Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zmapovali jsme, kolik teď vynášejí nejlepší termínované a spořicí účty

Inflace mírně zpomalila, meziročně činí 15 % a podle analytiků se letos bude pohybovat na průměrné úrovni kolem 11 %. Repo sazbu, od které se odvíjí úrokové sazby bank, nechává ČNB i nadále na 7% úrovni. Nechávat volnou hotovost na běžném účtu bez jakéhokoliv zhodnocení se proto nevyplatí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zmírnit dopad inflace mohou částečně spořicí vkladové produkty. Banky na nich začaly zvedat úrokové sazby již v létě loňského roku. Zatímco některé tehdy zhodnocovaly úspory střadatelů jen o 3,25 až 4 %, další zvýšily roční úrokové sazby na 4,50 % i výše, a ty nejlepší byly s úrokem 4,61 až 5,75 % p.a.

Letos v dubnu již navyšování nepokračuje a naopak dochází v některých bankách k mírnému snižování úrokových sazeb. Vyplývá to z aktuální analýzy na bankovním trhu. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným portálem Finparáda.cz jsme zároveň sestavili žebříčky nejlepších „spořáků“ a „termíňáků“.

TOP termínované vklady – duben 2023

U některých termínovaných vkladů došlo nejen k mírnému snížení úrokových sazeb, ale v některých případech i ke zkrácení doby fixace, po kterou je úroková sazba garantována. Úrokové sazby na nejlépe úročených termínovaných vkladech se nyní pohybují v rozpětí 4,50 až 7,00 % p.a.

Spočítejte si, jaký vliv má inflace na úspory

„Do srovnání byl vybrán vždy jeden nejvýhodnější termínovaný vklad za danou společnost,“ říká Michal Mošnička, ředitel společnosti Scott & Rose, která je provozovatelem finančního portálu Finparáda.cz.

Následující tabulka uvádí současnou nabídku a srovnání termínovaných vkladů u vybraných bank a družstevních záložen. „U družstevních záložen je podmínkou stát se členem družstva. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu,“ upozorňuje Mošnička.

Slušné úroky, ale speciální podmínky. Vyplatí se spořit u družstevní záložny?

Tabulka uvádí maximální úrokovou sazbu, kterou lze u daného termínovaného vkladu získat, a podmínky k jejímu dosažení. Banky jsou seřazeny podle úrokové sazby od nejvyšší po nejnižší. Úroková sazba přitom závisí nejen na době vkladu, ale banky ji podmiňují také minimálním vkladem, nebo i horním limitem.

Jaké je zhodnocení vkladů na termínovaných účtech v dubnu 2023
BankaTermínovaný vkladÚroková sazba v % (p.a.)Podmínky
NEY spořitelní družstvoTermínovaný vklad7,006 měsíců, min. 20 000 Kč*
Artesa spořitelní družstvoTermínovaný vklad ARTESA Standard7,00Rok, min. 20 000 Kč*
J&T BankaTermínovaný vklad6,25Rok až 15 měsíců, min. 1 mil. Kč
Max bankaTermínovaný vklad5,816 měsíců, min. 100 tis. Kč
Banka CREDITASTermínovaný vklad5,806 měsíců, min. 5 tis. Kč
Komerční bankaTermínovaný vklad5,50Rok, min. 5 tis. Kč, do limitu 1 mil. Kč
RaiffeisenbankTermínovaný vklad eKonto Garant4,80Rok, min. 10 tis. Kč, do limitu 10 mil Kč
OberbankTermínovaný vklad TOP JISTOTA PLUS5,4018 měsíců, min. 30 tis. Kč**
MONETA Money BankJednorázový termínovaný vklad5,303 nebo 6 měsíců, min. 40 tis. Kč
UniCredit BankTermínovaný vklad4,856 měsíců, min. 30 tis. Kč
Fio bankaTermínovaný vklad5,106 měsíců, min. 3 tis. Kč
ČSOB/Poštovní spořitelnaTermínovaný vklad5,006 měsíců a rok, 5 tis. Kč, do limitu 3 mil. Kč
Česká spořitelnaVkladový účet4,506 měsíců a rok, min. 5 tis. Kč
Zdroj: Finparáda.cz, revize iDNES.cz, stav k 18. 4. 2023. Poznámka:*plus základní a další členský vklad v součtu 1/10 termínovaného vkladu**úroková sazba rostoucí, pro každé šestiměsíční období je jiná úroková sazba: 1.- 6. měsíc 4,00 %, 7.-12. měsíc 4,10 %, 13.- 18. měsíc 5,40 %

Termínované vklady nabízejí zpravidla vyšší zhodnocení než spořicí účty. Pokud máte volné peníze a chcete je zhodnotit na termínovaném účtu, zvažte, zda uložené peníze nebudete po celou dobu vkladu potřebovat. Za předčasný výběr peněz si totiž banky účtují poplatky a případný výnos se tak může zkrátit.

TOP spořicí účty – duben 2023

Pokud máte volnou hotovost a chcete mít kdykoliv peníze k dispozici, je užitečné nechat je zhodnotit na spořicím účtu. Úrokové sazby aktuálně nejlepších „spořáků“ se pohybují v rozpětí 5,68 až 6,01 %.

„Česká národní banka na svém posledním zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 7 procent, neočekávám v oblasti úročení spořicích účtů výrazné změny. Některé banky však mohou úrokové sazby ještě mírně navýšit v rámci konkurenčního boje,“ předpokládá Michal Mošnička.

V dubnu jsme ve spolupráci s analytiky Scott & Rose porovnali více než 20 spořicích účtů bez výpovědních lhůt od 19 bankovních institucí včetně družstevních záložen. Nejlepší spořicí účty byly hodnoceny ve třech kategoriích:

  • Drobný střadatel s možností vkladu do 300 000 Kč.
  • Střední střadatel s možností vkladu 300 000 až 600 000 Kč.
  • Velký střadatel s možností vkladu nad 600 000 Kč.

„Pokud banka úročí jednotlivá vkladová pásma různou úrokovou sazbou, byl proveden výpočet reálné úrokové sazby a výnosu, který klient získá. Jedná se tedy vždy o součet výnosů, které klient získá v nižších a vyšších vkladových pásmech,“ říká analytička Valerie Koubová ze společnosti Scott & Rose.

A výsledek? Růst sazeb u nejlepších spořicích účtů se od loňského listopadu prakticky zastavil a je beze změny. Proto i pořadí bank s nejlepšími spořicími účty zůstává shodné jako v minulém žebříčku.

Kategorie Drobný a střední střadatel

První dvě kategorie pro drobné a střední střadatele mají i tentokrát stejné vítěze. Nejlépe zhodnotí vklady na spořicím účtu v pásmu do 300 tisíc korun a v pásmu od 300 tisíc do 600 tisíc korun Max banka. Na druhém místě je UniCredit Bank a třetí příčku si drží Trinity Bank.

Spořicí účet do 300 tisíc a od 300 tisíc do 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba (p.a.)
Max bankaSpořicí účet6,01 %
UniCredit BankBěžný účet na spoření6,00 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, duben 2023

První místo i nadále patří Max bance, která nabízí spořicí účet s úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladu a bez podmínek. Úroková sazba platí pro nové i stávající klienty, kteří si nový spořicí účet mohou sjednat prostřednictvím internetového bankovnictví Maxbanking.

Druhou příčku si drží UniCredit Bank. V její marketingové nabídce přitom dochází od 1. dubna ke změně. Týká se nových klientů, kteří si sjednají v bance některý z běžných účtů START, OPEN nebo TOP. V takovém případě získá nový klient k běžnému účtu i druhý úročený bezpoplatkový účet. A to se základní úrokovou sazbu 3 % p.a. Další bonusovou sazbu ve výši 3 % p.a. lze získat po splnění podmínky 3 plateb debetní kartou vydanou k některému ze sjednaných běžných účtů.
Sazby jsou platné pro vklady do 500 tisíc Kč, nad tuto částku nejsou úročeny. Marketingová kampaň běží do 30. 6. 2023, ale může být prodloužena i zkrácena. Do 30. 6. 2023 je pak garantována základní úroková sazba a po uplynutí této doby se změní na úrokovou sazbu pro daný typ účtu v rámci příslušného balíčku. Výplata bonusové sazby bude ukončena 31. 7. 2023.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda + Dobrý klient. Pro smlouvy uzavřené online nebo v ostatních pobočkách platí i nadále úroková sazba 5,68 % p.a. do 500 tisíc Kč, vklady nad 500 tisíc Kč jsou úročeny úrokovou sazbou 4,08 % p.a. Úroková sazba je garantována do 31.12.2023.

Kategorie Velký střadatel

Spořicí účet nad 600 tisíc Kč
BankaNázev účtuÚroková sazba (p.a.)
Max bankaSpořicí účet6,01 %
NEY spořitelní družstvoSpořicí účet5,75 %
Trinity BankVýhoda+ Dobrý klient5,68 %
Zdroj: Finparada.cz, duben 2023

První místo patří Max bance se spořicím účtem a úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladu a bez podmínek.

Na druhém místě je Ney spořitelní družstvo, které na spořicím účtu nabízí úrokovou sazbu ve výši 5,75 % p.a. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc. Minimální vklad je potom 20 tisíc. Kč. Podmínkou pro sjednání tohoto spořicího účtu je vedení běžného účtu, na kterém se připisují úroky. Přes běžný účet rovněž plynou veškeré peněžní toky, na spořicí účet nelze peníze poslat napřímo (ani je z něj přímo vybírat). Pokud chcete peníze na spořicí účet poslat, je nutné zadat pokyn a NEY spořitelní družstvo peníze převede z běžného účtu. Stejně tak je tomu v případě výběru peněz, kdy spořitelní družstvo peníze ze spořicího účtu za klienta převede na běžný účet.
Další podmínkou stát se členem družstva. To znamená složit základní členský vklad ve výši 1 000 korun a další členský vklad, přičemž tyto dva vklady musí dohromady činit 1/10 výše termínovaného vkladu.

Na třetím místě je Trinity Bank se spořicím účtem Výhoda + Dobrý klient a úrokovou sazbou ve výši až 5,68 % p.a. při dodržení podmínek.

Autor:
  • Nejčtenější

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bankéř: Není co zdaňovat, bankovní sektor žádné mimořádné zisky nemá

Marek Ditz má dlouholeté zkušenosti v bankovním sektoru. V rozhovoru reaguje na otázky, nakolik jsou banky ziskové a zda má smysl je zatížit daní z mimořádných zisků. Česko podle něj potřebuje být...

9. července 2024

Zpožděný let nebo zavazadlo. Víte, jaká máte práva?

Divoká situace v letecké dopravě nenechává spát v klidu nikoho, kdo se nyní chystá někam cestovat. Letadla nabírají mnohahodinová zpoždění, na pražském letišti se navíc objevují problémy s nakládkou...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výrazné zlevňování hypotečních sazeb se podle odborníků nedá očekávat

Úrokové sazby hypoték se již šestý měsíc prakticky nehýbou. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na počátku července podle Swiss Life Hypoindexu činí 5,49 procenta. Česká národní banka přitom...

10. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Od poštovních holubů po drony. Co víte o historii i současnosti doručování?

Častěji asi posíláme maily nebo SMS. Někdy je ale potřeba poslat balík nebo dopis s důležitými dokumenty. Potřeby zákazníků se zkrátka mění. A mění se i poštovní služby. Víte, kdy u nás vznikla první...

14. července 2024

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...