V představenstvu musí být aspoň jedna žena, nařizuje Kalifornie firmám

  17:00aktualizováno  17:00
Zákonodárci v americké Kalifornii schválili ve středu zákon, který tamním společnostem kótovaným na burze ukládá povinnost mít v představenstvu minimálně jednu ženu. Pokud tak do konce příštího roku neučiní, hrozí jim pokuta. Zákon ještě musí podepsat kalifornský guvernér.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ALS-Euro, s.r.o.

Zákon hladce prošel dolní komorou kalifornského parlamentu a momentálně míří do tamního senátu, který již schválil jeho dřívější verzi, uvedl deník The Wall Street Journal. Souhlas horní komory je očekávaný, kdežto postoj guvernéra Jerryho Browna zatím jasný není.

Opatření ukládá společnostem obchodovaným na burze se sídlem v Kalifornii povinnost mít v představenstvu aspoň jednu ženu. Firmy tohoto typu, jejichž vedení tvoří pouze muži, tak budou muset učinit nejpozději do konce příštího roku. Do roku 2021 by pak tyto společnosti měly mít ve vedení dvě nebo více žen, v závislosti na celkovém počtu členů představenstva. Při nesplnění této povinnosti jim hrozí finanční sankce.

„Jedna čtvrtina kalifornských veřejně obchodovaných společností stále nemá v představenstvu ani jednu ženu, navzdory četným nezávislým studiím, které ukazují, že firmy se ženami ve vedení jsou ziskovější a produktivnější,“ řekla listu kalifornská senátorka Hannah-Beth Jacksonová.

„Ženy představují více než polovinu populace a dělají přes sedmdesát procent nákupních rozhodnutí, jejich pohled je rozhodující pro diskuse a rozhodnutí, které ovlivňují korporátní kulturu, činnosti a ziskovost,“ dodala Jacksonová.

Odpůrci varují před diskriminací

Opatření by tak mohlo urychlit diverzifikaci vedoucích pracovníků firem napříč americkým státem. Některé kalifornské společnosti, například výrobce bot značky Skechers, nemají totiž v představenstvu ani jednu ženu. Pokud by zákon prošel, Kalifornie by se stala prvním americkým státem s podobně zavedenou legislativní kvótou.

Některé byznysové skupiny v čele s kalifornskou obchodní komorou zákon kritizovaly. Zatímco vesměs souhlasily se záměrem, s nímž byl zákon předkládán, obávaly se, že by jeho uplatňování mohlo být v rozporu s další kalifornskou legislativou a případně vést k diskriminaci mužských uchazečů o vedoucí pozice.

Tento postoj registruje i Vicky W. Kramerová, autorka přelomové studie o podílu žen v představenstvech velkých firem z roku 2006. „Oponenti argumentují tím, že tlak z kvót povede k nekvalifikovaným ženám ve vedení firem a potenciální diskriminaci mužských kandidátů,“ uvedla Kramerová pro CNN. Pokud ale kvóty nejsou nastaveny, tak podle ní společnosti selhávají v diverzifikaci ve svých řadách.

Mnohé velké společnosti sídlící v Kalifornii mají už dnes v představenstvu více než jednu ženu, například Netflix, Walt Disney Company nebo mateřská společnost Googlu Alphabet.

Evropská legislativa je přísnější

Podle studie poradenské firmy PwC má drtivá většina společností z indexu S&P 500 ve svém představenstvu minimálně jednu ženu. Ovšem pouze ve čtvrtině z nich působí v představenstvu dvě ženy nebo více.

V Evropě jsou zákonné kvóty, které určují minimální podíl žen ve vedoucích pozicích ve firmách, mnohem přísnější. V zemích jako Belgie, Francie a Itálie mohou být společnosti, které kvóty nedodrží, potrestány. Další evropské země jako Německo, Španělsko či Nizozemsko upřednostnily kvóty bez sankcí.

Jednu z nejpřísnějších norem zavedlo v tomto ohledu před deseti lety Norsko. Země přikázala společnostem kótovaným na burze, aby ženy obsadily minimálně čtyřicet procent ředitelských postů. Norové ale zjistili, že opatření příliš nefunguje – některé firmy jej totiž obcházely. Aby nemusely dát prostor ženám, raději se pracovních pozic zbavovaly.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Hledá se bohatý kupec. Na prodej je newyorský mrakodrap Chrysler Building

Mrakodrap Chrysler Building z roku 1930 je pátou nejvyšší stavbou New Yorku.

Slavná ikona New Yorku hledá nového majitele. Potenciální majitel legendárního mrakodrapu Chrysler Building však bude...

Gatesovy žížaly. Miliardář investuje do „kompostových“ toalet

Nadace Bear Valley Ventures vyvíjí nové záchody pro indický venkov. Jen pomocí...

Zatímco ve vyspělých zemích je vrcholem luxusu toaleta s pozlaceným prkýnkem a integrovanou sprchou, v chudých...

Kávě možná zvoní umíráček. Hrozí jí vyhynutí i zdražování, varují vědci

Kávová zrna

Změny světového klimatu společně s odlesňováním a nemocemi mohou zapříčinit vyhynutí až šedesáti procent druhů...

Najdete na iDNES.cz