Cenné papíry: po půl roce držení daň platit nemusíte

aktualizováno 
Chcete-li, aby vaše úspory neztrácely na hodnotě, můžete spořit nebo investovat. Buď uložit peníze na spořicí účet v bance, nebo koupit podílové listy různě zaměřených fondů, dluhopisy, akcie a podobně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - burza, akcie | foto: Reuters

S výjimkou bankovních vkladů (daň z úroků odvede přímo banka) jsou příjmy z ostatních cenných papírů při dodržení takzvaného časového testu osvobozeny od daně z příjmu. Na otázky odpovídá daňový poradce František Brabec.

78. V květnu minulého roku jsem nakoupil za 100 000 korun. Za pět měsíců jsem akcie prodal se ziskem devět procent. Musím vydělaných 9000 korun zdanit? Mohu od zisku odečíst například služby makléře?

Příjmy z prodeje cenných papírů nezahrnutých do obchodního majetku nejsou od daně osvobozeny, pokud doba mezi nákupem a prodejem nepřesáhne šest měsíců. Od příjmu lze odečíst výdaje na dosažení příjmů, tedy zejména výdaje na nákup cenných papírů a též služby makléře, pokud je prokazatelné, že souvisely výhradně s tímto obchodem. Případnou dosaženou ztrátu však nijak odečíst nemůžete.

79. Již několik let vlastním akcie zahraničních firem. Každý rok je mi vyplacen podíl na zisku, takzvaná dividenda. Musím tento příjem zdanit?

Dividendy čili podíly na zisku akciové společnosti plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou zdaňovány srážkovou daní ve výši 15 procent již při jejich výplatě a dále se nedaní. U dividend ze zahraničí je situace složitější, záleží na zemi zdroje, zde vám doporučuji obrátit se s konkrétními dotazy na odborníka.

80. Pravidelně investuji do akcií. Veškeré cenné papíry držím déle než půl roku. Musím tento příjem zdanit?

Příjmy z prodeje cenných papírů nezahrnutých do obchodního majetku jsou od daně osvobozeny, pokud doba mezi nabytím a převodem přesáhne šest měsíců. To platí pro domácí i zahraniční cenné papíry.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

81. Investoval jsem do fondů peněžního trhu. Při nákupu mi v bance řekli, že pokud podílové listy prodám po půl roce, nemusím případný příjem zdanit. Jak vysokou daň zaplatím, pokud prodám cenné papíry dříve?

Příjmy z prodeje podílových listů, pokud doba mezi jejich nabytím a prodejem nepřesáhne 6 měsíců, nejsou od daně osvobozeny a zdaňují se jako ostatní příjem. Od příjmu lze odečíst výdaje na jeho dosažení, tedy především kupní cenu podílových listů. Výše daně z tohoto příjmu pak záleží na výši ostatních zdanitelných příjmů, kterých v daném roce dosáhnete.

82. Investuji pouze do zahraničních cenných papírů. U některých uplyne jen velmi krátká doba mezi jejich nákupem a prodejem (řádově několik dní až týdnů). Jak vysoký postih mi hrozí v případě, že tyto příjmy nezdaním?

Postihů za nepřiznané daně je několik druhů. Pokud byste vůbec nepodal daňové přiznání, ač jste byl povinen, hrozí vám zvýšení celkové daňové povinnosti až o 10 %. Pokud byste daňové přiznání podal a nějaký zdanitelný příjem do něj neuvedl, případný doměrek ze strany finančního úřadu jednak znamená jednorázové penále ve výši 20 % doměrku a dále úrok z prodlení, který v současné době činí 16,5 % ročně z částky dlužné daně.

83. Využil jsem nabídky obchodníka s cennými papíry a svěřil mu peníze k obchodování. O všechny obchody se stará makléř. Pokud vydělám, musím tento příjem zdanit, nebo je již zdaněn obchodníkem?

Pro účely zdanění není podstatné, kdo obchoduje, ale na čí účet je obchodováno. Pokud by vám vznikla povinnost přiznat nějaký příjem z nákupu a prodeje cenných papírů, nikdy za vás daně nevyřídí makléř, to musíte sám.

84. Jakým způsobem mohu požádat o vrácení daně z dividend ze zahraničí, pokud došlo k dvojímu zdanění?

V prvé řadě je třeba uplatnit reklamaci u plátce, který daň z dividend neoprávněně srazil. Pokud nebudete úspěšný, je třeba postupovat podle zahraničního daňového řádu. Ten patrně bude obsahovat obdobu stížnosti proti postupu plátce daně jako náš zákon o správě daní a poplatků.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz