Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

KOMENTÁŘ: Proč mluvit s dětmi o financích a co děláme špatně

Učíme své děti dobře zacházet s penězi a bavíme se s nimi o financích? Jak vést své potomky, aby byli finančně gramotní a proč to má smysl? Nad těmito i dalšími otázkami se v komentáři zamýšlí analytik skupiny Partners Michal Skalický.

analytik Michal Skalický | foto: Partners

Na děti se ve financích často zapomíná. Pokud si na ně některá z bank náhodou vzpomene, pak jen kvůli tomu, aby je mohla v dospělosti pěkně „rozbankovat“. Tento, na první pohled, podezřelý novotvar pak neskrývá nic horšího než nabídnout novým dospělým především super výhodné půjčky na něco, co nepotřebují nebo alespoň vytvořit „rezervu“ formou kontokorentu.

Letité pravidlo sociálních sítí praví, že pokud dostáváte produkt zdarma, pak jste vy tím produktem. U studentských účtů tomu není jinak. Proto pokud děti, mladiství a studenti čerpají nekonečné výhody bankovních účtů, které jsou často až do jejich 26 let poskytovány bez poplatku, nemusí být velká sleva nakonec úplně zdarma.

Jde o to, že pokud banka nevede mladší ročníky ke správnému hospodaření, vychází tito nešťastníci s představou, že výplata se má celá utratit a pokud to náhodou nevyjde, mám k dispozici onu železnou rezervu v podobě kreditní karty nebo kontokorentu. To je samozřejmě špatně.

Rodiče dávají dětem hotovost

Na chvíli dejme stranou banky a pojďme se podívat, jak vychovávají rodiče. Z našeho interního průzkumu vyplývá, že ačkoliv ve světě dospělých hraje hotovost čím dál tím menší roli, u dětí stále lpíme na hotovosti. V restauracích se mezi lety 2019 a 2021 počet lidí platících kartou zdvojnásobil, přesto v průzkumu čtyři pětiny rodičů menších dětí (do 10 let) uvádí, že dětem dávají pouze hotovost. U starších dětí (11 až 15 let) dostává jen hotovost zhruba polovina.

Ani tak to však vůbec neodpovídá realitě, protože kolik rodičů dnes dostává svou výplatu v hotovosti? Přestože žijeme čím dál tím více bez hotovosti, děti vychováváme v přesně opačném poměru. Vychovávat děti hotovostí, dává stejný smysl, jako kdybyste je chtěli naučit jezdit na kole tak, že byste s nimi každý den chodili na koloběžku, přičemž byste kolem nich kroužili na kole a vysvětlovali jim, jak brzdit a přehazovat.

KOMENTÁŘ: Jsme národ finančních analfabetů?

Svítá na lepší časy

Zní to všechno možná až moc depresivně. Banky nám kazí děti výchovou k dluhům. Sami jim dáváme bankovky a mince, přitom platíme kartou. Ono to ale nebude tak zlé. Jiný závěr z našeho průzkumu totiž dokazuje, že se prakticky všichni rodiče s dětmi chtějí o penězích bavit.

Michal Skalický

analytik Michal Skalický
  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.
  • Působil v Expobank CZ, kde se vypracoval až na pozici manažera digitální pobočky.
  • V projektu banky, kterou aktuálně staví finanční skupina Partners, má na starosti denní bankovnictví a vývoj depozitních produktů.

Velká část, v našem případě 20 až 30 %, se s dětmi baví o penězích na pravidelné bázi. To je skvělý výsledek! Bavit se o penězích není důležité jen proto, abyste mohli vysvětlovat základy, ale také abyste korigovali vliv okolí.

Zmíněný průzkum totiž dokládá, že zdaleka nejvíce jsou děti ve světě financí ovlivňovány svými kamarády. Ty mladší pak mají na druhém místě reklamu v televizi a starší naopak reklamu na internetu. Obě věkové kategorie pak ještě významně ovlivňuje škola.

Pokud tak necháte téma peněz volně plynout bez vlastní intervence, představte si, že druhý informační zdroj, hned po vás, jsou kamarádi ve škole následovaní reklamou. Z takového informačního mixu nevykřesají nic dobrého ani ti nejtalentovanější a nejbystřejší.

Jak začít?

Jak jste asi pochopili, tak nám rodičům nikdo s výchovou nepomůže a aktuálně už vůbec ne banky se svými produkty. Nezbývá tak než vzít finanční gramotnost vlastních dětí do vlastních rukou. Neváhejte využít každou příležitost a vysvětlujte, jak to s penězi je.

Můžete začít hospodařením rodiny, například vysvětlením kolik stál poslední nákup jídla. To, že jste v supermarketu utratili tisíc korun, asi nechá, zvláště ty menší děti, naprosto v klidu. To, že je to by se za stejnou cenu dalo koupit třeba 10 nových angličáků už je ale něco jiného. Obecně, pokud částky přepočítáte na oblíbenou hračku dítěte, stanou se nesrozumitelné cifry rázem jasně hmatatelné. A o to přeci jde.

Pokračovat pak můžete vlastním hospodařením a vysvětlením toho, že za svou práci dostáváte mzdu a spolu s tím si stanovit s dítětem kapesné, aby i ono mohlo zkusit hospodařit. Od pravidelného kapesného už je to jen krůček k základu finanční gramotnosti. A sice, že kapesné, které od vás dítě dostane, je třeba rozdělit. Ideálně pak na část, kterou je možné utratit a na část, kterou je nutné dát stranou. Naučí-li se takto dítě šetřit, máte z poloviny vyhráno.

Proč zlepšovat finanční gramotnost už u dětí

Pokud i po přečtení předchozích odstavců stále váháte, zda věnovat drahocennou energii na něco jako je výuka práce s penězi u vašich dětí, pak nabízím ještě jiný pohled. Tím jsou dopady, které má podcenění finančního vzdělávání ideálně už od mala.

Poradci, kteří se na finanční gramotnost specializují, shodně popisují smutné příběhy dospělých lidí, kteří krátce pracují ve své první práci a své první výplaty utratí do poslední koruny. Pouze části těchto lidí po čase přijde divné, že čistá nula na běžném účtu na konci každého měsíce není ideální nastavení. Z těchto nových dospělých se pak pouhý zlomek odhodlá s tím něco dělat, začne pátrat po informacích na vlastní pěst, nebo si nechá poradit, například od finančního poradce. To je ten šťastnější konec.

Horší konec čeká na ty, kteří pravidelnou nulovou bilanci provozují na svém účtu až do chvíle, kdy přijde nečekaný nutný výdaj, anebo jednoduše potřeba jednou za čas zaplatit vyšší částku, třeba za dovolenou. Bez znalosti základů a neexistujících návyků je poté téměř nemožné odolat tlaku firem nabízejících výhodný úvěr téměř „bez úroku“ a ihned k dispozici.

Dostat se do spirály špatné hospodaření – dluhy – špatné hospodaření – ještě větší dluh je pak už jen otázkou času. Takový scénář by pro své dítko nechtěl jistě žádný rodič.

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Pravidelné investování je nejlepší způsob, jak se zajistit na důchod

Advertorial Náklady na život se v penzi příliš nesníží. Pokud si chcete v důchodu dál plnit své sny, začněte pravidelně investovat....

GLOSA: Jak (ne)darovat peníze organizovanému zločinu

Jejich revírem je internet, jejich tempo je šokující a jejich protivníci jsou ti méně pozornější z nás. Pracují...

Zmapovali jsme, kolik teď vynášejí nejlepší termínované a spořicí účty

Inflace mírně zpomalila, meziročně činí 15 % a podle analytiků se letos bude pohybovat na průměrné úrovni kolem 11 %....

Známe nejlepší finanční produkty roku. Má je MONETA, Trinity, NEY a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2022 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...