Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Záchraně Řecka nevěří ani jeho věřitelé, píše Financial Times

  14:00aktualizováno  14:00
Měnový fond, Evropská komise a Evropská centrální banka velmi pochybují o účinnosti záchranné brzdy, která má zajistit zlepšení kondice Řecka. Vyplývá to z tajných dokumentů, z nichž cituje bruselský blog listu Financial Times. Řecké banky mohou potřebovat víc, aby nepadly a země se může zadlužovat rychleji.

Muž jde po ulici kolem kiosku prodávajícího řecké vlajky. | foto: Reuters

Takzvaná trojka mezinárodních věřitelů podle tajných dokumentů moc nevěří v trvalé řešení problémů Řecka, které si po mnoha odkladech zajistilo druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur.

Dokument s datem 15. února hned na první straně uvádí, že se záchranou Řecka jsou spojena značná rizika. "Zda se Řecko bude v období po skončení nového záchranného programu schopno vrátit na (kapitálový) trh, je vzhledem k vysoké předpokládané úrovni a podílu státního dluhu nejisté a vyžaduje to další analýzu," píše se například v materiálu.

Zvýšení konkurenceschopnosti = zvýšení dluhu

Skutečně vážné to ale podle blogu FT začíná být ve větě, kde se hovoří o citelných třecích plochách mezi cílem záchranného programu snížit zadlužení a zároveň zvýšit konkurenceschopnost řecké ekonomiky. Materiál totiž přiznává, že pokud se má prostřednictvím vnitřní devalvace zvýšit konkurenceschopnost, nutně to povede k růstu zadlužení. To by se už v roce 2015 mohlo vyšplhat na 178 procent hrubého domácího produktu.

Hned první část materiálu hovoří o základním scénáři, jehož se ministři financí eurozóny drželi prakticky celou noc, kdy o pomoci Řecku v Bruselu jednali. V tomto základním scénáři jsou vyhlídky ještě poměrně růžové, na letošní rok se ještě počítá s propadem ekonomiky o 4,3 procenta, ale už příští rok se má ekonomika dostat na nulu. V roce 2014 se počítá s růstem 2,3 procenta, který má v roce 2015 zrychlit na 2,9 procenta.

Problém je ale hned v další části, kde se uvádí, že řecké banky, u nichž se předpokládalo, že budou na rekapitalizaci potřebovat asi 30 miliard eur, budou potřebovat možná až 50 miliard eur. Pak je zde ale i struktura plánované výměny dluhopisů, které se bude účastnit soukromý sektor. Nově vydané dluhopisy budou zřejmě bezpečnější než dluhopisy vydané později. Vznikne tedy zvláštní kasta investorů, kteří budou držet relativně bezpečné papíry kryté institucemi EU, zatímco budoucí investoři už budou mít strach nové dluhopisy řecké vlády si koupit.

V materiálu je i pasáž, o které některá média informovala ještě předtím, než se informace dostaly ven. Základní scénář tak předpokládá, že pokud by se nenašly další úspory a výdajové škrty, zadlužení Řecka by se do roku 2020 snížilo pouze na 129 procent HDP. Do roku 2014 by tak bylo nutné zemi poskytnout až 170 miliard eur, což se rovná částce 136 miliard eur nových zdrojů, tedy šest miliard eur nad dnes schválený úvěr. Zbytek je nevyužitá část předchozí pomoci. Téměř bez povšimnutí je tam ale věta, že pokud se nepodaří do roku 2014 adekvátně snížit dluh, pak bude nutné Řecku poskytnout pomoc dalších 50 miliard eur.

Oživení Řecka bude záviset i na Německu

Velkou důvěru nevzbuzuje ani další část, kde se uvádí, že pokud primární přebytek rozpočtu (tedy bez nákladů na dluhovou službu) zůstane kolem 2,5 procenta, bude se zadlužení Řecka prakticky pouze zvyšovat. Úrok od záchranného fondu EFSF je sice velmi nízký, protože velmi levně si je schopno na trhu půjčovat Německo, od jehož půjček se odvíjí cena peněz pro EFSF. To ale nemusí trvat věčně. Pokud se výnos německých dluhopisů zvýší o jeden procentní bod, zadlužení Řecka se do roku 2020 sníží pouze na 135 procent HDP. Teď je na zhruba 160 procentech.

Nakonec ke slovu přichází alternativní scénář, který předpokládá, že Řecko ani v budoucnu nebude plnit některé z reforem, které od něj požaduje eurozóna. Pak by se zadlužení Řecka do roku 2015 vyšplhalo zřejmě až na 178 procent HDP a do roku 2020 by kleslo sotva na 160 procent. To znamená, že by bylo zhruba tam, kde je dnes. S tím rozdílem, že Řecko bude do roku 2020 potřebovat asi 245 miliard eur (asi 6,1 bilionu Kč). Se zlepšením pak nelze počítat dříve než v letech 2020 až 2030.

Materiál v závěru nastiňuje, jak program pomoci Řecku vrátit na cestu udržitelnosti. Počítá se s platbami úroků ve výši 5,5 miliardy eur v rámci restrukturalizace dluhu, díky čemuž by šlo ušetřit asi pět miliard eur.

Další z návrhů předpokládá snížení úroku záchranného úvěru o 0,9 procenta, čímž by se ušetřilo půl miliardy eur. Dluhopisy za 12 miliard eur, které drží centrální banky eurozóny, by situaci hned nevylepšily, pomohly by ale dlouhodobě snížit zadlužení. Kdyby se vzaly v úvahu všechny alternativní návrhy, pak by se dluh Řecka mohl do roku 2020 snížit o 12 procentních bodů. Snaha najít přijatelný mix opatření, jak toho dosáhnout, byla patrně hlavní příčinou, proč se jednání v Bruselu protáhla až do časných ranních hodin.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

Kellnerovi se čínské dobrodružství vymstilo, přišel o miliardy

Expanze Petra Kellnera na čínském trhu měla vést k rychlému růstu hodnoty jeho majetku jednoho z největších boháčů ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Asijští farmáři se kvůli koronaviru přesunuli do online prostředí

Kvůli pandemie koronaviru byly v Malajsii a dalších asijských státech uzavřeny mokré trhy, které byly pro mnohé...

Taky bychom měli cenzurovat Trumpa. Ve Facebooku kritizují Zuckerberga

Zaměstnanci americké společnosti Facebook otevřeně kritizují svého šéfa Marka Zuckerberga. Nelíbí se jim, že na...

Obchodní příměří USA s Čínou je pat. Trump nemá na výběr, tvrdí analytici

Donald Trump podle zahraničních analytiků nemá na výběr. Bude se zatím muset držet první fáze obchodní dohody s Čínou,...

Místo roušky „pepřák“. Protesty v USA mění obsahy nákupních košíků

Američané na Amazonu ve velkém nakupují pepřové spreje a předměty spojené s hnutím Black Lives Matter. Kvůli protestům...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz