Jen za posledních šest týdnů opustily Spojené království desítky dobře situovaných obyvatel. Důvodem je krok hlavních britských politických stran zpřísňující daňový režim pro poplatníky bez trvalého bydliště neboli takzvaných non-doms. Itálie, zejména pak její finanční centrum Milán, tak nyní láká řadu bohatých od manažerů hedgeových fondů až po bývalé generální ředitele a miliardáře z Blízkého východu, píše agentura Bloomberg.
Severoitalská obchodní metropole nabízí daňově přívětivý domov nerezidentům a dalším movitým obyvatelům Spojeného království, kteří hledají levnější zázemí jinde v Evropě.
Bohatí prchají z Británie. Nechtějí platit vyšší daně, které vláda chystá![]() |
Ti se zde mohou rozhodnout platit paušální daň ve výši 200 000 eur (asi pět milionů Kč), aby se vyhnuli italským odvodům ze zahraničních příjmů. Je to systém podobný tomu, který po více než dvě století nabízela bohatým Velká Británie.
Efekt sněhové koule
„Itálie se momentálně těší mimořádné oblibě,“ potvrzuje Marc Acheson ze společnosti Utmost Wealth Solutions v Londýně. „Nikdy to nejsou jen daně. Důležité je také to, zda jsou partneři a děti spokojeni,“ říká. Itálie zavedla svůj vlastní daňový režim pro podnikatele bez trvalého pobytu v zemi v roce 2017 a přilákala tím partnery soukromých kapitálových a investičních společností i další bohaté jednotlivce. Nyní, po nedávných daňových změnách ve Velké Británii, je tu nový impuls.
Do Itálie se také nyní vracejí i dlouholetí italští expati z Londýna. Jedním z nich je i Elio Leoni-Sceti, 59letý bývalý výkonný ředitel společnosti EMI Music a spoluzakladatel investiční firmy se sídlem v Londýně a San Francisku, jak vyplývá z přihlášky podané tento měsíc.
Francie jde po krku bohatým. Zaplatíme na daních o 800 milionů eur víc, hlásí LVMH![]() |
Stejně tak učinil i Bart Becht, 68letý bývalý generální ředitel společnosti Reckitt Benckiser Group, který donedávna také žil ve Velké Británii. Podle podání z 9. května odešel z Londýna také 63letý brazilský podnikatel Fersen Lambranho.
„Je to efekt sněhové koule,“ komentuje Acheson odchod bohatých do Itálie. „Budou brzy následovat další a další,“ předpovídá.
Vše hraje pro Itálii
Mnozí z těch, kteří si v Británii dříve nárokovali status osoby bez trvalého pobytu, se stěhují nebo to plánují poté, co labouristická vláda Keira Starmera zrušila úlevy na dědické dani z majetku drženého v zahraničních svěřenských fondech. Zvláště dlouhodobí rezidenti jsou v Británii ohroženi vyššími odvody vyplývajícími z těchto změn, které podle očekávání britského ministerstva financí přinesou v příštích letech více než čtyři miliardy liber (117 miliard Kč).
Naproti tomu Itálie umožňuje úlevy na dědické dani ze zahraničního majetku pro všechny, kteří uplatňují paušální daň. I když se bohatý cizinec nakonec stane plnoprávným daňovým rezidentem v Itálii, obvykle pak on i jeho rodina čelí pouze osmiprocentním odvodům z dědictví. To je mnohem méně než standardní čtyřicetiprocentní sazba ve Spojeném království, která je jednou z nejvyšších mezi vyspělými západními zeměmi.
Protestuje i farmář Clarkson. Vláda zařízla britské zemědělce dědickou daní![]() |
Itálie také těží z toho, že některá konkurenční centra bohatství v Evropě, jako je třeba Švýcarsko, zvažují změny v darovací a dědické dani, které mohou potenciální emigranty odradit. Zdá se však nepravděpodobné, že by je země uzákonila. Požadavky na zdanění se také značně liší podle jednotlivých kantonů.
Milán je živé město
Milán také nabízí více městského prostředí a kulturních zajímavostí a lepší dopravní spojení ve srovnání s některými zavedenými ráji boháčů, jako je třeba Monako. Mezi často zmiňované nevýhody ovšem na druhé straně patří italská byrokracie, která může nově příchozí v mnohém zaskočit.
„Je to opravdu živé město a všude to máte jen dvě hodiny cesty,“ říká britský podnikatel Gary Landesberg, který otevřel koncem loňského roku v Miláně klub. „Za dvě hodiny můžete být na pláži nebo lyžovat ve Svatém Mořici. Myslím, že Londýn jako celek tím velmi utrpí,“ dodává.
Milán mírní noční život. Zakáže jídlo i zmrzliny v ulicích, prodejci se bouří![]() |
Ovšem nejsou to jen bohatí jednotlivci, kteří nacházejí útočiště v Itálii. Skupina Rocco Forte, která provozuje po celé Evropě pětihvězdičkové hotely, plánuje další pobočku otevřít právě v Miláně, a to pouhý rok po založení své první provozovny. Provozovatelé londýnského hotelu Rosewood chystají v Miláně otevření v příštím roce.
Velká částka v dolarech
Podle nejnovějších oficiálních údajů je ve Spojeném království přibližně 75 000 daňových nerezidentů, kteří ročně odvedou na daních více než osm miliard liber. Pokud bude tento odliv pokračovat, může podle Institutu Adama Smithe britská ekonomika v příštím desetiletí utrpět potenciální ztrátu 111 miliard liber a zaniknout více než 40 000 pracovních míst.
Britům se zvýší daně nejvíc za 30 let. Pustí se žilou podnikům, zlevní ale pivo![]() |
„Možná jsme jen malá skupina lidí,“ říká Ann Kaplan Mulhollandová, 64letá kanadská rodačka, která podniká v Británii a nyní se rovněž chystá přestěhovat do Itálie. „Představujeme ale velmi velkou částku v dolarech, která odchází,“ uzavřela podle Bloombergu.