Podle v úterý zveřejněné výroční zprávy Světové obchodní organizace je oživení po loňském propadu obchodu se zbožím geograficky nejednotné, přičemž největším motorem vývozu a dovozu je Asie. Závěry zprávy shrnula agentura Bloomberg.
„Výhled na rok 2025 je pozitivnější, k růstu vývozu a dovozu přispívají všechny regiony, i když s dlouhodobějšími prognózami je spojeno mnohem více nejistoty,“ uvádí zpráva.
Čína vyšetřuje dovoz vepřového z Evropské unie. Ta se důsledků neobává |
Mnohem rychleji podle ní roste obchod se službami, zejména digitální obchod a cestování. A to navzdory ekonomikám, které se potýkají s válkami a diplomatickým napětím, klimatickou krizí a nárůstem protekcionismu.
„Pro světový obchod nastala znepokojivá doba,“ uvedla ve zprávě generální ředitelka WTO Ngozi Okonjo-Iwealaová.
Mezi překážky a nejistoty do budoucna patří to, že země s rozdílnými zahraničními politikami obchodují méně mezi sebou a více se svými spojenci. „Údaje naznačují, že po letech řečí o oddělování se obchod možná začíná tříštit podle geopolitických linií,“ uvedla WTO.
V uplynulém týdnu to bylo již podruhé, co evropská instituce zkoumala, jak se obchodní toky stále více přesměrovávají podle geopolitického uspořádání.
Studie Evropské centrální banky, jejímiž autory jsou Costanza Bosoneová a Giovanni Stamato, uvádí, že desetiprocentní nárůst geopolitické vzdálenosti mezi dvěma zeměmi - měřeno hlasováním ve Valném shromáždění OSN - má za následek 2,5procentní pokles jejich bilaterálních obchodních toků v letech 2012 až 2022.
Ačkoli rostoucí tlak mezi USA a Čínou tvoří značnou část tohoto efektu, výsledky přesto naznačují širší vliv na obchodní vzorce 63 sledovaných zemí. Práce zjistila, že vliv geopolitiky je silnější ve vyspělých ekonomikách ve srovnání s rozvíjejícími se ekonomikami.