Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Ani černý čtvrtek nezkazil dobré výnosy

Česká burza v prosinci po dlouhé době investorům dokázala, že růst cen akcií nemůže být nekonečný. Celkově se ale na trhy dostavila stagnace podpořená slabou aktivitou trhů na konci roku. Nižší výnosy akcií se projevily také na výkonnosti akciových fondů, i tak je ale jejich roční výkonnost v některých případech více než příznivá.

Začátek měsíce se na akciových trzích v USA i v Evropě nesl ve znamení opětovného poklesu cen ropy až k hranici 41 dolarů za barel, čímž dosáhla svých tříměsíčních minim. Dobře se dařilo zejména technologiím. Vybírání zisků a opětovný nárůst ceny ropy sice růst částečně zpomalilo, pak se ale ke slovu dostal dolar, který ve druhém týdnu zaznamenal výrazný nárůst a pomohl růstu akcií na obou stranách Atlantiku.

Střed uplynulého měsíce přinesl kromě očekávaného zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou také roční maximum technologického Nasdaqu, kterému neuškodila ani následná mírná korekce. Nasdaq tak zaznamenal od srpna letošního roku nárůst o 23 % a za celý rok 2004 stoupl o 7,8 %. Koncem měsíce aktivita na trzích začala ochabovat, ani to však nebránilo tomu, aby dva dny před Vánocemi dosáhl index Dow Jones nejvyšších hodnot od poloviny roku 2001.

Poslední dny se již nesly ve znamení nízké aktivity. Na evropské akcie však mělo neblahý vliv zemětřesení v Asii, zejména na sektor cestovního ruchu a v neposlední řadě také rostoucí euro, které snižuje výnosy evropských společností.

Index

Změna za listopad 2004

Nikkei 225 (Japonsko)

+6,46 %

DAX (Německo)

+3,65 %

DJIA (USA)

+3,43 %

Nasdaq Composite (USA)

+3,37 %

S&P 500 (USA)

+2,89 %

FTSE 100 (Velká Británie)

+2,36 %

CAC 40 (Francie)

+1,87 %

Zdroj: Fincentrum

Dlouho očekávaná korekce na Pražské burze se dostavila

Pražská burza zažila na rozdíl od těch světových pár černých chvil, nakonec se ale žádná dlouhodobá korekce nekonala a důkazem toho jsou i konečné výsledky. Index segmentu SPAD PX-D sice překonal hned druhý den v měsíci své historické maximum, týdenní vývoj ale naznačil, že nekonečný růst cen akcií nemusí vydržet do konce roku a korekce některých titulů u nich způsobila pořádnou volatilitu. Na konci druhého týdne se burzou přehnala vlna masivních výprodejů. Objemy obchodů ve SPADu se vyšplhaly na 3,5 mld. Kč a akcie zažily doslova černý čtvrtek, když burza poklesla nejvíce za posledního půl roku. Index PX 50 dokonce klesl pod hranici 1000 bodů.

Index

Hodnota 31.10.2004

Hodnota 30.11.2004

Změna

PX-50

1 010,9

1 032

+2,09 %

PX-D

2 505,8

2 551

+1,81 %

Zdroj: BCPP Praha

Hned následující den se ale situace začala zklidňovat a nastal další růst. Do konce měsíce ještě burza zaznamenala snahu o realizaci zisků u zahraničních investorů, závěr měsíce však byl i přes nízkou aktivitu opět růstový. Své maximum překonal na konci měsíce také index PX 50. největším tahákem měsíce byla společnost Zentiva, která si i přes zmiňovanou výraznou volatilitu připsala hezkých 11,7 %. Trochu překvapivě ji sekundoval Unipetrol, který to dotáhl až na hranici 98,2 Kč za akcii. Zklamáním na druhé straně byly akcie Komerční banky.

Největší investiční extrémy za měsíc (objem obchodů nad 50 000 Kč)

 

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie (bez SPADu)

PARAMO

+27,5%

JČ Papírny Větrní 

- 15,9%

SPAD

Zentiva

+11,7%

Komerční banka

- 2,8%

Zdroj: BCPP Praha

Obliba nerizikových investic u českých investorů se v průběhu roku ukázala v plné kráse, čehož důkazem je velká obliba fondů peněžního trhu a zajištěných fondů, se kterými se letos doslova roztrhl pytel. Při pohledu na výnosy ale musí mít radost právě ti odvážnější. Více než 50% výnos fondu ING Český akciový, nebo bezmála 40 % ISČS Sporotrendu a Conseq akciového je skvělý výsledek.

Domácí fondy těžily především z dobrých výsledků Pražské burzy a akciových trhů ve střední Evropě. I když prosincové výsledky nejsou vzhledem k vývoji až tak oslnivé, většina fondů si udržela rostoucí trend a přinesla střadatelům zajímavé výnosy.

Roční výnos českých akciových fondů
1. ING Český akciový 50,83 %
2. ISČS - Sporotrend 39,55 %
3. Conseq Akciový fond  37,95 %
4.ČPI - Fond ropného a energet. průmyslu  16,90 %
5. ČSOB Akciový Mix 13,79 %

Zdroj: Fincentrum

Na rozdíl od listopadu se na začátku prosince vývoj na dluhopisovém trhu v USA a v Evropě vyrovnal. V listopadu hrálo pro pokles amerických dluhopisů mnoho faktorů, přes očekávané zvyšování úrokových sazeb až po spekulace ohledně snižování zájmu o americké dluhopisy, které se však ukázaly jako neopodstatněné.

Domácí dluhopisy se opřekonávaly

Domácí dluhopisy a dluhopisové fondy byly zejména v druhé polovině roku milým překvapením. Rychlý růst sazeb očekávaný v prvním pololetí se nekonal, ceny dluhopisů tak vystřelily vzhůru a nakonec po dobrém finiši smazaly ztráty ze začátku roku. Příznivé podmínky pro další růst cen domácích dluhopisů vytváří ČNB oddalováním zvyšování úrokových sazeb, příznivé inflační výhledy i silná koruna. Investorům tak nakonec fondy přinesly zhodnocení, které např. v případě fondu ISČS Trendond předčí i výnosy většiny fondů akciových.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - Fond farmacie a biotechnologie

+3,18%

IKS Světových indexů

-0,62%

+0,78%

Smíšený

ČSOB Středoevropský

+1,84%

Živnobanka dynamický

-0,07%

+0,52%

Dluhopisový

ISČS-TRENDBOND

+1,39%

ISČS-ČS korporátní dluhopisový

+0,07%

+0,71%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

+0,23%

Živnobanka Sporokonto

+0,13%

+0,19%

Zdroj: UNIS

Závěrečný měsíc přinesl zvýšenou rozkolísanost i na devizovém trhu. Po nepříznivém listopadu se začal vzpamatovávat také dolar, i když to vypadá spíše na jakési krátkodobé záchvěvy. Pro posilování hrál dolaru do karet zejména nižší než očekávaný schodek americké platební bilance, a k tomu se ještě připojily spekulace o spojení sil největších světových centrálních bank na podporu dolaru ve svátečním období, kdy jsou pohyby s měnami snazší.

Nakonec však přeci jen dolar do konce roku atakoval své historické minimum 1,3667 USD/EUR, které však dlouho nevydrželo. Úplně na konci roku dolar ještě posiloval. Mnoho spekulantů věří v přílišnou slabost dolaru stejně jako v jeho (i když dočasné) zpevnění (začátek roku jim zatím dává zapravdu).

I zlato končilo v zelených číslech

Podobně jako dolar na devizových trzích také cena zlata zaznamenala v prosinci dosti volatilní období. Poklesy cen střídaly strmé nárůsty, nakonec však v souladu s vývojem eurodolarového kurzu zlato atakovalo svoje víceletá maxima a konec roku zakončilo v zelených číslech. Na počátku prosince cena zlata dosáhla úrovně 456 dolarů za troyskou unci, což je nejvíce za posledních 16 let. Budoucí vývoj bude záležet na vývoji kurzu dolaru, předpovědi jsou však optimistické a blíží se až k 500 dolarů za unci.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Vlastní bydlení je pro mnohé utopií, už i pro střední třídu

Premium Mít vlastní byt či dům se vyplatí. Pro třetinu Čechů je však takové bydlení stále větší utopií. Ceny nemovitostí jsou...

Bankéř: Díky spořivosti Čechů je v ekonomice vysoký přebytek peněz

Když v roce 2019 Radomír Lapčík oznámil, že Moravský Peněžní ústav získal bankovní licenci a stává se ryze českou...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

TOP 5 nejlepších běžných účtů: jedničkou je MONETA, překvapila ČS

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů určených občanům se radikálně změnil. Bankovní účty se nyní výrazně liší v...

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Nejlepší finanční produkty roku: má je Equa, Hello bank, MONETA i KB

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2020 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů Equa bank...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...