Američané odmítají wellness programy za odměnu. Prý je diskriminují

  13:13aktualizováno  13:13
Zaměstnavatelé v USA se ještě nedávno předháněli, kdo nabídne svým lidem lepší finanční benefit v podobě wellness programu zlepšujícího zdraví. Účast ale vyžadovala, aby zaměstnanci sdělovali údaje o zdravotním stavu. S rozšířením této zaměstnanecké výhody nyní ovšem přibývá lidí, kteří podrobnosti o svém zdraví se zaměstnavatelem sdílet nechtějí.

Wellness programy, které zaměstnavatelé využívají, mohou zahrnovat odnaučení kouření nebo dohled nad dlouhodobým onemocněním typu cukrovky. Zařazením těchto programů do zaměstnaneckých benefitů chce stát snížit náklady na zdravotní péči. | foto: Planet Zen

Napětí vyvrcholilo v pondělí, kdy byla podána federální žaloba na vládní Komisi pro rovné pracovní příležitosti, která má pod palcem pravidla těchto wellness programů. Spor vede spotřebitelská organizace AARP, reprezentující starší Američany. Ta namítá, že programy porušují antidiskriminační zákony na ochranu informací o zdraví pracovníků. Zpochybňuje také, že programy jsou dobrovolné. Neúčast v nich totiž znamená finanční nevýhodu.

Vládní agentura, proti které žalobní návrh míří, vydala nová pravidla v květnu. Podle ní mohou zaměstnavatelé program nastavit až do výše 30 procent ročních nákladů na zdravotní pojištění pracovníků. Podle nadace Kaiser Family Foundation dosahuje zdravotní pojištění jednoho zaměstnance průměrně 6 435 dolarů ročně. Což znamená, že pokud účast v programu odmítnou, mohou přijít až o dva tisíce dolarů za rok.

Peníze nebo informace

Členové AARP čelí hrozbě, která plyne přímo z nových pravidel nastavených vládní komisí. Starší lidé budou muset buď přijmout významné finanční znevýhodnění nebo o sobě prozradit informace, které „jak se jednou dostanou ven, už nebudou nikdy důvěrné“, tvrdí organizace.

AARP usiluje o vydání předběžného nařízení, které by nová pravidla, jež mají vejít v platnost od roku 2017, zastavilo. Komise pro rovné pracovní příležitosti se odmítla k případu vyjádřit, píší New York Times.

Wellness programy, které zaměstnavatelé využívají, mohou zahrnovat odnaučení kouření nebo dohled nad dlouhodobým onemocněním typu cukrovky. Zařazením těchto programů do zaměstnaneckých benefitů chce stát snížit náklady na zdravotní péči.

Otázkou však je, zda některé programy, které vyžadují například vyplnění zdravotního dotazníku nebo podstoupení vyšetřená jako měření krevního tlaku, nenutí zaměstnance k předávání důvěrných informací o jejich zdravotním stavu nebo genetických informací.

Kritici namítají, že některé programy porušují také zákony bránící diskriminaci například kvůli depresi nebo genetické predispozici k rakovině prsu. Lidé se totiž musejí o takové informace se svým zaměstnavatelem podělit.

Člen vedení odborové organizace Erisa Industry Committee James Gelfand ovšem pochybuje o tom, že soudní spor má naději na úspěch. Namítá, že zaměstnavatelé se o zdravotním stavu svých lidí nikdy nedozvědí, i proto, že tyto informace v programech proudí přes třetí strany, a že je proto nediskriminují. „Není žádný důkaz, že se takové věci dějí,“ říká Gelfand.

Podle něj také nikdo zaměstnance nenutí, aby do programů vstupovali. I když neúčast v nich znamená, že člověk přijde o výhody v hodnotě tisíců dolarů ročně.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Euroamerická celní bitva začíná. USA trestají výrobce sýrů, whisky i olivového oleje

Dlouholetý souboj o dominanci na nebi mezi Evropskou unií a USA se vyhrocuje. Po patnácti letech tahanic Američané...

OBRAZEM: Traktory v Haagu. Protesty nizozemských farmářů zastavily dopravu

Řidiči, kteří chtěli během středy projet Haagem, narazili na překvapivou překážku. Třetí největší město Nizozemska...

Berlín na pět let zmrazí nájmy. Bez razítka projde jen malé zdražení

Vládnoucí koalice v německé metropoli se dohodla na radikálním plánu, který počítá se zmrazením nájmů na pět let....

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz