7 rad pro ty, kterým chybí elán

aktualizováno 
Pracovní krize, nestíháte? NAPUMPUJTE SE ENERGIÍ. Někomu pomůže ledová sprcha, jinému sklenka alkoholu či krátká rozcvička. Získaný elán utrácejte s rozumem.
Pracovní krize, nestíháte? NAPUMPUJTE SE ENERGIÍ. Někomu pomůže ledová sprcha, jinému sklenka alkoholu či krátká rozcvička. Získaný elán utrácejte s rozumem.

Síly ubývají, čeká vás ještě několikahodinová práce, která měla být hotova nejpozději včera. A šéfové na ní trvají o to více, oč důsledněji vám na ni "jaksi zapomněli" vyhradit a poskytnout dostatečný čas a prostor v řádné pracovní době. Nebo "zapomněli" jinde úkolů ubrat, když zde chtějí tolik přidat.

Čím tedy začít, abyste zmobilizovali své síly?

1. Nastavte ruce proudu studené vody. Ještě lépe - umyjte si studenou vodou obličej (dámy, co make-up dovolí). Je-li na obzoru delší vypětí, několikahodinové, velmi se hodí sprcha zakončená studeným proudem. Moudrý zaměstnavatel ji neváhá svým lidem zpřístupnit.

NENECHTE SI UJÍT
karty
Znáte dobře platební karty?
Ačkoli je velmi často používáme, mnohdy o nich moc nevíme. Znáte historii platebních karet?
kuře
Chci věci vytvářet a ovliňovat
Hans - Jürgen Wohlrabe je předsedou představenstva stavební spořitelny Wüstenrot.
Školní tašky: ne vždy bezpečné
Pěkná aktovka je snem každého prvňáčka. Měla by dítěti dobře sedět a nekazit mu záda.

2. Nestyďte se protáhnout několika svižnými cviky. Rozhýbejte paže, nohy, trup. Udělejte pár dřepů, poskoků. Až do citelného zadýchání se.

3. Hodně pijte. Pijte to, co nemá vedle pozitivních účinků výrazné účinky negativní. Například čaj nebo káva jsou sice svlažující, ale zároveň močopudné - takže elán získaný svlažením organismu jde brzy zase z těla ven. Doporučit lze to, co je nejvíce blízké čisté vodě. Ani panáka na kuráž bych si nedovolil zcela zavrhnout. A to v případech, kdy se k nedostatku energie druží skleslost, deprese. Ale všeho s mírou. A pokud vám individuálně vyhovuje něco, co zde popsáno není, tak prostě zůstaňte u toho svého, na co jste zvyklí.

4. Změňte činnost. Udělejte nějakou maličkost, která je hodně odlišná od toho, čím se zabýváte většinu dne. Stanovte si podle okolností nějakou nepřekročitelnou dobu (pět či deset minut) - a vyhlížejte z okna. Zejména je-li tam něco zeleného, nějaké obyčejné lidské hemžení, nějaký svět vzdálený vašemu světu pracovnímu. Nebo si prohlížejte oblíbený obrázek na zdi - od toho tam ty obrázky jsou, aby při pohlížení na ně mysl regenerovala. Právě za tím účelem jsou témata obrázků co nejvíce odlišná od běžných pracovních témat. (Autoopravář si nenalepí vedle zvedáku zátiší s turbodmychadlem, ale raději nějakou hezkou dívku - chcete-li nějaký prostý příklad.)

5. Sesuňte se na své pracovní židli do pozice co nejvíce uvolněné a na pár minut zavřete oči. Myslete na něco příjemného, zároveň spíše uklidňujícího; na to, co je od vašeho budoucího pracovního úkolu co nejodlišnější.

6. Existují i relaxační CD kratšího trvání - do čtvrt hodiny - které nenabourají váš časový rozvrh. Můžete poslouchat mořský příboj nebo hudbu. Nedávno jsem objevil valašské lidové motivy. Pomalá skladba vás uvede do relaxovaného stavu (do hladiny mozkových vln alfa, jak se moderně říká), rychlá skladba vás poté přivede zpět, nabuzené a připravené rvát se s úkolem. Cimbál a housličky vás pohladí a evokují třeba vzpomínku na dovolenou nebo na hezký hudební zážitek při nějakém koncertě. A právě toto - maximální odlišnost od vaší rutinní práce - vám dá elánu a energie nejvíce.

7. Svou takto získanou vzácnou energii pak nezapomeňte vhodně rozdat. Před každou činností se krátce zamyslete, o co jde, jaké hodnoty jsou v sázce - a podle toho jí přidělte odpovídající množství ze své doplněné zásoby energie.

Proč vám chybí energie a chuť do práce?

  • Práci nezvládám 44%
  • Práce mě nebaví 8 %
  • Ubíjí mě špatná organizace a řízení 43 %
  • Šéf mě přetěžuje 5 %

Hlasovalo 226 lidí
Zdroj: www.prace.cz

 Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika-Vyplatí se?


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Ilustrační snímek

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz