Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Jen brexit za britskou krizi v dopravě nemůže. Řidiči stárnou a mladí nejsou

  12:00
Za poslední čtyři roky poklesl počet řidičů nákladních aut v Británii o 50 000 lidí, největší zastoupení v této skupině mají řidiči středního věku. Takové zjištění publikoval v úterý britský statistický úřad. Čísla potvrzují, že spíše než brexit dopadají na britský pracovní trh řidičů jiné skutečnosti: jak jsou řidiči staří, v jakých podmínkách pracují nebo kolik berou.
Cyklistka na londýnském elektrokole míjí kamion, na němž stojí, že se hledají...

Cyklistka na londýnském elektrokole míjí kamion, na němž stojí, že se hledají řidiči a zaměstnanci skladu. Poptávka po těchto profesích je v Británii enormní. (20. října 2021) | foto: Reuters

Nedostatek řidičů si v současnosti vybírá tu největší daň a promítá se do všech oblastí zásobování ostrovního království. Kvůli němu zůstávají regály v supermarketech poloprázdné, hektolitry mléka se vylévají do polí a před čerpacími stanicemi, které nemají co prodávat, se hromadí kolony aut. Situace s pohonnými hmotami, které neměl kdo rozvézt, byla dokonce tak kritická, že vláda musela pro fungování cisteren povolat vojenské řidiče.

Britský národní statistický úřad (ONS) nyní odhalil, že od přelomu let 2016/17, kdy ve Velké Británii jezdilo 321 000 řidičů nákladních vozů, poklesl k červnu letošního roku jejich počet o 17 procent. Na jaře 2021 jich tedy v Británii pracovalo už jen kolem 268 000. V současnosti jich v zemi chybí více než sto tisíc. 

Zpráva statistického úřadu nepřímo potvrdila, že dopravní krize, která v současnosti ochromuje Britské ostrovy, nemá přímou souvislost jen s tím, že evropské řidiče z ostrovů vyhnal brexit, ale že tamější řidiči stárnou. I když byl exodus evropských šoférů značný, ti s pasem Spojeného království v současnosti tvoří 85 procent všech, kteří v sektoru zůstali. 

Hledáte práci řidiče? Vyberte si ze široké nabídky pracovních pozic v dopravě a logistice na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Úřad uvádí, že nyní pracuje v Británii o třetinu méně řidičů ve věku mezi 46–54 lety než v roce 2017. Počet řidičů v této věkové kategorii se snížil o bezmála 25 tisíc lidí. Téměř třetina řidičů nákladních vozů byla v letech 2020–21 starší než 56 let, zatímco těch ve věku od 19–25 let bylo jen kolem dvaceti procent.

Těžké podmínky a nízké platy

Důvodem, proč tento sektor opouštějí tisíce lidí, ale zároveň do něj nepřicházejí mladí, jsou také náročné pracovní podmínky, které mezi dopravci vládnou, a nízké mzdy. 

„Vždy jsme volali po tom, aby se krize nedostatku řidičů řešila dlouhodobě, neboť úzce souvisí především s nedostatečným náborem mladých,“ soudí Rod McKenzie, šéf britské asociace silničních přepravců RHA. „Bylo to krátkozraké,“ varoval již dříve před trendem najímání řidičů z ostatních zemí, zvláště z Východu.

Nástupu čerstvých řidičů v současnosti brání také vydávání nových řidičských průkazů, neboť i autoškoly byly těžce zasaženy covidem. Údaje ONS ukazují, že v porovnání s dobou před pandemií, kdy řidičský průkaz na nákladní auto ročně získávalo kolem 40 tisíc lidí, praktickým testem prošlo k červnu 2021 pouze kolem 16 tisíc novopečených řidičů.

„Vinu nese také lockdown, během něhož tisíce řidičů odešly za jinou prací a po koronaviru se již nevrátili,“ dodává McKenzie. 

Právě lockdown je dalším z důvodů, proč počet řidičů v zemi tak drasticky klesá. Potvrzují to i data statistiků. Od roku 2017 se jejich počet snížil o 12 tisíc, tedy o 30 procent. V témže období zaznamenal počet všech řidičů nákladních vozů pokles o 15 procent, tedy o zhruba 42 tisíc lidí. K největšímu úbytku počtu lidí této profese však došlo teprve v posledních dvou letech v důsledku pandemie.

V oblasti dopravy a skladování od konce září ve Velké Británii chybělo 52 tisíc lidí, což je proti předcovidovému stavu nárůst o celých 50 procent, jen řidiči pak tvoří asi 10 procent z tohoto čísla.

Třetina lidí pocítila nedostatek

Britský národní statistický úřad se také podílel na studii, která zjistila, že s nedostatkem základního zboží, tedy potravin anebo léků, se musela vyrovnat celá třetina dospělých Britů. Jedna z příčin této situace byl právě nedostatek řidičů.

Topit, nebo jíst? Velkou Británii čeká zima jako z noční můry, píše list

Britští obchodníci si nyní stěžují také na raketové zvýšení nákladů na dopravu nemluvě o potížích s jejím samotným obstaráním. S příchodem brexitu za největší potíže považují problémy s vývozem i dovozem, které si nyní žádají extra papírování i náklady.

Britská vláda ve snaze s nedostatkem řidičů bojovat svolila sice k vydávání dočasných pracovních víz, snížily se rovněž požadavky autoškol na znalosti řidičů při testech v autoškolách, jestli to však bude stačit, ukáže až budoucnost. 

Analytici varují, že přestože měli dopravci jasné signály o krizi již v předstihu, nic neřešili. Potíže s dopravou tak budou v Británii přetrvávat nejméně do roku 2022 a možná i dál.

„Myslíme, že to bude trvat nejméně rok, než se z této situace dostaneme,“ řekl Duncan Buchanan z asociace silničních přepravců. „Většina zodpovědnosti se přičítá nám, zatímco lidi zajímá jen to, jestli mají plné regály,“ dodal.

Autor:

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

1. prosince 2023

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

6. prosince 2023  10:33

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

30. listopadu 2023  10:46,  aktualizováno  12:07

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

4. prosince 2023  12:25

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli investičnímu životnímu pojištění hrozí milionům lidí potíže, varuje spolek

5. prosince 2023

Neplatné smlouvy investičního životního pojištění mohou způsobit, že klienti pojišťoven budou státu...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vánoční horečkou proplujte v klidu. Plaťte na internetu s Click to Pay

7. prosince 2023

Advertorial Předvánoční nákupní horečka se stupňuje, ale při shánění dárků můžete mít na rozdíl od dřívějška o...

Satelitní snímky polí měly ulevit byrokracii. Místo toho je kontrol dvojnásobek

7. prosince 2023

Kontrola zemědělců z vesmíru prostřednictvím satelitů dostala po „porodních bolestech“ při...

Pozor na nadstropové ceny energií, čas na změnu smlouvy se krátí

7. prosince 2023

Premium Od prvního ledna budou zákazníci platit za dodávky elektřiny a plynu podle smlouvy, kterou si...

Před útokem Hamásu se rozmohly spekulace na izraelské burze, zjistili v USA

6. prosince 2023

Izraelské úřady vyšetřují zjištění amerických vědců týkající se spekulací ohledně poklesu ceny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...