Bolívar v letošním roce ztratil 96 procent své hodnoty. Směna 84 tisíc bolívarů za jeden dolar trvala tři dny. Na začátku tohoto měsíce měl přitom dolar hodnotu 41 tisíc bolívarů a na začátku letošního roku dokonce jen 3100 bolívarů.
Miliony Venezuelanů pravidelně kontrolují světové kurzovní lístky, aby zjistili, kolik peněz potřebují k nákupu potravin - tedy jestli vůbec v regálech obchodů nějaké jsou. Vládní směnný kurz je totiž považován za bezvýznamný.
„Inflace ve Venezuele vzrostla oproti minulému roku o 4115 procent,“ říká profesor z Univerzity Johna Hopkinse Steve Hanke, který je odborníkem na hyperinflaci. Krize se prohloubila od té doby, co vláda nesplatila některé ze svých dluhů.
„Ekonomika je doopravdy v totálně smrtelné spirále. V posledních dvou týdnech se to ještě zhoršilo,“ zhodnotil situaci Hanke. Ostatní odhady jsou podle Hankeho sice nižší, ale v porovnání s normami jiných zemí i tak přehnané.
Venezuelská analytická společnost Ecoanalitica odhaduje, že ceny v říjnu oproti předchozímu roku vzrostly o 1430 procent. Ceny v hotelech a restauracích se v říjnu zvýšily o více než 70 procent. Rostoucí ceny donutily Venezuelany, aby čekali hodiny v řadě u bankomatů i v supermarketech. A brzy by se to mohlo ještě zhoršit.
Venezuela může přijít o ropu
Jak vláda, tak státní ropná společnost PDVSA, nedávno nezaplatily některé své dluhy. Pokud dojde k dalšímu selhání, mohou investoři ve Spojených státech zabavit jediný cenný majetek Venezuely - ropu.Tím by země přišla o hlavní zdroj peněz, který potřebuje k dovozu potravin a léků.
Prezident Nicolas Maduro, kterého vláda Donalda Trumpa označuje za diktátora, v tomto měsíci požadoval restrukturalizaci dluhu státu. Vláda a PDVSA dluží na dluhopisech více než 60 miliard dolarů. Centrální banka má v rezervě méně než 10 miliard dolarů. Podle analýzy agentury Moody´S Investor Service dluží Venezuela držitelům dluhopisů, Rusku, Číně, dodavatelům a poskytovatelům ropných služeb celkem 141 miliard dolarů.