Malé a chlupaté panenky jménem Baby Three čínské výroby s velkýma očima a králičíma ušima se začátkem letošního roku staly nepostradatelným artiklem mezi vietnamskými dětmi generace Z. Z regálů obchodů po celé zemi mizely rychlostí blesku, píše portál RFI.
Vše se však změnilo, když se na internetu objevila první reakce na model panenky Town Rabbit V2. Konkrétně na znaménko, které měla panenka pod okem. Podle mnohých až příliš připomínalo takzvanou linii devíti čar. To je pojmenování často užívané pro vágní vytyčení teritoriálních požadavků Číny v Jihočínském moři. Peking tuto linii dlouhodobě používá k ospravedlnění svých nároků na území bohaté na zdroje, často k nelibosti Vietnamu, který si na část této vodní cesty rovněž činí nárok.
Barbie ve Vietnamu zakázali, úřady vytočila mapa s Jihočínským mořem![]() |
V reakci na protesty na internetu nařídilo vietnamské ministerstvo průmyslu a obchodu kontrolu všech panenek, protože hračka ohrožuje národní bezpečnost a územní svrchovanost.
Byznys je fuč, říkají prodejci
Prodejci hraček v Hanoji agentuře AFP řekli, že většina panenek Baby Three rychle mizela z regálů. Jejich kdysi prosperující obchod se ale nyní rozpadá, protože spolu s inkriminovanou panenkou výrazně klesly prodeje i ostatních panenek této série.
Prodavačka jménem Le, která odmítla uvést své celé jméno, uvedla, že dříve pravidelně prodávala až stovku panenek Baby Three denně za cenu až 20 dolarů za kus. Teď se prodej snížil téměř na nulu a jen hrstku z nich nyní prodá se slevami.
„Téměř všechny děti začaly panenky bojkotovat. Považují to teď za nacionalistickou záležitost a myslí si si, že kupovat Baby Three je nevlastenecké,“ říká. Do nákupu panenek investovala spoustu peněz. „Připadá mi to jako plýtvání“.
Podle údajů platformy pro analýzu dat z elektronického obchodování YouNet ECI, které ocitovala vietnamská státní média, se průměrná prodejní cena Baby Three na Shopee a TikTok Shopu za prvních 10 týdnů roku 2025 propadla na polovinu.
Vietnamec Vu Tu řekl agentuře AFP, že panenky jsou roztomilé a rozkošné, ale skandál s devíti liniemi ho od nákupu hračky nakonec odradil. „Podle mého názoru panenka ovlivňuje suverenitu Vietnamu a já tohle rozhodně nepodporuji,“ řekl.
See design choice of a baby Three Doll produced by a Chinese brand Sanli. Vietnam saw that the design resembles nine-dash line & asked the brand & they called it ‘gothic.’
— Dr. Minh Tran (@MinhDr18) March 13, 2025
One thing is sure, that brand is going to receive #CCP’s wrath for calling their fantasy map ‘gothic.’ pic.twitter.com/RKI6FYNPbq
Podobné kontroverze vznikly ve Vietnamu již v minulosti. Poté, co na tamní trh doputovala čínská značka mléčného čaje Chagee, která zde má otevřít svůj první obchod, jeho internetové stránky zaplavily stovky rozzlobených komentářů. Vyhrožovaly bojkotem poté, co firma na svém webu zveřejnila mapu právě s inkriminovanou mapou.
V roce 2023 ve vietnamských kinech zakázali film Barbie režisérky Grety Gerwigové s Margot Robbie a Ryanem Goslingem v hlavních rolích, protože v některých scénách údajně také figuruje linie devíti čar.
Ze země utekl, za demokracii bojuje dál. Aktivista o životě ve Vietnamu![]() |
V roce 2018 vietnamští cenzoři vystřihli scénu z romantické komedie Šíleně bohatí Asiati, protože se v ní opět objevila značková taška s mapou světa, na níž byly vyznačeny sporné ostrovy v Jihočínském moři pod kontrolou Pekingu.
Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u jeho břehů buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům.
Čínské nároky na toto území neuznal v roce 2016 ani mezinárodní rozhodčí soud v Haagu. Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře vznášejí nárok Vietnam, Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan a Japonsko, uzavřel portál RFI.