České ekonomice se daří, svět za ní pokulhává. Zatím

aktualizováno 
Česká ekonomika se před několika dny dočkala potvrzení pozitivního trendu svého vývoje. Ministerstvo financí jen kosmeticky upravilo odhady ekonomického růstu v letošním a příštím roce. Ovšem ČNB v příštím roce předpovídá růst jen o 1,8 procenta.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nemusíme však ani chodit do soukromé sféry, abychom narazili na nižší odhady růstu. Česká národní banka má pro daná období o poznání pesimističtější výhled a v příštím roce dokonce předpovídá růst jen o 1,8 %. Je třeba se bát další krize, nebo si budeme v české kotlině užívat ekonomického rozkvětu?

HDP a nezaměstnanost

Přes tvrdý dopad krize na počátku minulého roku se česká ekonomika dokázala brzy vzpamatovat a letos jsme v prvním čtvrtletí už rostli o 1,1 %.

Přestože čísla za druhý kvartál budou zveřejněna až na začátku září, už nyní je vzhledem k ostatním ukazatelům pravděpodobné, že růst dále zrychlil. Jedním z nich je nezaměstnanost, která se v červnu dostala na 8,5 %. To bylo stále více než v předcházejících letech, vzhledem ke zpoždění nezaměstnanosti za ekonomickým cyklem se však jednalo o překvapivě pozitivní údaj.

Další ukazatelé

Maloobchodní prodeje hovoří o postupném zlepšování ekonomické situace. Přestože v květnu rostly pouze podruhé v uplynulých dvaceti měsících, tak trend je jednoznačně pozitivní. Také obchodní bilance v prvních pěti měsících roku nezklamala a vývoz překonal dovoz o 75 miliard korun. Exportní dravost tak českým podnikům zatím nechybí.

Dále index nákupních manažerů ve výrobě, který měří aktivitu výrobního sektoru, se drží v expanzivní části už od počátku roku a v posledních dvou měsících dokonce překonal svá tříletá maxima.

Stavebnictví naopak zůstává slabou stránkou ekonomiky, přesto poslední výsledek za květen se poprvé v tomto roce přehoupl do plusu. Z mixu indikátorů je tak nepřehlédnutelný pozitivní trend vývoje české ekonomiky.

Svět zpomaluje

Vyhlídky globální ekonomiky se však už několik měsíců zhoršují. Zdá se, že druhé čtvrtletí by se nakonec mohlo ukázat jako nejlepší v tomto roce.

Aktuálně začíná mít trhliny ekonomické oživení ve Spojených státech, které stále zůstávají hlavním motorem globální ekonomiky.

Bohužel ani Evropa nemá na růžích ustláno, přestože dluhová krize byla dočasně odsunuta do pozadí. V následujících měsících se začnou v ekonomikách negativně projevovat úsporná opatření, která ve snaze o snížení dluhu překotně schvalují vlády evropských zemí.

Bohužel v nedávné době začala zpomalovat své silné růsty také třetí největší ekonomika světa - Čína, která se tak přidala k zemím revidující svůj ekonomický růst.

Nejsme ostrůvkem na moři

Česká ekonomika není osamoceným ostrovem na moři, naopak interakce mezi domácí a světovou ekonomikou je pro další hospodářský vývoj rozhodující. Výsledky domácích ekonomických statistik se vzhledem k vývoji na světových trzích mohou opět zhoršit.

Až pak se možná ministerstvo financí připojí k některým soukromým finančním subjektům a České národní bance, které už začaly své odhady růstu ekonomik snižovat. Předpovídat další světovou krizi je předčasné, ovšem spoléhání na rychlé růsty by se nemuselo vyplatit.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK A PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz