Americký shutdown bude zřejmě dražší než zeď na jižní hranici

  5:00aktualizováno  5:00
Požadavek Donalda Trumpa, aby rozpočet části amerických úřadů obsahoval také 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi na hranici s Mexikem, způsobil v USA nejdelší vládní výpadek v historii. Poté co rozpočet neprošel tamním Senátem, se dotčené úřady ocitly bez peněz. Krize trvá už čtyři týdny a její ekonomické dopady brzy náklady na stavbu zdi překročí.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci | foto: ap.com

Momentální stav, označovaný termínem „government shutdown“, totiž stojí americkou ekonomiku 1,2 miliardy dolarů týdně, vyplývá z analýzy společnosti Standard & Poor‘s (S&P). Touto částkou se podle ekonomů krize podepisuje na ušlém hrubém domácím produktu USA. Už příští týden tak celkové náklady výpadku hranici 5,7 miliardy dolarů překonají.

Přímým ekonomickým dopadem výpadku je omezená spotřeba a investice zasažených zaměstnanců státního sektoru. Zhruba 800 tisíc státních zaměstnanců se ocitlo na nucené dovolené, nebo pracují zadarmo. Mnozí z nich už podali výpověď nebo se ohlíží po nové práci, minulý týden jim totiž nepřišla výplata za uplynulý měsíc. Stovky z nich už kvůli tomu ve Washingtonu protestovaly.

OBRAZEM: Třetí týden bez peněz. Americká muzea a parky zůstávají zavřené

Současný stav má však i mnoho nepřímých dopadů, které se na americkém hospodářství podepisují. Kvůli výpadku vládního financování zůstávají zavřena mnohá muzea, památníky či národní parky, což má negativní vliv na cestovní ruch, upozorňuje analýza S&P. Zavřené jsou už od 22. prosince, přičemž ve vánočním období bývá cestovní ruch obzvlášť intenzivní.

„Shutdown“ není pro americkou ekonomiku nic nového, při neshodách prezidenta s Kongresem k němu dochází běžně. Jenom za vlády Donalda Trumpa jde už o třetí podobný výpadek. Ten současný je však ze všech nejdelší. A zatímco státní zaměstnanci zřejmě dostanou po jeho skončení ušlou mzdu zpětně tak jako mnohokrát předtím, vládním dodavatelům se nic nahrazovat nebude. Mnozí z nich jsou kvůli situaci už čtyři týdny bez zakázek a museli přistoupit k propouštění.

Hrozí recese?

Vzhledem k bezprecedentní délce momentálního vládního výpadku vstupuje americká ekonomika do neprobádaného území. „Situace se může exponenciálně zhoršit mnoha nepředvídatelnými způsoby od výpovědí vládních úředníků přes stávky až po společnosti, co přestanou vstupovat na burzy. Už to není pouze politická show, ale skutečné riziko recese,“ citoval server Politico mezinárodního ekonoma Deutsche Bank Torstena Sloka.

Jižní hranice USA

Vážnější dopady krize na americkou ekonomiku v úterý připustili i ekonomové Bílého domu. Ti zdvojnásobili svůj předchozí odhad důsledků výpadku na růst americké ekonomiky, nyní je to podle nich 0,13 procenta HDP týdně.

Agentura Bloomberg tento týden citovala nejmenovaného úředníka Bílého domu, podle nějž Trumpova administrativa počítá s tím, že výpadek potrvá minimálně do konce února.

Nejistota investorů

Ian Shepherdson, hlavní ekonom konzultační firmy Pantheon Macroeconomics, předpokládá, že pokud se výpadek protáhne do konce března, americká ekonomika vykáže v prvním čtvrtletí letošního roku pokles.

Tím však výčet pesimistických scénářů nekončí. Objevují se předpovědi, že kvůli chybějícím státním prostředkům přestanou federální soudy rozhodovat, městská hromadná doprava se zastaví nebo 38 milionů Američanů nedostane podporu ve formě kuponů na potraviny.

Spor o Trumpovu zeď uzavřel americké úřady, zemi hrozí ekonomický chaos

Na státním sektoru závisí i mnozí investoři, hlavně na ekonomických datech, která zveřejňují státní agentury.

Na webu americké agentury pro sčítání lidu USBC (United States Census Bureau) svítí upozornění, že kvůli selhání federálního financování se stránka neaktualizuje. Agentura přitom vydává klíčové statistiky o HDP, inflaci či prodejích nemovitostí.

Mimo provoz jsou rovněž mnohé stránky spadající pod americké ministerstvo obchodu. Například weby trade.gov nebo export.gov, zabývající se americkým vývozem, jsou zcela nepřístupné.

Na nucené dovolené je momentálně také drtivá většina zaměstnanců agentury SEC, která dohlíží na akciový trh, což značně omezuje vstup nových firem na burzu. Letos se k tomu přitom chystají giganti jako Uber či Airbnb.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Můžeme začít kontrolovat české pivo, kontruje polský ministr hovězí aféru

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá...

Nekorektní móda. Světové značky bojují s rasistickými přešlapy

Modelka předvádí kritizovaný model britské značky Burberry na londýnském týdnu...

Špatná reklama, pořád reklama. Jako by se tímto motem v poslední době řídilo mnoho světových módních značek. Naposledy...

KOMENTÁŘ: Demokraté musí přijít k rozumu, jinak USA skončí jako Venezuela

Nejmladší ženou v dějinách, která byla zvolena do Sněmovny reprezentantů, se...

Spojené státy mají nakročeno k socialismu. Některé jejich „výdobytky“ předčí i to, s čím mají Češi zkušenost ze...

Najdete na iDNES.cz