7 rad pro ty, kterým chybí elán

aktualizováno 
Pracovní krize, nestíháte? NAPUMPUJTE SE ENERGIÍ. Někomu pomůže ledová sprcha, jinému sklenka alkoholu či krátká rozcvička. Získaný elán utrácejte s rozumem.
Pracovní krize, nestíháte? NAPUMPUJTE SE ENERGIÍ. Někomu pomůže ledová sprcha, jinému sklenka alkoholu či krátká rozcvička. Získaný elán utrácejte s rozumem.

Síly ubývají, čeká vás ještě několikahodinová práce, která měla být hotova nejpozději včera. A šéfové na ní trvají o to více, oč důsledněji vám na ni "jaksi zapomněli" vyhradit a poskytnout dostatečný čas a prostor v řádné pracovní době. Nebo "zapomněli" jinde úkolů ubrat, když zde chtějí tolik přidat.

Čím tedy začít, abyste zmobilizovali své síly?

1. Nastavte ruce proudu studené vody. Ještě lépe - umyjte si studenou vodou obličej (dámy, co make-up dovolí). Je-li na obzoru delší vypětí, několikahodinové, velmi se hodí sprcha zakončená studeným proudem. Moudrý zaměstnavatel ji neváhá svým lidem zpřístupnit.

NENECHTE SI UJÍT
karty
Znáte dobře platební karty?
Ačkoli je velmi často používáme, mnohdy o nich moc nevíme. Znáte historii platebních karet?
kuře
Chci věci vytvářet a ovliňovat
Hans - Jürgen Wohlrabe je předsedou představenstva stavební spořitelny Wüstenrot.
Školní tašky: ne vždy bezpečné
Pěkná aktovka je snem každého prvňáčka. Měla by dítěti dobře sedět a nekazit mu záda.

2. Nestyďte se protáhnout několika svižnými cviky. Rozhýbejte paže, nohy, trup. Udělejte pár dřepů, poskoků. Až do citelného zadýchání se.

3. Hodně pijte. Pijte to, co nemá vedle pozitivních účinků výrazné účinky negativní. Například čaj nebo káva jsou sice svlažující, ale zároveň močopudné - takže elán získaný svlažením organismu jde brzy zase z těla ven. Doporučit lze to, co je nejvíce blízké čisté vodě. Ani panáka na kuráž bych si nedovolil zcela zavrhnout. A to v případech, kdy se k nedostatku energie druží skleslost, deprese. Ale všeho s mírou. A pokud vám individuálně vyhovuje něco, co zde popsáno není, tak prostě zůstaňte u toho svého, na co jste zvyklí.

4. Změňte činnost. Udělejte nějakou maličkost, která je hodně odlišná od toho, čím se zabýváte většinu dne. Stanovte si podle okolností nějakou nepřekročitelnou dobu (pět či deset minut) - a vyhlížejte z okna. Zejména je-li tam něco zeleného, nějaké obyčejné lidské hemžení, nějaký svět vzdálený vašemu světu pracovnímu. Nebo si prohlížejte oblíbený obrázek na zdi - od toho tam ty obrázky jsou, aby při pohlížení na ně mysl regenerovala. Právě za tím účelem jsou témata obrázků co nejvíce odlišná od běžných pracovních témat. (Autoopravář si nenalepí vedle zvedáku zátiší s turbodmychadlem, ale raději nějakou hezkou dívku - chcete-li nějaký prostý příklad.)

5. Sesuňte se na své pracovní židli do pozice co nejvíce uvolněné a na pár minut zavřete oči. Myslete na něco příjemného, zároveň spíše uklidňujícího; na to, co je od vašeho budoucího pracovního úkolu co nejodlišnější.

6. Existují i relaxační CD kratšího trvání - do čtvrt hodiny - které nenabourají váš časový rozvrh. Můžete poslouchat mořský příboj nebo hudbu. Nedávno jsem objevil valašské lidové motivy. Pomalá skladba vás uvede do relaxovaného stavu (do hladiny mozkových vln alfa, jak se moderně říká), rychlá skladba vás poté přivede zpět, nabuzené a připravené rvát se s úkolem. Cimbál a housličky vás pohladí a evokují třeba vzpomínku na dovolenou nebo na hezký hudební zážitek při nějakém koncertě. A právě toto - maximální odlišnost od vaší rutinní práce - vám dá elánu a energie nejvíce.

7. Svou takto získanou vzácnou energii pak nezapomeňte vhodně rozdat. Před každou činností se krátce zamyslete, o co jde, jaké hodnoty jsou v sázce - a podle toho jí přidělte odpovídající množství ze své doplněné zásoby energie.

Proč vám chybí energie a chuť do práce?

  • Práci nezvládám 44%
  • Práce mě nebaví 8 %
  • Ubíjí mě špatná organizace a řízení 43 %
  • Šéf mě přetěžuje 5 %

Hlasovalo 226 lidí
Zdroj: www.prace.cz

 Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika-Vyplatí se?


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz