Na peníze by měly mít nárok země eurozóny i mimo ni. "Když se dnes podíváte na země eurozóny, nebo na země střední a východní Evropy, tak rozptyl v postižení těch zemí a případné potenciální potřeby takového financování je u obou bloků stejný," řekl český premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci po skončení dnešního summitu.
EU by měla návrh schvalovat v pátek. Podle Topolánka, který jednání vede, má většina dnes předložených návrhů zatím podporu a zřejmě budou přijaty.
Shodu s navýšením peněz ve fondu očekává i šéf Evropské komise José Barroso. Někteří politici nicméně stále nechtějí hovořit o konkrétní sumě, podle slovenského premiéra Roberta Fica například ještě nebyla dohodnuta.
Topolánek se ještě před začátkem summitu vyslovil proti jakékoliv pomoci, která by směřovala speciálně například do střední či východní Evropy. - více zde
Jsou to především země tohoto regionu, které mohou peníze z fondu využít, ale EU každou žádost posuzuje stát od státu.
Peníze z unijního fondu pro země zasažené krizí dosud čerpalo Maďarsko a Lotyšsko. Maďaři získali celkem 6,5 miliardy eur a Lotyši 3,1 miliardy eur.
Oba státy se kvůli globálnímu ekonomickému útlumu ocitly ve vážných potížích a požádaly o pomoc nejen EU, ale i Mezinárodní měnový fond.