Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

  5:00aktualizováno  5:00
Požadavek Donalda Trumpa, aby rozpočet části amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na hranici s Mexikem, způsobil v USA nejdelší vládní výpadek v historii. Poté co rozpočet neprošel tamním Senátem, se dotčené úřady ocitly bez peněz. Krize trvá už čtyři týdny a její ekonomické dopady brzy náklady na stavbu zdi překročí.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci | foto: ap.com

Momentální stav, označovaný termínem „government shutdown“, totiž stojí americkou ekonomiku 1,2 miliardy dolarů týdně, vyplývá z analýzy společnosti Standard & Poor‘s (S&P). Touto částkou se podle ekonomů krize podepisuje na ušlém hrubém domácím produktu USA. Už příští týden tak celkové náklady výpadku hranici 5,7 miliardy dolarů překonají.

Přímým ekonomickým dopadem výpadku je omezená spotřeba a investice zasažených zaměstnanců státního sektoru. Zhruba 800 tisíc státních zaměstnanců se ocitlo na nucené dovolené, nebo pracují zadarmo. Mnozí z nich už podali výpověď nebo se ohlíží po nové práci, minulý týden jim totiž nepřišla výplata za uplynulý měsíc. Stovky z nich už kvůli tomu ve Washingtonu protestovaly.

OBRAZEM: Třetí týden bez peněz. Americká muzea a parky zůstávají zavřené

Současný stav má však i mnoho nepřímých dopadů, které se na americkém hospodářství podepisují. Kvůli výpadku vládního financování zůstávají zavřena mnohá muzea, památníky či národní parky, což má negativní vliv na cestovní ruch, upozorňuje analýza S&P. Zavřené jsou už od 22. prosince, přičemž ve vánočním období bývá cestovní ruch obzvlášť intenzivní.

„Shutdown“ není pro americkou ekonomiku nic nového, při neshodách prezidenta s Kongresem k němu dochází běžně. Jenom za vlády Donalda Trumpa jde už o třetí podobný výpadek. Ten současný je však ze všech nejdelší. A zatímco státní zaměstnanci zřejmě dostanou po jeho skončení ušlou mzdu zpětně tak jako mnohokrát předtím, vládním dodavatelům se nic nahrazovat nebude. Mnozí z nich jsou kvůli situaci už čtyři týdny bez zakázek a museli přistoupit k propouštění.

Hrozí recese?

Vzhledem k bezprecedentní délce momentálního vládního výpadku vstupuje americká ekonomika do neprobádaného území. „Situace se může exponenciálně zhoršit mnoha nepředvídatelnými způsoby od výpovědí vládních úředníků přes stávky až po společnosti, co přestanou vstupovat na burzy. Už to není pouze politická show, ale skutečné riziko recese,“ citoval server Politico mezinárodního ekonoma Deutsche Bank Torstena Sloka.

Jižní hranice USA

Vážnější dopady krize na americkou ekonomiku v úterý připustili i ekonomové Bílého domu. Ti zdvojnásobili svůj předchozí odhad důsledků výpadku na růst americké ekonomiky, nyní je to podle nich 0,13 procenta HDP týdně.

Agentura Bloomberg tento týden citovala nejmenovaného úředníka Bílého domu, podle nějž Trumpova administrativa počítá s tím, že výpadek potrvá minimálně do konce února.

Nejistota investorů

Ian Shepherdson, hlavní ekonom konzultační firmy Pantheon Macroeconomics, předpokládá, že pokud se výpadek protáhne do konce března, americká ekonomika vykáže v prvním čtvrtletí letošního roku pokles.

Tím však výčet pesimistických scénářů nekončí. Objevují se předpovědi, že kvůli chybějícím státním prostředkům přestanou federální soudy rozhodovat, městská hromadná doprava se zastaví nebo 38 milionů Američanů nedostane podporu ve formě kuponů na potraviny.

Spor o Trumpovu zeď uzavřel americké úřady, zemi hrozí ekonomický chaos

Na státním sektoru závisí i mnozí investoři, hlavně na ekonomických datech, která zveřejňují státní agentury.

Na webu americké agentury pro sčítání lidu USBC (United States Census Bureau) svítí upozornění, že kvůli selhání federálního financování se stránka neaktualizuje. Agentura přitom vydává klíčové statistiky o HDP, inflaci či prodejích nemovitostí.

Mimo provoz jsou rovněž mnohé stránky spadající pod americké ministerstvo obchodu. Například weby trade.gov nebo export.gov, zabývající se americkým vývozem, jsou zcela nepřístupné.

Na nucené dovolené je momentálně také drtivá většina zaměstnanců agentury SEC, která dohlíží na akciový trh, což značně omezuje vstup nových firem na burzu. Letos se k tomu přitom chystají giganti jako Uber či Airbnb.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

EP chce zavést minimální práva zaměstnanců v nových formách práce

Centrála Uberu v San Franciscu

Europoslanci v úterý podpořili zavedení minimálních práv pracovníků při práci na vyžádání či pro platformy, jako je...

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

Najdete na iDNES.cz