Bojíte se, že uděláte v investování chybu? Dejte si poradit

aktualizováno 
Přestože dnes internet hýbe světem a stále více ho využívají také investoři a obchodníci s cennými papíry (brokeři), i dnes se najde mnoho obchodníků, kteří internet nepoužívají. Osobní kontakt je zkrátka pro mnoho investorů stále velmi důležitý.
Ne každý se v investiční džungli vyzná. Makléř vám může rozhodování výrazně ulehčit

Ne každý se v investiční džungli vyzná. Makléř vám může rozhodování výrazně ulehčit | foto: Reuters

Důvodů je několik: nemožnost být permanentně připojený k internetu, nedostatek času k sezení před monitorem a čekání na vhodnou příležitost ke vstupu do trhu nebo prostě nedostatek zkušeností a odvahy k samostatnému rozhodování a potřeba se při investování poradit. V každém případě dnes existuje množství obchodníků, kteří upřednostňují telefonický nebo osobní kontakt před zadáváním pokynů přes internet. Stále častější je pak využívání služeb osobního makléře a správy portfolia.

Tyto služby jsou samozřejmě o něco dražší než využívání elektronické aplikace. Na druhou stanu ale, zejména u služby osobního makléře, staví na individuálním, osobním přístupu, který může být brán jako určitá přidaná hodnota. Na rozdíl od elektronického obchodování, kdy se klient většinou stará o všechny kroky související s investováním sám, musí osobní a telefonické příkazy zadávat zaměstnanci společnosti. To je sice pro brokera a tím i pro klienta dodatečný náklad, investor má ale jistotu, že se při zadávání příkazů nestane chyba.

Služba osobního makléře a rovněž správa portfolia pak tvoří další stupeň starosti o investora, kdy na zadávání příkazů mají velký vliv specialisté obchodníka s cennými papíry. Osobního makléře mohou využít zejména ti klienti, kteří chtějí mít svůj účet stále pod kontrolou. I přesto, že nemají přístup k internetu, ale chtějí o všech zrealizovaných pokynech a transakcích rozhodovat sami.

Každému klientovi, který se rozhodne tuto službu využít, je přidělen profesionální makléř (zaměstnanec brokerské společnosti, který složil makléřskou zkoušku a dostal licenci od ČNB), který má na starosti určitou skupinu klientů, s nimiž je v kontaktu a které je schopen zvládat.

Funkcí osobního makléře není pouhé zadávání nákupních a prodejních příkazů. Přidanou hodnotou v jeho případě jsou dodatkové služby, které tato služba klientovi nabízí. Jde zejména o vytváření doporučení a poradenství při nákupu a prodeji cenných papírů. Osobní makléř hledá investiční možnosti a pravidelně je v kontaktu s klientem, aby ho informoval o změnách na trzích a nových investičních příležitostech (případně mu doporučí uzavřít stávající pozice). Klient se pak sám rozhodne, jestli bude obchod realizovat, a je tak stále pouze na něm, jak se jeho portfolio vyvíjí.  Osobní makléř by měl rovněž pokaždé upozornit investora na změny ovlivňující portfolio klienta a doporučit mu další postup.

Nabídka vybraných brokerských společností

Zdroj: internetové stránky společností

V každém případě ještě předtím, než investor uzavře smlouvu o službě osobního makléře, se musí s makléřem osobně sejít a ujasnit si strategii a představy o tom, jak si investor přestavuje své obchodování a na co má makléř klást největší důraz.

Podobnou službou, kterou většina brokerů svým klientům nabízí, je správa portfolia. Od služeb osobního makléře se liší zejména tím, že v tomto případě již investor nerozhoduje o každém obchodě sám, ale nechává prakticky všechna rozhodnutí na specialistech brokerských společností. I zde je nutné si předem domluvit podmínky a očekávání klienta při osobním pohovoru nebo vyplněním dotazníku. Na jeho základě pak společnost doporučí investorovi předem danou strategii, nebo mu vytvoří investici na míru. Na rozdíl od klasických nástrojů kolektivního investování má investor vždy přehled o všech transakcích i o tom, kde jsou jeho prostředky zainvestovány.

I při výběru osobního makléře nebo jiných služeb brokerské společnosti, klient musí dbát na základní pravidla a kritéria, podle nichž se bude rozhodovat. Ať už je to výše poplatků a jejich struktura (nižší nemusí být vždy výhodnější), množství produktů (jednotliví brokeři se svou nabídkou liší a nabízí něco speciálního) nebo kvalita nabízených služeb, dobrá pověst, tradice a finanční zázemí. Investoři se liší požadavky a očekáváními, ale svého brokera si určitě najde každý.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Úročení vkladů v bankách moc neroste, ekonomická pravidla nefungují

Ilustrační snímek

Základní úrokové sazby v Česku rostou již druhým rokem. Naposledy je centrální banka zvýšila v září. Ekonomická teorie...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz