(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Stárnoucí majitel firmy hledá nástupce, který zachrání výrobu trpaslíků

  • 14
Jeden z posledních evropských tradičních výrobců zahradních trpaslíků hledá nástupce, který by převzal 145 let starou firmu. Ta by jinak musela ukončit své podnikání, až její majitel odejde do důchodu. Firma Philipp Griebel je jedním z nejslavnějších výrobců malovaných sošek z jílu, které zdobí zahrady po celém světě.

V nabídce firmy Philipp Griebel jsou klasičtí trpaslíci s bílými vousy, červeným kloboukem a dýmkou, ale také fotbalisté v bílých trenýrkách či trpaslice ve spodním prádle.

Obec Gräfenroda, kde firma sídlí, se označuje za rodiště zahradních trpaslíků. Nachází se v bývalém komunistickém východním Německu a v době svého vrcholu, krátce před pádem berlínské zdi v roce 1989, zaměstnávala více než 60 osob.

„Teď jsme tu tři a to od té doby uplynulo 28 let,“ řekl televizní stanici Reuters Television majitel firmy Reinhard Griebel. Podle něj jsou tři možnosti, co bude s firmou dál. „Buď budu pokračovat do více než 100 let, což by určitě bylo zábavné, nebo se zahradní trpaslíci budou rozmnožovat,“ vtipkuje. Třetí možností je, že najde nástupce, a toho firma nyní hledá.

Gräfenroda se nachází v kopcovité a zalesněné spolkové zemi Durynsko, kterou, stejně jako další země bývalého východního Německa, trápí od sjednocení odchod mladých lidí. Jenom mezi lety 1989 a 2015 obec přišla o tisíc lidí. Dnes jich tam žije kolem 3 200.

Majitel obnovil výrobu trpaslíků v roce 1990

Výrobce porcelánu Philipp Griebel založil firmu v roce 1874. Firma přecházela z generace na generaci a výroba se zde zastavila jen na několik let za první světové války. Komunistická vláda v roce 1948 výrobu trpaslíků zakázala, v roce 1960 však koupil ve firmě podíl stát a o 12 let později byla znárodněna a spojena s místní firmou na výrobu terakoty. Současný majitel Reinhard Griebel obnovil výrobu zahradních trpaslíků v roce 1990.

Populace německých trpaslíků se odhaduje na 25 milionů. Jejich obliba vzrostla koncem 19. století, kdy je obyvatelé měst začali kupovat na své pozemky.

„Dříve zde byli jen klasičtí zahradní trpaslíci, typičtí důlní, potom přišli politici a všechny sorty dalších lidí, samozřejmě někteří spoře oblečení,“ říká Griebel. „Nyní jsme se vrátili ke klasickým zahradním trpaslíkům, to je trend,“ dodává.

,