Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

  • 32
Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod kontrolou. Tedy pokud funguje internetové připojení. Umíte ale rozpoznat, zda jste se ocitli na zabezpečených webových stránkách své banky a kdy může jít o podvodnou stránku?

Pokud patříte k obezřetným uživatelům, určitě v tom máte jasno. Ale řada Čechů v tom moc jasno nemá. Podívejte se na video České bankovní asociace, kde herci Petr Vacek a Tereza Dočkalová rozehrávají scénku, která vychází ze skutečného chování lidí.

„Pro komunikaci mezi vaším počítačem a v něm nainstalovaným prohlížečem (Explorer, Chrome, apod.) s webovými stránkami na internetu je využíván protokol HTTP. Jeho použití a označení často na obrazovce ani není vidět. Bezpečnější je protokol obsahující ještě písmenko ´s´. Ten zajišťuje ´secure´ – tedy zabezpečenou komunikaci. Má tu výhodu, že se na adresním řádku prohlížeče vždy objeví. Proto pokud se objeví na začátku adresního řádku znaky https://, máte vždy jistotu, že jde o zabezpečené stránky,“ přibližuje Tomáš Hládek, odborník České bankovní asociace na kyberbezpečnost.

Rozpoznat falešné webové stránky je podle odborníků mnohem těžší než dříve. Internetoví piráti se již nedopouštějí gramatických chyb a dají si práci i s grafikou a barevností webové stránky. Při troše nepozornosti tak velice snadno můžete sednout na lep.

Potvrdil to i nedávný experiment ČSOB. Vycházel přitom z časté chyby, které se dopouštíme – proč si pamatovat webovou stránku banky, když jde použít vyhledávač. V takovém případě si ovšem koledujeme, že otevřeme falešnou webovou stránku a padneme do pasti hackerů. V experimentu se nechalo nachytat přesně 61 434 klientů.

Čtěte více

„Nešlo přitom jen o pouhé rozkliknutí falešné webové stránky. Nachytaní klienti se skutečně pokusili do svého internetového účtu přihlásit a zadali požadované vstupní údaje. Zpětně však dostali informaci, že jde o experiment,“ přibližuje manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB Petr Vosála.

Na falešnou webovou stránku vás hackeři mohou navést i třeba prostřednictvím e-mailu, který se tváří jako důležitá informace od banky. Pokud vám nedojde, že výzva není oficiální, ale falešná a zadáte do falešného internetového bankovnictví své údaje, zcela nevědomky, jen díky své nepozornosti, můžete přijít o peníze.

„U poskytovatelů služeb a na stránkách, kde zadáváme své citlivé a osobní údaje, bychom proto měli být obezřetní a věnovat zvýšenou pozornost tomu, zda jsou webové stránky zabezpečeny a nejedná se o podvod,“ uzavírá Tomáš Hládek.