Organizace zabývající se veřejným zdravím se poté, co se jí podařilo omezit kouření, stále více zaměřuje na zdravotní dopad výrobků, jako je alkohol a sladké potraviny. V úterý WHO vydala manuál pro zdanění alkoholu, který doprovází podobné dokumenty zaměřené na tabák a nápoje slazené cukrem. Uvádí se v něm, že většina daní z alkoholu je nízká a není optimálně navržena a že víno není ve 22 zemích, většinou v Evropě, zdaněno vůbec. Vyzývá v něm vlády, aby zavedly vyšší sazby a zdanily všechny druhy alkoholu.
Podle WHO je pití alkoholu příčinou více než 200 onemocnění a úrazů včetně některých druhů rakoviny, cirhózy jater a kardiovaskulárních chorob.
„Má to pozitivní efekt v celé společnosti – méně nemocí a vyšší příjmy pro vlády na zajištění veřejných služeb,“ uvedl Krech pro Reuters. Dodal, že nižší konzumace alkoholu také pomáhá předcházet násilí a dopravním nehodám.
Podle Světové zdravotnické organizace by se měly zvýšit i daně na sladké nápoje. Argumentem je, že každý rok zemře 2,6 milionu lidí na následky pití alkoholu a osm milionů v důsledku nezdravého stravování. Ředitel WHO Rudiger Krech je přesvědčený, že vyšší zdanění těchto výrobků vytváří zdravější populaci.
Podle dvou pětin lidí by měly mít všechny druhy alkoholu stejnou daň |
O zavedení spotřební daně u vína se v Česku dlouhodobě diskutuje, mimo jiné i proto, že konsolidační balíček počítá od ledna jen se zvýšením daní u tvrdého alkoholu. Vinaři však zavedení daně odmítají s poukazem na administrativní náročnost, poškození celého oboru včetně turistického ruchu hlavně na jižní Moravě a jen malý přínos pro rozpočet. Naposledy přišli koncem listopadu s námětem na zavedení minimální ceny za procenta lihu v nápoji, což má zdražit jen nejlevnější dovážená vína.