Analýza společnosti Altus zabývající se průzkumem trhu s nemovitostmi odhalila, že v prvních šesti měsících letošního roku bylo nuceno trvale zavřít 305 hospod. Do celkového počtu spadají i ty podniky, které jsou momentálně prázdné a jsou v nabídce k pronájmu. Počet fungujících hospod je tak ještě nižší, píše portál The Guardian.
Hospody, které „zmizely“ z obcí, kde kdysi sloužily lidem, se podle dat společnosti Altus buď zbouraly, anebo se přeměnily na jiné typy využití, jako jsou domy, kanceláře nebo dokonce jesle. Míra zavírání pubů je však nyní nižší než v první polovině roku 2023, kdy zaniklo celkem 383 hospod, což odpovídá 64 hospodám zavřeným každý měsíc, zjistila analýza.
A bude hůř!
„V příštím roce by mohlo skončit ještě víc podniků, neboť jejich majitelé nebo provozovatelé budou čelit dvojímu náporu dodatečných nákladů kvůli inflaci i zrušení úlev na daních z podnikání,“ říká Alex Probyn ze společnosti Altus Group.
Vláda v reakci na pandemii poskytla v letech 2020 až 2022 pohostinským podnikům stoprocentní úlevu na podnikatelské daně. Poté byla tato úleva snížena na 75 procent, ale od dubna příštího roku ji zruší úplně. Organizace UKHospitality odhaduje, že by to mohlo podniky stát celkově dalších 928 milionů liber (25,3 miliard Kč) a vést ke čtyřnásobnému zvýšení jejich nákladů. „Poslední věc, kterou hospody potřebují, je zvýšení těchto daní,“ dodal Probyn.
Britské puby plánují hibernaci, anebo zavřou úplně. Vánočním tržbám navzdory |
Také zástupkyně Britského sdružení pivovarů BBPA potvrdila, že daně jsou pro pivovary problém.
„I když víme, že pivovary a hospody vlévají do ekonomiky miliardy a jejich obrovský přínos pro společnost je nevyčíslitelný, je jakékoli uzavírání podniků likvidační. Vláda musí rozpočet využít ke snížení daně z piva, reformě podnikatelských daní a zachování 75procentní úlevy na podnikatelské daně, aby hospody mohly dál fungovat,“ uvedla výkonná ředitelka BBPA Emma McClarkinová.
Londýnské restaurace úpí. Nepomáhají šťastné hodinky ani dynamická cenotvorba |
Analýza společnosti Altus rovněž zjistila, že nejhůře postiženou oblastí je severozápadní Anglie. Tam se v průběhu šesti měsíců zavřelo bezmála padesát hospod. Dalšími oblastmi s největším počtem zrušených podniků byly jihozápad a East Midlands, kde jich bylo zavřeno 37, a Wales, kde jich zaniklo celkem 15.
Jak zacelit díru?
Mezitím se objevily zprávy, že nová ministryně financí Rachel Reevesová uvažuje o zvýšení daní na alkohol, protože se ze všech sil snaží zacelit díru ve veřejných financích. Ta podle labouristů činí 22 miliard liber (599 miliard Kč).
Krok však nejvíce poškodí výrobce vín a lihovin, kteří tvrdí, že se stále vyrovnávají s následky loňského největšího jednorázového zvýšení daní za posledních 50 let. Tehdy došlo k 20procentnímu zvýšení u lihovin a 85procentnímu zvýšení daně u vín.
Vláda přitom přiznala, že za 12 měsíců do konce srpna vybrala na dani z alkoholu o 1,3 miliardy liber méně, což Asociace obchodníků s vínem a lihovinami WSTA přičítá poklesu prodeje způsobenému právě vyššími daněmi.
„Loňské škodlivé reformy systému spotřební daně z alkoholu, včetně největšího jednorázového zvýšení daně za posledních téměř 50 let, zasáhly smrtelně podniky, spotřebitele i státní pokladnu,“ říká Miles Beale, výkonný ředitel WSTA.
Ceny alkoholu podle něj vzrostly, a prodej se snížil. Vyzývá nyní vládu, aby alespoň na dva roky zmrazila daně na víno a lihoviny, aby se prodej mohl opět zotavit, uzavírá britský portál.