Kromě nových projektů a turistických atrakcí přibývají v neslavnější francouzské oblasti, která dala jméno těm nejlepším šumivým vínům, také ubytovací kapacity, které umožňují turistům v oblasti zůstat delší dobu a prozkoumat okolí, píše agentura Bloomberg.
Na rozdíl od jiných proslulých vinařských oblastí, jako třeba Bordeaux, však oblast Champagne byla dlouhodobě provincií profesionálů z oboru vína a pohostinství. Většina tamních vinařských domů si účtovala za vstup vysoké poplatky, někdy dokonce vstup běžným návštěvníkům ani neumožňovala.
Prodej šampaňského stagnuje. Francouzi chtějí menší sklizeň hroznů |
To se však v posledních letech změnilo. Významným milníkem byl rok 2015, kdy byla oblast Champagne zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Od té doby místní vláda investuje do dědictví i vinařské turistiky. V oblasti bylo otevřeno například muzeum šampaňského Pressoria v městečku Epernay či Muzeum vína a regionální archeologie Champagne tamtéž.
„Od té doby se vše zrychlilo,“ říká pro agenturu Bloomberg Mathieu Roland-Billecart ze šampaňského domu Billecart-Salmon. „Předtím byla většina domů poměrně uzavřená. Jakmile však turisté o ně projevili vážný zájem, nabídka musela dohnat poptávku,“ doplnil.
Covid jako impuls
Dalším impulsem rozvoje oblasti Champagne byla také pandemie. „Covid se nakonec stal příležitostí k plánování a uvedení projektů do pohybu. Nyní spatřují světlo světa,“ říká Vitalie Taittingerová, prezidentka vinařského domu Taittinger.
„V našem případě to znamenalo obnovu našich historických zařízení, včetně našich křídových sklepů, které pocházejí ze čtvrtého století, a přehodnocení zážitků pro návštěvníky,“ doplnila.
Počet návštěvníků Taittingeru vzrostl od roku 2015 o 45 procent na 90 000 turistů ročně. Na konci roku 2022 pak byl vinařský dům kvůli rekonstrukci uzavřen. Otevřeli ho znovu v červenci letošního roku. Aktuálně si mohou návštěvníci vybrat ze tří prohlídek, jejichž ceny se pohybují od 45 dolarů (1 010 Kč) do 88 dolarů (1 970 Kč) na osobu.
Za každým vínem je příběh, prozrazuje someliér. Pro Čechy objevil cavu |
Rekonstrukcí některých prostor v nedávné době prošel také Ruinart, vůbec nejstarší šampaňský dům na světě. Na říjen letošního roku se plánuje otevření nového pavilonu zasazeného mezi staleté stavby. Návrhem exteriéru šampaňský dům pověřil japonského architekta Sou Fudžimota.
„Design zlepšuje zážitek hostů. Prostory působí intimně a jsou propojené s přírodou a zároveň si zachovávají moderní estetiku,“ cituje slova výkonného ředitele nejstaršího šampaňského domu portál Forbes. Pavilon vyrostl z místního vápence a skla, aby odpovídal standardům udržitelného rozvoje.
Vybrané prostory mají být dostupné bez předchozí rezervace, nebude tak nutné hradit ani vstup.