Cenové novinky českých bank

aktualizováno 
Banky během letošního léta připravily pro klienty mnoho novinek. Patří k nim nejen nové produkty či vylepšení stávajících služeb, ale také změny poplatků. Na co přesně se můžete těšit a co by vás nemělo překvapit?
Banka - (c) profimedia.cz/corbis

Banka - (c) profimedia.cz/corbis - Banka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dočkali jsme se snížení poplatků

Mnoho bank během července oznámilo změnu ve svých sazebnících. Nejhlasitěji banky oznamovaly zrušení poplatku při rušení běžného účtu, a to k 1. srpnu. Mezi tyto banky patří Raiffeisenbank, GE Money Bank a Česká spořitelna. Co již banky oznamovaly méně hlasitě či dokonce hodně potichu, byla změna dalších položek v sazebnících. Nejvíce se svým zlevněním mohla pochlubit Poštovní spořitelna, která snížila ceny zejména za operace prováděné pomocí kanálů přímého bankovnictví. Např. nyní účtuje klientům 2 Kč za jednorázový příkaz k úhradě místo původních 4 Kč.

Ne všude se ceny snížily

Další bankou, která měnila sazebník na začátku prázdnin je Raiffeisenbank. V tomto případě, se ale její klienti nedočkali příliš pozitivních změn. Banka zvýšila většinu základních sazeb z oblasti platebního styku, a to jak v případě papírových příkazů podaných na přepážce (z 25 na 29 Kč), tak i u platebních příkazů podaných pomocí kanálů přímého bankovnictví. Například u telefonního bankovnictví ze 4 na 5 Kč a u GSM a internetového bankovnictví ze 3 na 4 koruny v případě platebního příkazu do jiné banky. Další navýšenou položkou v seznamu je zasílání výpisu z účtu poštou. Za každý výpis nyní zaplatíte 19 korun místo původních 15 Kč.

Banka upravila i položku za platby došlé na účet. Platby jsou nyní rozdělené podle toho zda jsou provedené v rámci RB (původní cena 5 Kč) či došly z jiné banky (nyní 7 Kč). Upraveny byly ceny i u zahraničního platebního styku. Z původních 0,25 % min. 500 Kč s nestanoveným maximálním poplatkem, bude banka nyní klientovi účtovat poplatek 1 % min. 500 Kč max. 1500 Kč. Navýšení cen se nevyhnulo ani hotovostním operacím na přepážkách. Za vklady hotovosti klient zaplatí 8 z původních 5 Kč. V případě výběru cizí měny z účtu pak místo třiceti korun celých padesát.

Pokud vás toto zdražení příliš nepotěšilo a uvažovali byste o přestupu k jiné bance, pak vám jej Raiffeisenbank od 1. srpna usnadnila alespoň tím, že již nebude účtovat poplatek za zrušení běžného účtu nebo balíčku ve výši 300 Kč.

GEMB: Změny nahoru i dolů

směr

Vyznáte se v platebních kartách? Otestujte své znalosti ZDE.

Také GE Money Bank a Česká spořitelna měnily od k 1. srpnu sazebníky. GEMB snížila poplatek za výběr z vlastního bankomatu z 9 na 5 Kč, a tak nyní zaplatí její klient celkem za výběr hotovosti z bankomatu 11 korun a ne 15. Banka totiž za zúčtování účetní položky vzniklé použitím karty účtuje ještě 6 Kč. Došlo i k navyšování poplatků. Jestliže podá klient platební příkaz na přepážce, zaplatí o 4 koruny více než doposud, tj. 20 Kč a jestliže bude hotovost do 1 milionu z účtu vybírat, pak zaplatí 50 korun oproti dřívějším 45 korunám.

ČS: Rušíme zbytečné položky

U České spořitelny se klienti dočkali zejména rušení položek ze stávajícího sazebníku a nyní za tyto úkony nebudou platit. Jedná se o položky používané poměrně málo. Jsou to např, zrušení vkladní knížky při zániku vkladového vztahu (pův. 20 Kč), ověření správnosti zůstatku při neoprávněné stížnosti (pův. 200 Kč), prošetření inkasa šeku na žádost klienta (pův. 100 Kč) a další.

ČSOB: ceny zůstávají, služby se mění

Od poloviny prázdnin svým klientům oznámila změny v nabídce služeb i další velká banka – ČSOB. Její klienti se dočkali překvapení v podobě nové verze služby Internetbanking 24, možnosti dobíjení předplacených karet pomocí internetu nebo přes telefon a také nového konta pro děti s názvem Slůně a nového Studentského konta Plus. (Bližší informace o těchto produktech přineseme v následujícím komentáři.)

Jako jediná z velkých bank, ČSOB zatím neprovedla žádné úpravy sazebníku a odolala i velkému tlaku, který byl vyvinut právě na zrušení poplatku za rušení běžného účtu. Zůstává tak spolu s eBankou jedinou bankou, která tento poplatek ještě účtuje (pokud nebudeme zmiňovat malé banky).

Co říkáte vy na změny v sazebnících českách bank? Jste spokojeni, nebo byste ještě něco změnili? Napište nám své názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ELEKTRO S NÁSTUPNÍM BONUSEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz