Bude Živnostenská banka na prodej?

  10:34aktualizováno  10:34
Majoritní akcionář Živnostenské banky, německá Bankgesellschaft Berlin, se dostala do finančních problémů. Především v důsledku neúspěšných operací na trhu s nemovitostmi dosáhla její ztráta za rok 2000 gigantických 56 miliard korun.
Majoritní akcionář Živnostenské banky, německá banka Bankgesellschaft Berlin (BGB), se dostala do obrovských finančních problémů. Především v důsledku neúspěšných operací na trhu s nemovitostmi dosáhla její ztráta za rok 2000 gigantický rozměr 56 miliard korun.

Koncem června sdělila berlínská státní prokuratura, že výkonný ředitel BGB Wolfgang Rupf je vyšetřován v souvislosti se snahou zamaskovat obrovské finanční ztráty banky prodejem realitní divize IBAG. V souvislosti s tímto sdělením oznámila dozorčí rada finančního ústavu, že se začala zabývat otázkami zásadní restrukturalizace banky. Nastínila, že se bude zabývat otázkou prodeje některých divizí a propuštění tisíců svých zaměstnanců, protože německý dohled nad bankovním trhem BAKred ústavu nařídil, aby ztráty pokryl zvýšením kapitálu o přibližně dvě miliardy EUR. Na pondělní schůzce zatím ponechala dozorčí rada ve funkci ředitele banky Wolfganga Rupfa, přestože je vyšetřován a odpovědnosti se zřejmě nevyhne.

Německá banka, jejímž majoritním akcionářem je město Berlín, vlastní v Živnostenské bance 85 procent akcií. A právě v souvislosti s nutnou restrukturalizací a úhradou ztrát se naskýtá otázka, jestli nebude Živnostenská banka v blízké době na prodej.

Živnostenská banka byla jako vůbec první banka ve střední a východní Evropě v roce 1992 privatizována a jejím největším akcionářem (40% akcií) se stala německá BHF-Bank. Jenže právě BHF-Bank nebyla nejšťastnější volbou a pod jejím vedením Živnostenská banka na rychle se rozvíjejícím trhu poněkud zaspala. V roce 1998 potom prodala svůj podíl právě berlínské Bankgesellschaft Berlin a ta dále zvýšila v loňském roce svůj podíl na stávajících 85,16 procenta.

Možná právě proto, že nepatřila Živnobanka k nejdravějším bankám na českém trhu, se jí dařilo po celou dobu své novodobé existence s výjimkou roku 1999 dosahovat každý rok několika set milionových zisků. A právě proto by se mohla stát zajímavou investicí, pokud se jí mateřská BGB rozhodne za rozumnou cenu prodat.

Jako nový vlastník by připadala v úvahu například italská UniCredito, která v nedávné době prohrála souboj o 60-ti procentní balík akcií Komerční banky s francouzskou Société Générale. Podle nedávných vyjádření představitelů této banky totiž její zájem o vstup na český trh trvá. Navíc dlouholetý ředitel a předseda představenstva Jiří Kunert odchází z Živnostenské banky nepřímo právě do služeb UniCredito, jelikož má převzít funkci šéfa slovenské Polnobanky a ta je pod její kontrolou.

Ještě v březnu, kdy vyplouval celý problém BGB na povrch, vyjádřila německá banka k otázce prodeje Živnobanky jasně odmítavý postoj. Od té doby se toho ovšem mnoho změnilo a pokud neposkytne potřebné dvě miliardy EUR majoritní akcionář, bude muset BGB získávat prostředky na kapitálové posílení jinými způsoby. Ať již bude Živnostenská banka na prodej či nikoli, její stávající klienty by neměly současné problémy BGB nijak ohrozit.

Zprávu dozorčí rady Bankgesellschaft Berlin ze 17. července, kterou nám zaslala Živnostenská banka, si můžete přečist zde.

Hrozí podle vás podobné problémy i některé z českých bank? Mají se klienti Živnostenské banky obávat o své peníze?

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz