"Je to povzbuzující zpráva pro americkou ekonomiku a pozitivní signál toho, co by mohlo přijít," řekl obchodník Matt Esteve ze společnosti Tempus Consulting s tím, že zpráva dává naději, že si už ekonomika sáhla na pomyslné dno.
"Je to dočasný návrat k růstu, ne oživení," uvedl hlavní ekonom společnosti High Frequency Economics Ian Shepherdson. "Nevidíme žádné specifické faktory, jež by mohly tento růst vysvětlit," dodal.
Meziměsíčně v únoru výstavba obytných domů vyrostla o 22,2 procenta. Je to zároveň první růst od dubna minulého roku.
Analytici přitom počítali s poklesem. Oznámilo to ministerstvo obchodu. Narostl také počet vydaných stavebních povolení.
Stavební firmy v únoru položily v přepočtu na celý rok základy 583 tisíc obytných domů po 477 tisícům v předchozím měsíci. Analytici přitom počítali s poklesem na zhruba 450 tisíc domů, napsaly agentury AP a Reuters.
Počet nově vydaných stavebních povolení pro budoucí projekty se meziměsíčně zvýšil o tři procenta na ročně přepočtených 547 tisíc, zatímco ekonomové počítali s poklesem na zhruba půl milionu povolení.
USA dají stovky miliard na bydlení
Americký trh bydlení je jádrem nynější recese největší ekonomiky světa a krize na něm se vyvíjí již od počátku roku 2007. Krize trhu bydlení vedla předloni k hypoteční krizi, která postupně přerostla ve finanční krizi globálních rozměrů a ve svém důsledku vedla k útlumu a recesi ve většině ekonomik světa.
Americká vláda minulý měsíc oznámila, že podpoří trh bydlení částkou až 275 miliard dolarů (zhruba 5,6 bilionu korun), z toho 75 miliard je určeno na podporu lidí, kteří mají největší problémy se splácením hypotéky.
Opatření by mělo pomoci až devíti milionům amerických domácností, kterým hrozí, že jim banka kvůli nesplácení hypotéky zabaví nemovitost a nechá je vystěhovat.