Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Zmapovali jsme, kolik teď vynášejí nejlepší termínované a spořicí účty

Inflace mírně zpomalila, meziročně činí 15 % a podle analytiků se letos bude pohybovat na průměrné úrovni kolem 11 %. Repo sazbu, od které se odvíjí úrokové sazby bank, nechává ČNB i nadále na 7% úrovni. Nechávat volnou hotovost na běžném účtu bez jakéhokoliv zhodnocení se proto nevyplatí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zmírnit dopad inflace mohou částečně spořicí vkladové produkty. Banky na nich začaly zvedat úrokové sazby již v létě loňského roku. Zatímco některé tehdy zhodnocovaly úspory střadatelů jen o 3,25 až 4 %, další zvýšily roční úrokové sazby na 4,50 % i výše, a ty nejlepší byly s úrokem 4,61 až 5,75 % p.a.

Letos v dubnu již navyšování nepokračuje a naopak dochází v některých bankách k mírnému snižování úrokových sazeb. Vyplývá to z aktuální analýzy na bankovním trhu. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným portálem Finparáda.cz jsme zároveň sestavili žebříčky nejlepších „spořáků“ a „termíňáků“.

TOP termínované vklady – duben 2023

U některých termínovaných vkladů došlo nejen k mírnému snížení úrokových sazeb, ale v některých případech i ke zkrácení doby fixace, po kterou je úroková sazba garantována. Úrokové sazby na nejlépe úročených termínovaných vkladech se nyní pohybují v rozpětí 4,50 až 7,00 % p.a.

Spočítejte si, jaký vliv má inflace na úspory

„Do srovnání byl vybrán vždy jeden nejvýhodnější termínovaný vklad za danou společnost,“ říká Michal Mošnička, ředitel společnosti Scott & Rose, která je provozovatelem finančního portálu Finparáda.cz.

Následující tabulka uvádí současnou nabídku a srovnání termínovaných vkladů u vybraných bank a družstevních záložen. „U družstevních záložen je podmínkou stát se členem družstva. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu,“ upozorňuje Mošnička.

Slušné úroky, ale speciální podmínky. Vyplatí se spořit u družstevní záložny?

Tabulka uvádí maximální úrokovou sazbu, kterou lze u daného termínovaného vkladu získat, a podmínky k jejímu dosažení. Banky jsou seřazeny podle úrokové sazby od nejvyšší po nejnižší. Úroková sazba přitom závisí nejen na době vkladu, ale banky ji podmiňují také minimálním vkladem, nebo i horním limitem.

Jaké je zhodnocení vkladů na termínovaných účtech v dubnu 2023
BankaTermínovaný vkladÚroková sazba v % (p.a.)Podmínky
NEY spořitelní družstvoTermínovaný vklad7,006 měsíců, min. 20 000 Kč*
Artesa spořitelní družstvoTermínovaný vklad ARTESA Standard7,00Rok, min. 20 000 Kč*
J&T BankaTermínovaný vklad6,25Rok až 15 měsíců, min. 1 mil. Kč
Max bankaTermínovaný vklad5,816 měsíců, min. 100 tis. Kč
Banka CREDITASTermínovaný vklad5,806 měsíců, min. 5 tis. Kč
Komerční bankaTermínovaný vklad5,50Rok, min. 5 tis. Kč, do limitu 1 mil. Kč
RaiffeisenbankTermínovaný vklad eKonto Garant4,80Rok, min. 10 tis. Kč, do limitu 10 mil Kč
OberbankTermínovaný vklad TOP JISTOTA PLUS5,4018 měsíců, min. 30 tis. Kč**
MONETA Money BankJednorázový termínovaný vklad5,303 nebo 6 měsíců, min. 40 tis. Kč
UniCredit BankTermínovaný vklad4,856 měsíců, min. 30 tis. Kč
Fio bankaTermínovaný vklad5,106 měsíců, min. 3 tis. Kč
ČSOB/Poštovní spořitelnaTermínovaný vklad5,006 měsíců a rok, 5 tis. Kč, do limitu 3 mil. Kč
Česká spořitelnaVkladový účet4,506 měsíců a rok, min. 5 tis. Kč
Zdroj: Finparáda.cz, revize iDNES.cz, stav k 18. 4. 2023. Poznámka:*plus základní a další členský vklad v součtu 1/10 termínovaného vkladu**úroková sazba rostoucí, pro každé šestiměsíční období je jiná úroková sazba: 1.- 6. měsíc 4,00 %, 7.-12. měsíc 4,10 %, 13.- 18. měsíc 5,40 %

Termínované vklady nabízejí zpravidla vyšší zhodnocení než spořicí účty. Pokud máte volné peníze a chcete je zhodnotit na termínovaném účtu, zvažte, zda uložené peníze nebudete po celou dobu vkladu potřebovat. Za předčasný výběr peněz si totiž banky účtují poplatky a případný výnos se tak může zkrátit.

TOP spořicí účty – duben 2023

Pokud máte volnou hotovost a chcete mít kdykoliv peníze k dispozici, je užitečné nechat je zhodnotit na spořicím účtu. Úrokové sazby aktuálně nejlepších „spořáků“ se pohybují v rozpětí 5,68 až 6,01 %.

„Česká národní banka na svém posledním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 7 procent, neočekávám v oblasti úročení spořicích účtů výrazné změny. Některé banky však mohou úrokové sazby ještě mírně navýšit v rámci konkurenčního boje,“ předpokládá Michal Mošnička.

V dubnu jsme ve spolupráci s analytiky Scott & Rose porovnali více než 20 spořicích účtů bez výpovědních lhůt od 19 bankovních institucí včetně družstevních záložen. Nejlepší spořicí účty byly hodnoceny ve třech kategoriích:

  • Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
  • Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
  • Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.

„Pokud banka úročí jednotlivá vkladová pásma různou úrokovou sazbou, byl proveden výpočet reálné úrokové sazby a výnosu, který klient získá. Jedná se tedy vždy o součet výnosů, které klient získá v nižších a vyšších vkladových pásmech,“ říká analytička Valerie Koubová ze společnosti Scott & Rose.

A výsledek? Růst sazeb u nejlepších spořicích účtů se od loňského listopadu prakticky zastavil a je beze změny. Proto i pořadí bank s nejlepšími spořicími účty zůstává shodné jako v minulém žebříčku.

Kategorie Drobný a střední střadatel

První dvě kategorie pro drobné a střední střadatele mají i tentokrát stejné vítěze. Nejlépe zhodnotí vklady na spořicím účtu v pásmu do 300 tisíc korun a v pásmu od 300 tisíc do 600 tisíc korun Max banka. Na druhém místě je UniCredit Bank a třetí příčku si drží Trinity Bank.

Spořicí účet do 300 tisíc a od 300 tisíc do 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba (p.a.)
Max bankaSpořicí účet6,01 %
UniCredit BankBěžný účet na spoření6,00 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, duben 2023

První místo i nadále patří Max bance, která nabízí spořicí účet s úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladu a bez podmínek. Úroková sazba platí pro nové i stávající klienty, kteří si nový spořicí účet mohou sjednat prostřednictvím internetového bankovnictví Maxbanking.

Druhou příčku si drží UniCredit Bank. V její marketingové nabídce přitom dochází od 1. dubna ke změně. Týká se nových klientů, kteří si sjednají v bance některý z běžných účtů START, OPEN nebo TOP. V takovém případě získá nový klient k běžnému účtu i druhý úročený bezpoplatkový účet. A to se základní úrokovou sazbu 3 % p.a. Další bonusovou sazbu ve výši 3 % p.a. lze získat po splnění podmínky 3 plateb debetní kartou vydanou k některému ze sjednaných běžných účtů.
Sazby jsou platné pro vklady do 500 tisíc Kč, nad tuto částku nejsou úročeny. Marketingová kampaň běží do 30. 6. 2023, ale může být prodloužena i zkrácena. Do 30. 6. 2023 je pak garantována základní úroková sazba a po uplynutí této doby se změní na úrokovou sazbu pro daný typ účtu v rámci příslušného balíčku. Výplata bonusové sazby bude ukončena 31. 7. 2023.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda + Dobrý klient. Pro smlouvy uzavřené online nebo v ostatních pobočkách platí i nadále úroková sazba 5,68 % p.a. do 500 tisíc Kč, vklady nad 500 tisíc Kč jsou úročeny úrokovou sazbou 4,08 % p.a. Úroková sazba je garantována do 31.12.2023.

Kategorie Velký střadatel

Spořicí účet nad 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba (p.a.)
Max bankaSpořicí účet6,01 %
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,75 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, duben 2023

První místo patří Max bance se spořicím účtem a úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladu a bez podmínek.

Na druhém místě je Ney spořitelní družstvo, které na spořicím účtu nabízí úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc. Minimální vklad je potom 20 tisíc. Kč. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky. Přes běžný účet rovněž plynou veškeré peněžní toky, na spořicí účet nelze peníze poslat napřímo (ani je z něj přímo vybírat). Pokud chcete peníze na spořicí účet poslat, je nutné zadat pokyn a NEY spořitelní družstvo peníze převede z běžného účtu. Stejně tak je tomu v případě výběru peněz, kdy spořitelní družstvo peníze ze spořicího účtu za klienta převede na běžný účet.
Další podmínkou stát se členem družstva. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda + Dobrý klient a úrokovou sazbou ve výši až 5,68 % p.a. při dodržení podmínek.

Autor:
  • Nejčtenější

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utekl od počítače, chtěl pracovat rukama. S řemeslem uspěl i u zákazníků

Na začátku vyklidil malý sklep a začal se učit pracovat s kůží. Kouzlo starého řemesla ho uchvátilo. Dnes už pracuje v...

Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krabička, meníčko nebo firemní kantýna? Jak se stravují zaměstnanci?

Příspěvek na stravování je vůbec nejčastějším benefitem, který zaměstnanci v práci dostávají. Jeho forma a výše se však...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

KVÍZ: Spoříme nejvíce v novodobé historii. Víte, jak to dělat správně?

Češi začali výrazně šetřit. Naspořené peníze ukládají do bank, které pro tyto účely nabízejí hned několik produktů. Jak...

Podpora stavebka bude nižší, spořitelny ale mají zajímavé akce

Stavební spořitelny zpravidla vždy na podzim přicházejí s nejrůznějšími akcemi pro nové zájemce. Od příštího roku se...

Podívejte se, kolik aktuálně vynášejí termínované a spořicí účty

Mít volnou hotovost doma nebo ji držet na běžném účtu bez jakéhokoliv zhodnocení se nevyplácí. Repo sazbu, od které se...

Stavební spoření jde kvůli vládním změnám ke dnu

Vláda ve svém úsporném balíčku navrhla snížení státního příspěvku u stavebního spoření ze dvou tisíc korun na tisícovku...

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...