Zpráva Centra pro inkluzivní obchodní politiku (CITP) zjistila, že vývoz britských potravin a zemědělských produktů do EU se za tři roky od odchodu Británie z jednotného trhu snížil v průměru o více než 16 procent ve srovnání se třemi lety před odchodem Británie z EU. Tento pokles znamená, že do unie putuje zboží o 2,8 miliardy liber (76 miliard Kč) ročně méně, píše The Guardian.
Ve zprávě se dále uvádí, že ačkoli se tento pokles časově shoduje s událostmi, jako jsou následky pandemie covidu anebo ruská invaze na Ukrajinu, obchodní toky mezi Spojeným královstvím a EU, zejména pak vývoz britského zboží, nevykazují žádné známky návratu na předchozí úroveň.
Británie pokukuje po restartu brexitu. Tak začněte něco dělat, zní z Bruselu |
Organizátoři kampaní i průmyslové skupiny v Británii již v minulosti vyzvali premiéra Keira Starmera, aby pokračoval v plnění slibu labouristů, že například zajistí veterinární dohodu s EU, tzv. dohodu o hygienických a veterinárních opatřeních, která odstraní překážky obchodu.
Administrativa jako překážka
Spojené království oficiálně opustilo jednotný trh 1. ledna 2021 a začalo být považováno za třetí zemi. EU okamžitě zavedla nové hraniční kontroly zemědělsko-potravinářských produktů putujících z Británie včetně nutnosti veterinárních osvědčení, stejně jako fyzické kontroly na hranicích. Po třech letech odkladů zavedla britská vláda v lednu reciproční opatření pro dovoz rostlinného a živočišného zboží a v dubnu byly zavedeny fyzické kontroly. Důvodem tohoto kroku bylo především omezení dovozu chorob rostlin a zvířat do Spojeného království.
Zpráva CITP však uvádí, že mnoho průmyslových organizací zjistilo, že nová certifikace a související regulační opatření pro dovoz a vývoz se ukázaly být stěžejní překážkou růstu a zdrojem značných dodatečných nákladů. Deník Guardian například v srpnu uvedl, že vývozci masných a mléčných výrobků od odchodu Spojeného království z jednotného trhu vynaložili na vývozní zdravotní certifikáty více než 205 milionů liber (5,5 miliardy Kč).
Londýn rezignoval na pořádek. Brexit přinesl krizi, líčí spisovatelka |
Labouristická vláda ve svém předvolebním manifestu přitom slíbila užší sblížení s EU a veterinární dohodu, která by podle ní zabránila zbytečným hraničním kontrolám a snížila náklady na obchod. V této oblasti však zatím nedošlo k žádnému pokroku. Odborníci varovali, že tato jednání mohou trvat ještě několik let.
„Brexit zvýšil náklady, zplodil dříve nepředstavitelnou byrokracii a vážně poškodil obchod,“ uvedla podle The Guardianu Emma Knaggsová, zástupkyně výkonného ředitele European Movement UK, nezávislé skupiny usilující o co nejužší vztahy s EU.