Americké dolary dostávají novou pestrobarevnou podobu

aktualizováno 
Když se řekne dolar, většina lidí si vybaví šedozelené bankovky, které se i přes odlišné hodnoty a portréty velmi podobají jedna druhé. V posledních několika letech to však přestává být pravda. Ukážeme vám, jak vypadají nové barevné dolary a jejich ochranné prvky.
S nástupem nového vzhledu přichází více ochranných prvků.

S nástupem nového vzhledu přichází více ochranných prvků.

Spojené státy postupně mění design svých bankovek. Už i v našich bankách a směnárnách můžete narazit na křiklavé deseti, dvaceti a padesátidolarovky plné rozzářených symbolů svobody - orlů, pochodní, hvězd a pruhů.

Nová 20dolarovka debutovala v říjnu 2003, předělaná 50$ bankovka se dostala do oběhu v roce 2004 a nová 10$ vloni. Barevná 5$ se právě připravuje na svou premiéru v roce 2008 a 100$ za ní bude brzy následovat. O změnách bankovek v hodnotách 1 a 2 dolary se zatím neuvažuje.

Americký dolar je mezinárodně přijímanou a důvěryhodnou měnou. Americký Fed (vzdálená obdoba České národní banky) odhaduje, že polovina až dvě třetiny bankovek se dnes pohybuje mimo území Spojených států. Tento fakt společně s nedostatkem ochranných prvků ve srovnání s jinými měnami s sebou přináší zvýšený zájem padělatelů. Ztížit by jim to měla právě nová série bankovek.

S nástupem nového vzhledu přichází více ochranných prvků
Nejnápadnější změnu doznalo pozadí bankovek. Nové zabarvení má spotřebitelům ulehčit orientaci a umožnit rychlejší rozlišení bankovek různých hodnot. Podvodníkům má naopak znesnadnit jejich kopírování.

Ochranné prvky bankovek různých hodnot se nově nacházejí na odlišných pozicích. Jednou z užívaných metod falšování peněz mezi padělateli byl totiž přetisk vyšších hodnot na bankovky hodnot nižších.

 

50 $ Líc, nový vzor (série 2004)

50 $ Líc, původní vzor (série 1996)

1 – typ bankovky, 2 – portrét, 3 – mikrotisk, 4 – jemný vzor, 5 – sériové číslo, 6 – kontrolní písmeno a číslo, 7 – pečeť Fedu, 8 – vlákno, 9 – písmeno/číslo Fedu, 10 – série, 11 – pečeť Treasury, 12 – kontrolní písmeno a číslo, 14 – vodoznak, 15 – měňavý inkoust

Ostatní bezpečnostní znaky, jako vlákna, mikrotisky, vodoznaky a měňavý inkoust, byly díky využití nových technologií posíleny.

V pravém rohu dole najdete inkoust, který na první pohled vypadá jako měď, pod určitým úhlem přechází do zelena.

Mikrotisk je čitelný pouze pod lupou a během kopírování na běžném zařízení se rozmázne. Nachází se na různých místech podle nominální hodnoty bankovky.

Vodoznak na bankovce lze spatřit proti světlu z lícové i rubové strany a vzniká již během procesu výroby papíru.

Další ochranný prvek představuje zapuštěné polymerové vlákno, které je umístěno u každé z hodnot na jiném místě. Vlákno je viditelné proti ostrému světlu a obsahuje nápis USA, hodnotu bankovky a vlajku. Pod ultrafialovým světlem vlákno svítí u každé hodnoty jinou barvou.

U.S. Secret Service doporučuje v případě pochybností o pravosti bankovky podívat se portrétu do očí, u pravé bankovky vypadají téměř jako živé.


100 000$ bankovka existuje

Po roce 1969 skončila pro malý zájem distribuce 500$, 1000$, 5000$ a 10 000$ bankovek. Stále platí, ale dnes se s nimi setkáte spíše v rukou sběratelů.

Bankovku s historicky nejvyšší nominální hodnotou představuje 100 000 $ s portrétem Woodrowa Wilsona, vydaná v roce 1934. Byla používána pouze pro transakce mezi bankami, a nikdy se tak nedostala do oběhu do rukou veřejnosti.

Po americkém prezidentovi bylo v období první republiky pojmenováno i pražské Wilsonovo nádraží, v období protektorátu přejmenováno na Hlavní, po válce opět krátce Wilsonovo, pak znovu Hlavní, a od roku 1990 Praha hlavní nádraží - nádraží prezidenta Wilsona.

V případě opotřebení, ušpinění či poškození bankovek se peníze v oběhu nahrazují. Průměrná životnost například 1$ a 10$ bankovky je 18 měsíců. 5$ bankovka "žije" 15 měsíců a 20$ pak přibližně 2 roky. 50$ a 100$ bankovky neobíhají tak často jako menší hodnoty a vydrží v oběhu pět až osm let.

Množství hotovosti v oběhu dramaticky narůstá. V roce 1910 byly v oběhu 3 miliardy dolarů, tedy 34 dolarů na jednoho občana Spojených států. V roce 2000 již více než 570 miliard s 2000 dolarů na hlavu.

Zdroj: Fed, Federal Reserve Bank of Atlanta, U.S. Secret Service, Bureau of Engraving and Printing

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Získejte rekvalifikační kurz od úřadu práce zcela zdarma

Získejte rekvalifikační kurz od úřadu práce zcela zdarma

Kurzy.cz Chcete získat novou kvalifikaci nebo rozšířit a prohloubit dosavadní kvalifikaci, a to navíc zcela zdarma ? Ano, čtete ...

Najdete na iDNES.cz