Mladí Chorvaté vydělávají miliony na vývoji her, které jsou zdarma

  13:00aktualizováno  13:00
Přes 40 milionů stažení evidují u svých aplikací chorvatští vývojáři Alan Sumina a Zoran Vučinić. Mladí zakladatelé společnosti Nanobit, kteří svůj první milion dolarů vydělali ještě před třicítkou, se zaměřují především na hry pro ženy a dívky.

Alan Sumina (vlevo) a Zoran Vučinić z Chorvatska vydělali svůj první milion dolarů ještě před dosažením třiceti let a na finále soutěže o podnikatele roku EY patřili k nejmladším finalistům. Vývojáři mobilních aplikací pro chytré telefony vydělané peníze investovali do založení společnosti Nanobit, která se zaměřuje na tvorbu her pro ženy a dívky. | foto: EYiDNES.cz

Jak Nanobit vznikl?
Sumina: Začali jsme před sedmi lety. Měli jsem pouze dva počítače, koupili jsme si jeden iPhone a plánovali vytvořit něco pro novou platformu App Store. Přemýšleli jsme a rozhodli se vyvinout aplikaci na sledování kalorií a pomoci lidem zhubnout. Ta se stala s víc než čtyřmi sty tisíci staženími velkým hitem, cena byla čtyři dolary a my jsme vydělali náš první milion dolarů.

Nanobit

Alan Sumina (27) a Zoran Vučinić (34) začali s vývojem mobilních aplikací v roce 2008, kdy vytvořili aplikaci Tap&Track na měření kalorií. Ta se stala hitem, vydělané peníze investovali mladí podnikatelé do založení společnosti Nanobit, která je dnes největším chorvatským vývojářem aplikací pro chytré telefony. Letos získali ve své zemi titul EY podnikatel roku.

Jak vás napadlo vytvořit právě aplikaci o kaloriích?
Vučinić: Měli jsme určité povědomí o fitness a zároveň technologické znalosti, tak jsme se to rozhodli spojit. Cena čtyři dolary za aplikaci je poměrně vysoká, náš první milion jsme se ale rozhodli investovat do založení firmy.

Sumina: Chtěli jsme dělat hry, ale doba se mezitím změnila. Éra placených aplikací byla pryč a všechny byly najednou zdarma. Uvažovali jsme, jak se v novém prostředí prosadit, a vymysleli menstruační kalendář.

Takový nápad bych od dvou mladých mužů nečekal... 
Sumina: V byznysu se pohybuje mnoho mužů, kteří vydělávají na ženských záležitostech. I tato aplikace se stala velmi populární, má přes čtyři miliony stažení.

Na rozdíl první aplikace však byla zadarmo?
Sumina: Existuje i placená verze, kterou si však mnoho lidí nekoupilo.

Vučinić: To však nebyl ani náš cíl, smysl této aplikace pro nás spočíval v získání co největší zákaznické databáze.

Sumina: Když jsme pak vytvořili naši první hru, propagovali jsme ji právě u zákazníků, které jsme takto získali. Náklady na reklamu jsou velmi vysoké, my však máme miliony hráčů a vždy, když vydáme novou hru, můžeme ji směřovat přímo na ně.

Vaše hry jsou z prostředí jako je Hollywood nebo zoo, tedy témata především pro dívky. Je důvodem tohoto zaměření právě skutečnost, že díky menstruačnímu kalendáři máte v databázi ženy?
Sumina: Přesně to je ten důvod. V našich hrách je možné budovat třeba módní salon. Na začátku bylo velkou výhodnou, že jen velmi málo vývojářů se soustředilo na stejnou cílovou skupinu a nebylo zde nebyla prakticky žádná konkurence. To se už změnilo.

Samotné stažení her je zdarma, až později v jejím průběhu hry se platí za bonusový obsah. Kolik hráčů si opravdu zaplatí?
Sumina: To se liší hru od hry. U některé to jsou dvě procenta, u některých víc než pět procent. Každý si může hru zkusit a hrát bez jakéhokoliv omezení a pokud se mu líbí a chce nás podpořit nebo postupovat rychleji, tak může utratit nějaké peníze. Takový je náš byznysmodel, za hru platíte, pokud si ji zamilujete.

Která z vašich her je nejpopulárnější?
Sumina: Asi Superstar Life, kde je cílem vytvořit ze své postavy celebritu. Pak taky Chef Town, kdy je hráč majitelem restaurace, kterou postupně vylepšuje.

Vučinić: Každá hra, kterou vydáme, je většinou populárnější než ta předchozí. Máme zkušenost, že lidé, kteří si stáhli jednu hru, si stahují i další. Dá se říct, že náš byznys je o tom vybudovat si dobrou pověst a velkou databázi zákazníků.

Světový podnikatel roku EY 2015

Titul nejlepšího podnikatele roku získal Francouz Mohed Altrad, vedle něj však na finále do Monte Carla dorazilo dalších 65 národních finalistů s neobvyklými příběhy. Portál iDNES.cz a deník MF DNES přináší seriál rozhovorů s těmi nejzajímavějšími.

Všechny vaše hry jsou určeny pro iPhone, pouze dvě pro android. Proč?
Sumina: Prostě jsme začali s iPhonem a android je další krok. Je to pro nás nová platforma, začali jsme s tím teprve před měsícem. Znamená hlavně příležitost rozšířit náš byznys.

Aktuálně máte 60 zaměstnanců, je problém v Záhřebu sehnat kvalitní vývojáře?
Vučinić: Naši zaměstnanci jsou velmi mladí, většinou pod třicet let hned po škole. Není to jednoduché, protože většina talentovaných mladých lidí má nabídky z Londýna nebo Berlína a je velmi těžké je přesvědčit, aby zůstali v Chorvatsku.

Sumina: Jsme aktivní už na univerzitách, podporujeme studenty při různých soutěžích. Vyvíjet hry je o nalezení kreativních lidí a přesvědčit je, aby se nepřestěhovali do Německa.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Lahve, ze kterých už někdo pil. Nápojáři experimentují s recyklovaným plastem

Ilustrační snímek

Velké značky jako Coca-Cola či Evian začínají experimentovat s lahvemi vyrobenými z polyethylentereftalátu (PET), který...

Obchodní tahanice ohrožují americké věřící, většina biblí se tiskne v Číně

Ilustrační snímek

Pokud budou obchodní jednání mezi Washingtonem a Pekingem stagnovat, prezident Trump slíbil, že uvalí cla na všechno...

Zapomeňte na Picassa. Sotheby’s bude poprvé v historii dražit tenisky

Běžecké boty Nike „Moon Shoe“. Bylo jich vyrobeno ručně pouze dvanáct párů a...

Newyorská aukční síň Sotheby’s oznámila, že chystá dražbu sportovní obuvi. Stane se tak poprvé v její historii. Zájemci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz