. Česká národní banka má pro daná období o poznání pesimističtější výhled a v příštím roce dokonce předpovídá růst jen o 1,8 %. Je třeba se bát další krize, nebo si budeme v české kotlině užívat ekonomického rozkvětu?

HDP a nezaměstnanost

Přes tvrdý dopad krize na počátku minulého roku se česká ekonomika dokázala brzy vzpamatovat a letos jsme v prvním čtvrtletí už rostli o 1,1 %.

Přestože čísla za druhý kvartál budou zveřejněna až na začátku září, už nyní je vzhledem k ostatním ukazatelům pravděpodobné, že růst dále zrychlil. Jedním z nich je nezaměstnanost, která se v červnu dostala na 8,5 %. To bylo stále více než v předcházejících letech, vzhledem ke zpoždění nezaměstnanosti za ekonomickým cyklem se však jednalo o překvapivě pozitivní údaj.

Další ukazatelé

Maloobchodní prodeje hovoří o postupném zlepšování ekonomické situace. Přestože v květnu rostly pouze podruhé v uplynulých dvaceti měsících, tak trend je jednoznačně pozitivní. Také obchodní bilance v prvních pěti měsících roku nezklamala a vývoz překonal dovoz o 75 miliard korun. Exportní dravost tak českým podnikům zatím nechybí.

Dále index nákupních manažerů ve výrobě, který měří aktivitu výrobního sektoru, se drží v expanzivní části už od počátku roku a v posledních dvou měsících dokonce překonal svá tříletá maxima.

Stavebnictví naopak zůstává slabou stránkou ekonomiky, přesto poslední výsledek za květen se poprvé v tomto roce přehoupl do plusu. Z mixu indikátorů je tak nepřehlédnutelný pozitivní trend vývoje české ekonomiky.

Svět zpomaluje

Vyhlídky globální ekonomiky se však už několik měsíců zhoršují. Zdá se, že druhé čtvrtletí by se nakonec mohlo ukázat jako nejlepší v tomto roce.

Aktuálně začíná mít trhliny ekonomické oživení ve Spojených státech, které stále zůstávají hlavním motorem globální ekonomiky.

Bohužel ani Evropa nemá na růžích ustláno, přestože dluhová krize byla dočasně odsunuta do pozadí. V následujících měsících se začnou v ekonomikách negativně projevovat úsporná opatření, která ve snaze o snížení dluhu překotně schvalují vlády evropských zemí.

Bohužel v nedávné době začala zpomalovat své silné růsty také třetí největší ekonomika světa - Čína, která se tak přidala k zemím revidující svůj ekonomický růst.

Nejsme ostrůvkem na moři

Česká ekonomika není osamoceným ostrovem na moři, naopak interakce mezi domácí a světovou ekonomikou je pro další hospodářský vývoj rozhodující. Výsledky domácích ekonomických statistik se vzhledem k vývoji na světových trzích mohou opět zhoršit.

Až pak se možná ministerstvo financí připojí k některým soukromým finančním subjektům a České národní bance, které už začaly své odhady růstu ekonomik snižovat. Předpovídat další světovou krizi je předčasné, ovšem spoléhání na rychlé růsty by se nemuselo vyplatit.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz